Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej uratowany. Sąsiednich kolej chce się pozbyć

Piotr Sobierajski
PKP zrezygnowała z wyburzenia zabytkowego dworca w centrum Dąbrowy Górniczej. Dwa kolejne chce jednak w tym roku sprzedać.

Wielokrotnie na łamach DZ apelowaliśmy do PKP, by nie burzyło zabytkowego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w centrum Dąbrowy Górniczej. Pomogło, bo kolej właśnie wycofała się z pomysłu całkowitego unicestwienia ponad 120-letniego budynku. Generalnie jednak niemal wszystkie sosnowieckie i dąbrowskie dworce stoją zamknięte i niszczeją. PKP i na to ma sposób, bo chce je po prostu sprzedać.

Dworce w ofercie PKP

Wiadomo od dawna, że miasto nie może dojść do porozumienia z kolejami w sprawie ewentualnego przejęcia budynków dworcowych w centrum miasta (przy ul. Kościuszki) czy też w Ząbkowicach. W tym pierwszym przypadku cena (800 tys. zł), jaką zaproponowało miastu PKP, okazała się zbyt wygórowana. W drugim kolej chciała oddać miastu zabudowania w Ząbkowicach za darmo, w zamian za długi, ale okazało się, że PKP nie ma żadnych zaległych zobowiązań finansowych wobec lokalnego samorządu i pomysł też upadł.

- Dlatego dworce Dąbrowa Górnicza Centrum i Dąbrowa Górnicza Ząbkowice są rozpatrywane pod kątem sprzedaży w ramach projektu dworzec na własność. Niewykluczone, że pojawią się w naszej ofercie w czwartym kwartale tego roku - mówi nam Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP SA we Wrocławiu. - W sprawie przyszłości dworca Dąbrowa Górnicza Gołonóg nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, bo obecnie trwa regulacja stanu prawnego nieruchomości, na której się on znajduje - dodaje. Na szczęście PKP wycofała się z lansowanego mocno pomysłu wyburzenia zabytkowego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, tuż przy torach.

- Dawny dworzec kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do początku 2012 roku pełnił rolę nastawni. Obiekt znajduje się na międzytorzu i jest objęty ochroną konserwatorską, przez co znalezienie mu nowej funkcji i jego zagospodarowanie jest niezwykle trudne. Przyszłość tego budynku musi zostać poddana głębszej analizie - wyjaśnia Bartłomiej Sarna.

Miasto nie chce torów

Jeszcze bardziej kuriozalna sytuacja ma miejsce w przypadku zabytkowego dworca PKP w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie, przy ul. Stacyjnej. W tej sprawie stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce wystosowało nawet specjalny apel do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, mający na celu ratowanie tego obiektu. Tu wojewoda śląski przekazał miastu dworzec wraz z torami. Miasto torów nie chce, więc odwołało się od tej decyzji. PKP tory z kolei chce i także złożyło odwołanie. - Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ale w tym roku raczej nie ma szans, by odbyła się rozprawa, bo sąd jest zasypany innymi sprawami - mówi Lucyna Stępniewska z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Kolejowe wyburzenia szykują się za to w Sosnowcu. Do rozbiórki przeznaczone zostały budynki dworców Sosnowiec-Dańdówka i Sosnowiec-Kazimierz. Na zagospodarowanie czeka za to gmach Dworca Południowego.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera