Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Będą tańczyć w nieczynnej kopalni Rozbark

Magdalena Nowacka-Goik
Spektakle nieistniejącego już Śląskiego Teatru Tańca także odbywały się w industrialnej scenerii. Teraz będą w kopalni
Spektakle nieistniejącego już Śląskiego Teatru Tańca także odbywały się w industrialnej scenerii. Teraz będą w kopalni arc. Śląski Teatr Tańca
Po dwóch latach remontu KWK Rozbark dostała nowe życie. Jest tu teraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Otwarcie - już w marcu

Cechownia była przed laty sercem kopalni Rozbark w Bytomiu, jednej z najstarszych w mieście (powstała w 1870 roku). To tu kiedyś stał ołtarz z obrazem św. Barbary i to tu odbywały się najważniejsze górnicze uroczystości. Z sali głównej wchodziło się do biur; tu co miesiąc górnicy ustawiali się w kolejce po wypłaty. Pracowały też maszyny górnicze. Tak było do 2004 roku. W 2007 rejon głównej zabudowy kopalni wpisano do rejestru zabytków.

Dziś, po dwóch latach remontu, odmieniona cechownia zaprasza wszystkich miłośników tańca. Bo właśnie tu mieści się teraz siedziba Bytom-skiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark - następcy zlikwidowanego po sporym skandalu i 20 latach działalności Śląskiego Teatru Tańca. Oficjalne otwarcie zaplanowano na drugi weekend marca. W programie są dwa spektakle scen gościnnych, dla dorosłych i dzieci, zwiedzanie budynku, poznawanie teatru od kuchni i... dansing.

Zaś sama cechownia była już taneczną sceną - jeszcze trzy lata temu odbywały się tu spektakle w ramach konferencji tańca. Ale od tego czasu cechownia bardzo się zmieniła. Są podświetlone progi, nowoczesna instalacja, widownia na 196 osób (częściowo mobilna, można więc scenę poszerzać). Do tego kawiarnia, sale do ćwiczeń, baletowe, audiowizualne, garderoby, a nawet siłownia i pralnia.

- Taniec współczesny zostaje w Bytomiu - podsumowuje Adrian Lipiński, dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Przyznaje jednak, że nowy teatr będzie realizował też projekty dotyczące na przykład hip-hopu, baletu i innych form ruchu. - Chcemy, aby Rozbark zaczął tętnić życiem, stał się miasteczkiem tanecznym. Bytomianie mają sentyment do tego miejsca, chcemy dać im powód, żeby znowu tu zaglądali - podkreśla Lipiński. Głównym założeniem działalności artystycznej BTTiR Rozbark jest tworzenie spektakli własnych oraz prezentacja najciekawszych spektakli teatru tańca współczesnego (i nie tylko) z Polski i ze świata.

Stąd zapewnienia, że w tym roku znów w Bytomiu będzie Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego (28 czerwca - 6 lipca). Przewidziano też projekty dla osób starszych, niepełnosprawnych bądź też wykluczonych ze względu na status społeczny oraz przygotowanie przynajmniej jednej w sezonie propozycji dla najmłodszych widzów. Czym nowy teatr będzie się różnił od starego, poza rozszerzenim formuły? - Nie będzie to teatr autorski jednej osoby, z jedną wizją - mówi Anna Wró-blowska, menedżer teatru. Zespół będzie dopiero kompletowany, pierwsza premiera teatru Rozbark ma być w czerwcu. Obecnie trwa też nabór na dyrektora artystycznego.

Chociaż trudno mówić o tym, żeby teatr miał na siebie zarabiać, na pewno w jakiejś części takie próby będą podejmowane. Choćby z racji wynajmu pomieszczeń w drugim pokopalnianym budynku. Będą tam nocowali artyści, ale poza tym pokoje i inne pomieszczenia będą po prostu wynajmowane. Budynki odnowiono za prawie 18 mln zł w ramach unijnego projektu rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Jest też parking na 180 samochodów, mała architektura: zieleń, ławki i krąg artystyczny, który będzie wykorzystywany do spektakli plenerowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!