Co to jest Zintegrowany Informator Pacjenta [MÓJ REPORTER]

  Co to jest Zintegrowany Informator Pacjenta [MÓJ REPORTER]

  Małgorzata Jędrzejczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Co to jest ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta? I jak on działa? Czy dzięki temu wynalazkowi zmniejszą się kolejki do specjalistów? - pytają Czytelnicy Dziennika Zachodniego. Odpowiada Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik NFZ w Katowicach.
  Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik NFZ w Katowicach

  Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik NFZ w Katowicach ©Dziennik Zachodni

  Co to jest ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta? I jak on działa? Czy dzięki temu wynalazkowi zmniejszą się kolejki do specjalistów? - pytają Czytelnicy Dziennika Zachodniego.

  Odpowiada Małgorzata Jędrzejczyk, rzecznik NFZ w Katowicach:

  Zintegrowany Informator Pacjenta jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym online zarejestrowanym użytkownikom dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone przez NFZ.


  Informacje o zrealizowanych świadczeniach medycznych, receptach czy deklaracjach do lekarza POZ, powinny pojawić się na indywidualnym koncie ZIP po upływie min. 24 godzin od wydania loginu i hasła do systemu. Są to dane obejmujące okres od 1 stycznia 2008 r. do chwili obecnej. Dane w ZIP są aktualizowane raz na dobę. Należy jednak zaznaczyć, że najnowsze dane pojawią się w Informatorze dopiero wtedy, kiedy NFZ otrzyma je od świadczeniodawców - może to potrwać nawet do 2 miesięcy. Przedstawione dane mogą się zmieniać w trakcie roku, gdy świadczeniodawca dokona np. korekty faktury.#Jeśli na indywidualnym koncie ZIP brakuje danych o zrealizowanym w ramach NFZ świadczeniu lub pojawiają się błędne informacje o zrealizowanych świadczeniach, użytkownik ZIP może zgłosić nieprawidłowość do oddziału NFZ.#Błędy można zgłosić: za pomocą formularza na stronie internetowej www.nfz-katowice.pl (zakładka: "ZIP - Zgłaszanie nieprawidłowości"), pisemnie - za pośrednictwem poczty, za pośrednictwem komunikacji elektronicznej lub osobiście.

  Aby zgłosić nieprawidłowość, należy podać: imię i nazwisko, adres, 5 ostatnich cyfr numeru PESEL, identyfikator użytkownika (login) w ZIP, ew. adres elektroniczny, oraz opisać, czego dotyczy dostrzeżona nieprawidłowość. W przypadku zgłoszeń dokonywanych na piśmie, należy je opatrzyć własnoręcznym podpisem. W przypadku zgłoszeń dokonywanych za pośrednictwem komunikacji elektronicznej - drogą mailową lub poprzez ePUAP, zgłoszenie powinno być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, lub - przy ePUAP - podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

  Jeżeli na indywidualnym koncie pojawiły się nieprawidłowości, to nie obciąża to w żaden sposób jego posiadacza i nie ma wpływu na jego dostęp do

  świadczeń medycznych. Jako, że system ZIP ma charakter czysto informacyjny, osoba przekazująca NFZ informację o nieprawidłowości, wprost nie jest stroną w rozumieniu formalno-prawnym. Stronami w kontekście przekazanej informacji są: płatnik świadczenia, czyli NFZ oraz świadczeniodawca, czyli podmiot realizujący świadczenie na podstawie umowy z NFZ. Po otrzymaniu sygnału od pacjenta, przekazane informacje niezwłocznie zostaną poddane analizie.
  (MOKR)

  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama