Szpital Religi w Zabrzu: rozpoczyna się wyburzanie...

Szpital Religi w Zabrzu: rozpoczyna się wyburzanie opuszczonego kolosa

Bartosz Pudełko

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Szpital Religi w Zabrzu: rozpoczyna się wyburzanie opuszczonego kolosa
1/6
przejdź do galerii

©arc.

Tzw. Szpital Religi w Zabrzu, czyli Akademickie Centrum Medyczne przestanie wreszcie straszyć. Nie, budowa nie zostanie dokończona. Właśnie rozpoczyna się proces wyburzania opuszczonego kompleksu.
Miał być hit medycyny. Nowoczesny szpital-gigant. Miejsce adekwatne do rewolucyjnych działań profesora Zbigniewa Religi. Co wyszło? Jedna z największych klap inwestycyjnych przełomu XX i XXI wieku i straszący okolicę opuszczony, betonowy moloch.

Mowa o Akademickim Centrum Medycznym, czyli tzw. Szpitalu Religi w Zabrzu przy ul. Mielżyńskiego. Nigdy nie dokończona budowa stała się symbolem inwestycyjnego fiaska i kulą u nogi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który od lat nie potrafił się pozbyć niszczejącego kompleksu.


Szpital Religi w Zabrzu przestanie jednak straszyć. Nie, nikt nie dokończy budowy. Wręcz przeciwnie. ŚUM otrzymał zgodę na wyburzenie obiektu. Proces ten właśnie się rozpoczyna.

W tej chwili teren przejęła firma, która zajmie się rozbiórką kolosa. Niewykluczone, że w ruch pójdą nawet materiały wybuchowe. Nawet, jeśli tak się stanie, to z pewnością nie w najbliższych dniach. Wyburzenie ACM, to proces, który będzie trwał wiele miesięcy. Najcięższe roboty rozpoczną się nie wcześniej, niż w marcu.

Szpital Religi miał być nowoczesnym kompleksem na 1200 łóżek. To 12-piętrowy kolos. Budowa rozpoczęła się w 1978 roku. Miał to być największy szpital w Polsce. 4 lata później gotowy był stan surowy, ale skończyły się pieniądze. Do tego momentu w inwestycję wpompowano 280 mln zł z budżetu państwa.

Przez kilkanaście lat betonowy szkielet stał bezużyteczny. Dopiero w 1999 roku, staraniami prof. Zbigniewa Religi, który został rektorem ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej, uczelnia przejęła inwestycje od wojewody.

Plany Religi zakładały stworzenie tu placówki medycznej na światowym poziomie i uratowanie przed całkowitym zniszczeniem już zbudowanych podwalin szpitala. Projekt miał być dotowany z budżetu państwa, ale już w 2001 roku Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od tego pomysłu. Uczelnia została więc sama. Do 2005 roku próbowała jeszcze dokończyć budowę popadając jednak w coraz większe długi. Prace więc wstrzymano definitywnie. Do tego momentu w nikomu nie potrzebną budowę zainwestowano nawet do 400 mln zł.

Śląski Uniwersytet Medyczny postanowił pozbyć się balastu. Działki z opustoszałym gigantem nikt nie chciał jednak kupić. Uczelnia rozpoczęła więc starania o pozwolenie na wyburzenie obiektu.

- Takie pozwolenie miasto wydało w październiku 2011 roku. Zgodnie z przepisami uczelnia ma 3 lata na przeprowadzenie rozbiórki - wyjaśnia Sławomir Gruszka z Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

O planach rozbiórki ACM informuje również policja apelując o ostrożność w okolicy ul. Mielżyńskiego. Jeśli do wyburzenia użyte zostaną materiały wybuchowe, informować będą o tym syreny.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nasz Szpital widmo xd

Jakiś ktosiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A tak fajnie się po nim spacerowało ; ) Szkoda że, nasz budżet krajowy nie znalazł pieniędzy na rekonstrukcje tego budynku ; ( Na pewno dużo osób by się leczyło byli by tam najlepsi lekarze w...rozwiń całość

A tak fajnie się po nim spacerowało ; ) Szkoda że, nasz budżet krajowy nie znalazł pieniędzy na rekonstrukcje tego budynku ; ( Na pewno dużo osób by się leczyło byli by tam najlepsi lekarze w Polsce.
Śp.Religa To był równy facet . Który miał plan na coś zdecydowanie mądrego !
Pozdrawiam mieszkaniec Os.Kopernika zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ale jest!...

zaqaz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Ale na kleszą budowę światyni 6 milionów znalazło sie od razu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ciekawostka

Zabrzanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Na miejscu tego budynku powstanie nowe, 18-te centrum handlowe z Zabrzu. Ciekawe kto i ile wziął w łapę?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krótko i prosto!

Erwin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

POlnische wirtschaft !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tylko na to nas stać?

Gość 1 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Powiem szczerze, że trochę mnie to dziwi, przecież ten budynek jest położony w idealnym miejscu. Nie chce mi się wierzyć, że nikt by go nie kupił, już nawet nie pod szpital, ale pod blokowisko....rozwiń całość

Powiem szczerze, że trochę mnie to dziwi, przecież ten budynek jest położony w idealnym miejscu. Nie chce mi się wierzyć, że nikt by go nie kupił, już nawet nie pod szpital, ale pod blokowisko. Przecież tam i tak za kilka, kilkadziesiąt lat będzie pełno nowych osiedli, czy bloków, bo jest to naprawdę dobre miejsce, w ciągle rozwijającym się Zabrzu, niedaleko ładnych Gliwic, stąd blisko do autostrady, obok sieci sklepów. Dziwię się, tyle milionów z dotacji UE marnotrawi się na bezmyślne inwestycje, plany, a tu takie coś wyprawiają, przecież to miała być duma na śląsku, ba... w całej Polsce, a tu taki cios w plecy. Jestem tylko ciekawy, czy moje zdanie się sprawdzi, czy faktycznie ten budynek można byłoby lepiej wykorzystać.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nowe osiedla?

Rozsądny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dla kogo nowe osiedla, bloki? Mamy zapaść demograficzną, kraj się zwija, miasta pustoszeją...... za dekadę w związku z wymieraniem pokolenia '50 będzie na rynku bardzo duża liczba mieszkań i domów...rozwiń całość

Dla kogo nowe osiedla, bloki? Mamy zapaść demograficzną, kraj się zwija, miasta pustoszeją...... za dekadę w związku z wymieraniem pokolenia '50 będzie na rynku bardzo duża liczba mieszkań i domów na sprzedaż po niskich cenach. Nikt nie będzie przepłacał deweloperom :)zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kto mial w tym interes,znow kolesie pewno

Zgłoś naruszenie treści

Dla dewloperow aby bylo czym spekulowac.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo