Katowice: Sprawiedliwość chce być wyżej opłacana

  Katowice: Sprawiedliwość chce być wyżej opłacana

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Praca prokuratur katowickiej apelacji, mimo akcji protestacyjnej związkowców, przebiega bez zakłóceń. Wszyscy interesanci są obsługiwani - informowała wczoraj Bożena Jaworek-Kaziród, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.
  Prokuratorskie związki domagają się od resortu wzmocnienia pozycji prokuratora generalnego i zwiększenia wynagrodzeń prokuratorów. Chcą pensji, która byłaby porównywalna ze średnią pensją prokuratorów w Unii Europejskiej. Protest odbył się wczoraj, kolejny w piątek 19 listopada. Akcja polega na niewykonywaniu zaplanowanych czynności procesowych, na przykład przesłuchań świadków.

  - Jeśli ktoś na ten dzień otrzymał wezwanie do prokuratury, na pewno zostanie obsłużony - zapewnia Radosław Woźniak z gliwickiej Prokuratury Okręgowej. Osoby wezwane na przesłuchanie nie mogą się tłumaczyć protestem i nie przyjść. Prokuratorzy biorą także udział w wyznaczonych na te dni rozprawach sądowych.

  Oddzielny protest zapowiedzieli sędziowie. Wspierają żądania prokuratorów i dokładają swoje oczekiwania finansowe. Ich dni bez wokandy będą dziś i jutro. - Nie oznacza to, że z powodu protestu spadną zaplanowane na te dni wokandy. Sędziowie, którzy przyłączają się do protestu już wcześniej nie wyznaczali rozpraw na 17 i 18 listopada - mówi sędzia Jarosław Sablik z Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. - Sekretariaty sądów pracują normalnie. Protest nie może odbyć się kosztem obywateli.

  Szacuje się, że podczas dwóch dni bez wokandy może być w polskich sądach o 50 proc. mniej rozpraw niż zwykle

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama