Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybitni Zagłębiacy - kandydaci naukowców [PANTEON ZAGŁĘBIOWSKI]

Agata Pustułka
Panteon Zagłębiowski
Panteon Zagłębiowski Marek Michalski
Wybitni Zagłębiacy: świetnie, ale kto tak w ogóle wymyślił nazwę Zagłębie Dąbrowskie? Nasi eksperci wybierają największe postaci związane z regionem. Dziś listy naukowców

Zagłębiowski Panteon staje się coraz bardziej ciekawy. Dziś swoich kandydatów do zagłębiowskiej top listy najwybitniejszych przedstawiają znani Zagłębiacy: profesorowie socjologii Kazimiera i Jacek Wodzowie (wspólna małżeńska lista) oraz profesor historii Zygmunt Woźniczka.

POZNAJ WSZYSTKIE KANDYDATURY DO PANTEONU ZAGŁEBIOWSKIEGO
WYBITNI ZAGŁĘBIACY

Profesor Woźniczka na swojej liście przypomina postać kluczową, czyli Józefa Ciesz-kowskiego, który w ogóle wymyślił nazwę Zagłębie Dąbrowskie.

Wspólną kandydaturą naukowców z Uniwersytetu Śląskiego jest Michał Spisak - kompozytor, zwycięzca wielu nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. za "Hymn Olimpijski" z 1955 r.

Jest też zgoda, co do umieszczenia w panteonie pierwszego sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka oraz Adama Piwowara, absolwenta, a następnie wieloletniego profesora dąbrowskiej "Sztygarki", poza tym samorządowca, geologa i polarnika, wolnomularza.

Znani, trochę zapomniani

Kazimiera i Jacek Wodzowie przypominają postać Janusza Ziółkowskiego, sosnowiczanina, znanego socjologa, który był swego czasu szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy.
Nie mogło też zabraknąć wybitnego polonisty, prof. Włodzimierza Wójcika, skarbnicy wiedzy o dziejach Zagłębia. Naukowe grono uzupełnia panteon o postać Bogdana Suchodol- skiego (wybór Wodzów), znakomitego pedagoga i filozofa.

Prof. Woźniczka, podobnie jak Wodzowie, wybrał do panteonu Jana Przemszę-Zielińskiego - historyka, regionalistę, badacza dziejów Zagłębia Dąbrowskiego i wieloletniego redaktora "Wiadomości Zagłębia". Przez prof. Woźniczkę został też wskazany Marian Kantor-Mirski - legionista, działacz społeczny, zbieracz zagłębiowskich legend. Wśród znakomitych mieszkańców Zagłębia prof. Woźniczka wymienił również Heinricha Dietla.

- Dietel w 1878 roku przybył do Zagłębia z Saksonii i odegrał bardzo ważną rolę w rozwoju Sosnowca. Był przemysłowcem, założył pierwszą w Kongresówce przędzalnię czesankową, był fundatorem szkół i kościołów, działaczem społecznym - argumentuje historyk.

Politycy, artyści, duchowni

Do panteonu zagłębiowskich osobowości wpisujemy też Aleksego Bienia - bojowca PPS, działacza niepodległościowego, który w latach 1925-28 był prezydentem Sosnowca. Oczywiste, że nie mogło zabraknąć Jana Kiepury - światowej sławy śpiewaka operowego, oraz Władysława Szpilmana - genialnego kompozytora, autora setek przebojów. W gronie artystów znaleźli się też Marian Malina - jeden z najlepszych grafików polskich w XX wieku, współzałożyciel grupy "Zagłębie", oraz pisarz Emil Zegadłowicz - autor skandalizującej powieści "Zmory", po wydaniu której odebrano mu honorowe obywatelstwo... Wadowic. Prof. Kazimiera i Jacek Wodzowie wymienili też Jeana-Marię Lustigera - kardynała, którego mama była córką jednego z będzińskich rabinów, a on sam został katolickim duchownym, bardzo cenionym przez papieża Jana Pawła II. Kardynał odwiedził Będzin trzy razy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!