Miłość? Uczucie tak stare jak świat

  Miłość? Uczucie tak stare jak świat

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kobietę i mężczyznę od początku istnienia łączyła miłość i... dzieliła wielka różnica charakterów
  1/2
  przejdź do galerii

  Kobietę i mężczyznę od początku istnienia łączyła miłość i... dzieliła wielka różnica charakterów ©Adam i Ewa(1507), Albrecht Durer

  O średniowiecznej miłości, świeckiej i nie tylko, oraz miłosnych amuletach opowiada Ewelina Gabała z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
  Skórzany amulet z XIV wieku z parą zakochanych pod drzewem, buty z tej samej epoki wycinane w serduszka i kafelek przedstawiający trzymające się za ręce postaci w koronach - kobietę i mężczyznę. Co łączy wszystkie te przedmioty? Można je znaleźć w dziale archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i należą do grupy średniowiecznych symboli, znalezionych na Śląsku. To dowód na to, że średniowiecze, kojarzące nam się głównie z przesłaniem "memento mori" (pamiętaj o śmierci), było też epoką mocno rozwiniętej, wbrew pozorom, "ars amandi", czyli sztuki kochania.

  Miłość w zakonie...


  Nasza wiedza o średniowieczu oparta jest głównie na pismach duchownych.
  Myliłby się jednak ten, kto myśli, iż nie ma tu odniesień do cielesności i seksualności. Są, oczywiście. Z reguły potępiające seks, ale jeśli prześledzimy je dokładniej, okaże się, że z tą ascezą bywało różnie. - Generalnie, oczywiście seks był uważany za grzeszny, co wynikało z nauki Kościoła - mówi Ewelina Gabała z działu archeologii Muzeum Górnośląskiego. - Ale tak naprawdę mocno to widać dopiero od XI wieku. Wcześniej nawet duchowni mieli żony czy konkubiny - dodaje. I chociaż trudno tu mówić o ogólnym przyzwoleniu, to przymykano czasem na to oczy. Gorzej było w przypadku homoseksualności , która szerzyła się w zakonach "niczym zaraza". - Mamy dekrety z wizytacji w zgromadzeniach zakonnych, które poświęcone były właśnie przewinieniom na tle seksualnym. Oczywiście oficjalnie, kiedy dowiedziono takich niecnych praktyk, karano za nie - dodaje. Penitencjał Teodora z VII wieku za takie przewinienia przewidywał karę 3 lat pokuty, o takiej samej karze przeczytamy także w Kazaniach Bernardyńskich z Sieny (VII/VIII w.). Ale uwaga - dla zakonnic cudzołożących z innymi zakonnicami była ta kara surowsza i obejmowała 7-letnią pokutę. - Nie wiemy dokładnie, jakie były to kary, możemy jednak przypuszczać, że polegały one na odosobnieniu. Bywały jednak i sroższe, łącznie z karą śmierci. Większa surowość wobec kobiet wynikała z tej przyczyny, że kobiety takiej nie uznawano za osobę orientacji homoseksualnej, lecz postać, która weszła w rolę niezgodną z naturą - wyjaśnia. Tragicznym przykładem może być Katarzyna Hetzeldorfer (1477 rok, Spira), która została skazana na śmierć za to, że z innymi kobietami chciała "po męsku poczynać sobie". Oficjalnie stop takim praktykom powiedziano w XII wieku, kiedy to zakazano sodomii uchwałą Soboru Loterańskiego III (1179 r.). Wynikało z niej, że duchowni, którzy się takiego grzechu dopuścili, powinni zostać wydaleni z kapłaństwa lub odbyć pokutę.

  ...i w zwykłym świecie


  Stosunki seksualne między osobami tej samej płci były też oczywiście zakazane dla osób świeckich. Gdy zostali przyłapani, czekała ich ekskomunika. Co ciekawe, kwestie orientacji seksualnej były wykorzystywane jako oręż w walkach politycznych. - We Florencji na przykład, władze miasta powołały tzw. Nocny Urząd, który w całym mieście rozstawił pojemniki. Do tych pojemników każdy mógł wrzucić karteczkę z nazwiskiem osoby podejrzanej o stosunki homoseksualne. Jak się później to prześledziło, okazywało się, że wiele osób w ten sposób pozbywało się politycznej konkurencji - dodaje Ewelina. W ciągu XV wieku oskarżono w ten sposób około 16 tysięcy ludzi, a trzy tysiące uznano za winnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo