Ważne
  Zintegrowany Informator Pacjenta, czyli ile NFZ wydaje na...

  Zintegrowany Informator Pacjenta, czyli ile NFZ wydaje na nasze leczenie [NASZE SPRAWY]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta powinny być odnotowane wszystkie nasze wizyty u lekarzy, pobyty w szpitalu czy w sanatorium. Warto sprawdzić, ile
  1/2
  przejdź do galerii

  W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta powinny być odnotowane wszystkie nasze wizyty u lekarzy, pobyty w szpitalu czy w sanatorium. Warto sprawdzić, ile NFZ wydaje na nasze leczenie ©Krzysztof Szymczak

  Zintegrowany Informator Pacjenta pokaże historię naszego leczenia. Co zrobić w sytuacji, gdy zawarte w nim dane są nieprawdziwe?
  Pan Franciszek z Zabrza (dane do wiadomości redakcji) od czasu do czasu chodzi do lekarza, był też w sanatorium. Chciał mieć wiedzę, czy jego wizyty pokrywają się z tym, co widnieje w systemie. - Niestety nie mam internetu, a to podstawa przy tym, żeby korzystać z ZIP. Poprosiłem więc o pomoc kolegę - wyjaśnia nasz Czytelnik.

  Zanim mógł obejrzeć w internecie, jakim jest drogim pacjentem, musiał udać się do oddziału NFZ w Zabrzu. Tam otrzymał login oraz hasło do ZIP. - Trwało to kilka minut, pracownicy udzielają pomocy - potwierdza pan Franciszek. - Potem pojawiłem się u kolegi, który wydrukował mi całą moją historię wizyt u lekarzy, czyli od 2008 roku, bo od tego momentu do systemu wprowadzono dane - relacjonuje.


  Po przyjściu do domu pan Franciszek pochylił się nad wydrukiem. - Wszystko się zgadzało - wizyty u lekarza rodzinnego, dentysty i innych i specjalistów, zabiegi, które przeszedłem w szpitalu - wylicza. - Jednak w zestawieniu nie odnotowano mojego pobytu w sanatorium w październiku 2012 roku. Dostałem tam skierowanie z NFZ, a moja żona pojechała ze mną prywatnie. To nie był tani pobyt, bo prywatne wszystko kosztowało około 3600 zł. Dlaczego więc takiej kwoty nie ma w systemie? - pyta pan Franciszek.

  Nasz Czytelnik postanowił sam dowiedzieć się, dlaczego w ZIP-ie nie ma wzmianki o sanatorium. - Dzwoniłem kilka razy do NFZ, w tym tak że do śląskiego oddziału w Katowicach, ale wszyscy odsyłali mnie z kwitkiem. Nikt nie udzielił mi informacji, dlaczego nie ma tego w systemie i co powinienem zrobić. A to przecież jest potężna kwota zapłacona przez NFZ - podkreśla.

  O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy urzędników ze śląskiego oddziału NFZ w Katowicach. Odpowiedzi udziela Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik prasowy NFZ w Katowicach:

  Zintegrowany Informator Pacjenta jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym online zarejestrowanym użytkownikom dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
  Informacje o zrealizowanych świadczeniach medycznych, receptach czy deklaracjach do lekarza POZ, powinny pojawić się na indywidualnym koncie ZIP po upływie min. 24 godzin od wydania loginu i hasła do systemu. Są to dane historyczne – obejmujące okres od 1 stycznia 2008 r. do chwili obecnej. Dane w ZIP są aktualizowane raz na dobę. Należy jednak zaznaczyć, że najnowsze dane pojawią się w Informatorze dopiero wtedy, kiedy NFZ otrzyma je od świadczeniodawców – może to potrwać nawet do 2 miesięcy. Ponadto przedstawione dane mogą się zmieniać w trakcie roku, gdy świadczeniodawca dokona np. korekty faktury.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama