Minister obrony narodowej w Zabrzu. Tomasz Siemoniak o...

  Minister obrony narodowej w Zabrzu. Tomasz Siemoniak o patriotyzmie i Pileckim [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Minister obrony narodowej w Zabrzu. Tomasz Siemoniak o patriotyzmie i Pileckim [ZDJĘCIA]
  1/28
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Minister obrony narodowej w Zabrzu: Tomasz Siemoniak odwiedził w piątek zabrzański Zespół Szkół nr 3. Miejsce nieprzypadkowe, bowiem jest to pierwsza w Polsce szkoła, która otrzymała imię rotm. Witolda Pileckiego. MON chce z tej postaci uczynić jednego z patronów wojska polskiego.
  - Każdy rozumie patriotyzm po swojemu. Wydaje mi się, że współczesny patriotyzm musi czerpać z tradycji i historii, ale również kłaść nacisk na pracę i naukę, bo na tam korzysta społeczność. Młodym ludziom trzeba tę ideę zaszczepić w atrakcyjny sposób - mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, który w piątek odwiedził zabrzański Zespół Szkół nr 3.

  Zabrzańska szkoła jest pierwszą w Polsce, która otrzymała imię rotm.
  Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w obozie w Auschwitz i twórcy pierwszych na świecie raportów na temat Holocaustu. W ubiegłym roku szef MON-u pośmiertnie awansował go do stopnia pułkownika. Wizyta w zabrzańskiej szkole była nieprzypadkowa.

  - Witold Pilecki, to postać godna upamiętnienia. Chcemy mocniej zwrócić na nią uwagę. Chcemy, aby stała się ona jednym z patronów nowoczesnego, XXI-wiecznego wojska polskiego. Okazuje się również, że to osobistość, która ma coś do przekazania współczesnej młodzieży. Wierzę, że osoby opuszczające te mury są silniejsze, bo głęboki patriotyzm w życiu pomaga, a nie przeszkadza - twierdzi minister Siemoniak.

  Zespół Szkół nr 3 w Zabrzu zyskał swojego patrona w 1996 roku. Od tego czasu pełni on nieformalną funkcję lidera szkół im. Pileckiego w Polsce. Dziś jest ich już 24. Zabrzańska placówka organizuje zjazdy, spotkania z wojskowymi, imprezy kulturalne upamiętniające patrona. Pozostaje również w stałym kontakcie z rodziną rotmistrza.

  To właśnie poprzez dzieci rotmistrza Pileckiego minister obrony narodowej dowiedział się o istnieniu szkoły. W wizycie pomogły również portale społecznościowe.

  - Z ministrem Siemoniakiem zgadaliśmy się przez Twittera. Zaciekawiły go działania naszej szkoły i zgodził się na wizytę - mówi Michał Hoszkiewicz, przewodniczący samorządu szkolnego w ZS nr 3 w Zabrzu.

  W wizycie na Śląsku Tomasz Siemoniak odwiedził również Gliwice. Tam spotkał się z żołnierzami najmłodszej jednostki wojsk specjalnych – JW AGAT.  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama