Ważne
  Świętochłowice po raz kolejny wystąpiły z GZM

  Świętochłowice po raz kolejny wystąpiły z GZM

  MSH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowice po raz kolejny wystąpiły z GZM
  1/5
  przejdź do galerii
  Wystąpienie Świętochłowic z GZM: Podczas piątkowej sesji Rady Miasta w Świętochłowicach grupa radnych podjęła kolejną próbę wystąpienia Świętochłowic z GZM. Projekt uchwały został przegłosowany większością głosów za.
  Podczas piątkowej sesji Rady Miasta po raz drugi pod głosowanie poddano uchwałę dotyczącą wystąpienia Świętochłowic z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Radny Rafał Świerk przeczytał projekt uchwały i uzasadnienie. Chodzi o to, że miasto przystąpiło do wiele tańszego i bardziej efektywnego, a także alternatywnego stowarzyszenia pod nazwą Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.


  Za wystąpieniem Świętochłowic z GZM zagłosowało 12 radnych, przeciw było 10. W związku z tym miasto opuści GZM 31 grudnia 2014 roku.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Świętochłowice wracają do GZM - decyzja wojewody. Co z Metropolią Silesia?
  Kostempski: Świętochłowice dużo stracą na wystąpieniu z GZM
  Ruch Ślązaków przejmuje władzę. Świętochłowice występują z GZM
  Świętochłowice poza GZM. Możliwe?


  Przypomnijmy, że po raz pierwszy taką uchwałę radni poddali pod głosowanie 28 grudnia 2013, na sesji budżetowej. Wówczas większość radnych podniosła rękę za. Jednak nadzór prawny wojewody śląskiego uchylił tę uchwałę.

  Jak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody z 31 stycznia 2014 r. uchwała musiała zostać unieważniona, ponieważ radni zdecydowali o wystąpieniu ze Związku z dniem 31 grudnia 2013 r. Tymczasem zgodnie ze statutem GZM choć rzeczywiście gminy mogą przestać być uczestnikami Związku z końcem roku kalendarzowego, konieczne jest m.in. zachowanie sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

  Dodatkowo radni w uchwale nieprawnie zobowiązali prezydenta, by złożył w GZM oświadczenie o decyzji Świętochłowic – w terminie dwóch tygodni. Jak zaznaczył w rozstrzygnięciu Krzysztof Nowak, dyrektor wydziału nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym to prezydent „samodzielnie ustala harmonogram czynności będących następstwem decyzji rady”.  Rozmowa z Dawidem Kostempskim, prezydentem Świętochłowic  Nie udało się przekonać radnych do pozostania Świętochłowic w GZM.
  Tam gdzie w grę wchodzi polityka, nie ma racjonalnego myślenia. Z niektórymi radnymi Ruchu Ślązaków prowadziłem indywidualne rozmowy i nie przyniosły one rezultatów. Spotkałem się u niektórych z ogromnym zacietrzewieniem, a jednocześnie u części z radnych opozycyjnych zauważalne były objawy kneblowania im ust. Niektórzy ze zrozumieniem podchodzili do tej uchwały, a dzisiaj było widać, że ktoś nakazał im taki sposób postępowania.

  Co teraz? Będzie pan prezydent próbował z radnymi znowu rozmawiać?

  Poczekamy na zdobycie większości w radzie i wtedy cofniemy decyzję.

  Kiedy zamierza pan złożyć oświadczenie do GZM o decyzji w Świętochłowic?
  W odpowiednim terminie. Tak jak to zostało określone w uchwale. Na pewno uchwała zostanie poddana głębokiej analizie moich służb prawnych, mimo że została wstępnie zaakceptowana przez jednego z radców. Na pewno też wystosuję pismo do nadzoru prawnego wojewody śląskiego z prośbą o jak najszybszą jej analizę pod względem legalności. Bo ja już po radnych Ruchu Ślązaków mogę spodziewać się wszystkiego.

  Nadal pan uważa, że jest to atak personalny na pana osobę?
  Bezwzględnie podtrzymuję to, co powiedziałem dzisiaj na sesji i 28 grudnia. Jest to ruch typowo polityczny. Radnym Ruchu Ślązaków zależy na zdyskredytowaniu mojej osoby.
  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wic tygodnia

   fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   "Radnym Ruchu Ślązaków zależy na zdyskredytowaniu mojej osoby."
   Jak można go zdyskredytować skoro i tak jest nikim. Chyba tylko Kostempskiemu się wydaje że odgrywa jakąś rolę w lokalnej polityce.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto za tym stoi?

   Niezabudka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ubaw - radni zapomnieli, że niedługo wybory i dostaną czerwona kartkę za tchórzostwo - nie wolno ulegać presji domorosłemu politykierowi.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama