Jacek Świątek, Faser: Jeśli jest problem, to z jakością...

  Jacek Świątek, Faser: Jeśli jest problem, to z jakością użytkowania aparatów ucieczkowych u naszych klientów

  Jacek Świątek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rozmowa z Jackiem Świątkiem, prezesem zarządu spółki Faser w Tarnowskich Górach, produkującej m.in. sprzęt ratunkowy dla górnictwa.
  Jacek Świątek

  Jacek Świątek ©Krzysztof Szendzielorz

  Jest problem z jakością aparatów ucieczkowych KA-60?
  Nie ma problemu z jakością wykonania. Jeśli jest jakiś problem, to z jakością użytkowania aparatów u naszych klientów. Skala problemu jest dosyć duża i dotyczy przede wszystkim tych kopalń, gdzie aparat nie jest przyporządkowany do konkretnego pracownika. Jeśli ktoś ma swój konkretny aparat, to o niego dba. Rotacja powoduje rozmywanie się odpowiedzialności za sprzęt.

  Jaka jest zatem skala problemu z wadliwym sprzętem?
  Tego dokładnie nie wiemy. Musimy przejrzeć wszystkie aparaty ucieczkowe, żeby dowiedzieć się, ile z nich jest uszkodzonych. I zaczęliśmy to robić. Produkcję z 2009 roku sprawdziliśmy już w całości.
  Gdzie była potrzeba naprawy, wykonaliśmy ją. Przeglądy aparatów z 2010 roku zakończymy pod koniec tego tygodnia. W tej partii, jeśli była konieczność naprawy, również ją wykonaliśmy. Te aparaty, które wyszły od nas po naprawach, są na pewno w 100 proc. sprawne. Aparaty, które produkujemy obecnie, też są w 100 proc. sprawne. Na dzień dzisiejszy skontrolowaliśmy ich około 33 tys., a w sumie na rynku jest 80 tys.

  Skąd zatem to zamieszanie?
  W roku 2012 dostaliśmy partię aparatów do przeglądu odpłatnego. Tam stwierdziliśmy, że na 100 aparatów spora ilość miała zdegradowane wnętrze pochłaniacza. Wśród nich były aparaty, które w ogóle nie nadawały się do naprawy. Zostały one zutylizowane. Byliśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje z innymi aparatami, i wtedy postanowiliśmy przejrzeć z własnej inicjatywy produkcję z 2009 i 2010 roku. Powiadomiliśmy o tym w pierwszej kolejności Kompanię Węglową, następnie Jastrzębską Spółkę Węglową i Katowicki Holding Węglowy, a później Wyższy Urząd Górniczy. Przy przeglądzie każdej partii aparatów jest obecny przedstawiciel kopalni i widzi, co faktycznie uległo destrukcji i dlaczego. Z każdego przeglądu sporządzamy indywidualny protokół. Wiemy, co i dlaczego się zepsuło. Dlatego twierdzimy, że jest problem z użytkowaniem aparatów, a nie z jakością ich produkcji. Zwyczajnie trzeba z takimi aparatami obchodzić się wedle ściśle określonych reguł, by go nie uszkodzić. Nie można na przykład na nim siadać, bo można uszkodzić pokrywę aparatu, a w konsekwencji pochłaniacz z środkiem tlenotwórczym.
  Rozmawiał K. Szendzielorz

  ***

  Aparaty ucieczkowe produkowane przez Faser z Tarnowskich Gór są wadliwe czy też źle użytkowane? Firma zapewnia, że problemów z jakością nie ma. Czy tak jest, sprawdzi Wyższy Urząd Górniczy. Póki co, wiadomo, że do naprawy trafiło do Fasera niemal 3800 aparatów na ok. 80 tys. będących w użytku. Do niedawna firma była monopolistą na rynku. Od 2011 roku ma konkurenta z Niemiec. Jeśli znajdą się dowody na to, że urządzenia nie są bezpieczne i życie górników jest zagrożone, możliwe będzie zakazanie wprowadzenia ich do obrotu. To zaś oznaczałoby ciężkie chwile dla Fasera. Czy firma się obroni?

  (A. Minorczyk, K. Szendzielorz)

  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra marka!

   obiektyw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   powinna sie obronic...Faser jest firma uznana,rzetelna i solidna,tylko rynek nie docenia producenta ktory (mimo tego potkniecia)wytwarza sprzet wysokiej jakosci... i dbajacego o dobro oraz...rozwiń całość

   powinna sie obronic...Faser jest firma uznana,rzetelna i solidna,tylko rynek nie docenia producenta ktory (mimo tego potkniecia)wytwarza sprzet wysokiej jakosci... i dbajacego o dobro oraz zadowolenie swojego odbiorcy...konkurencja stosuje chwyty "ponizej pasa"i duza role odgrywaja tu pieniadze)... niestety...tylko nie jest to uczciwe(zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama