Ważne
  Żory świętują 742. urodziny [PROGRAM]. Z tej okazji...

  Żory świętują 742. urodziny [PROGRAM]. Z tej okazji zaplanowano koncerty, pokazy tańca i iluzji

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowy owal Starówki
  1/2
  przejdź do galerii

  Zabytkowy owal Starówki ©UM Żory

  Zwiedzanie nowej części MOK-u, koncerty z gwiazdami, pokazy tańca i iluzji - to tylko niektóre z atrakcji z okazji 742. urodzin miasta Żory.
  W tym roku żorzanie świętują 742. rocznicę urodzin miasta Żory, które według tekstów źródłowych zostało założone dokładnie 24 lutego 1272 roku. Wielkie imprezy urodzinowe w Żorach rozpoczną się już jutro. O godz. 17 w Domu Kultury zostaną wręczone nagrody Prezydenta Miasta Żory za osiągnięcia sportowe i zaplanowano też występ iluzjonisty Tomasza Kabisa.

  Z kolei pojutrze, w Scenie na Starówce o godz.
  18, odbędzie się koncert zespołu Domowe Melodie. Bilet kosztuje 25 zł. Natomiast w niedzielę już o godz. 17 goście rozpoczną zwiedzanie nowej sceny plenerowej dobudowanej do Domu Kultury w Żorach. Potem w salach MOK-u nastąpi wręczenie specjalnych nagród - Tryptyków Żorskich, dla ludzi i instytucji promujących historię miasta, a potem na scenie pojawi się Big Band Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żorach pod dyr. M. Pradeli.

  Dalsze świętowanie zaplanowano na wtorek. W Scenie na Starówce o godz. 17 rozpocznie się przegląd grup tanecznych z Wisus Dance Studio pod hasłem "Od ulicy po salony". Wstęp jest wolny.

  Natomiast w piątek, 28 lutego, o godz. 19 w Scenie na Starówce odbędzie się koncert ostatkowy Żorskiej Orkiestry Rozrywkowej pod dyr. Lothara Dziwoki. Wystąpi m.in. Katarzyna Moś. Bilet kosztuje 35 zł.

  Przypomnijmy, miasto Żory powstało, bo książę opolski Władysław wydał w Raciborzu 24 lutego 1272 r. dokument nadający rycerzowi Chwaliszowi wieś Ściernie na ziemi pszczyńskiej w zamian za odstąpienie rycerskiej wsi Żory.

  - Jest to dokument świadczący o działaniach księcia, by dotychczasową żorską wieś podnieść do rangi obronnego miasta - mówi Marcin Wieczorek, historyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Żorach.

  - Żory to także jedno z nielicznych miast, które ma średniowieczny, owalny, układ urbanistyczny. Na tle innych miast wyróżniają nas XIII-wieczne mury obronne, które broniły dostępu do miasta, leżącego u wrót Bramy Morawskiej, w otoczeniu stawów i bagien i przecinającego ważny szlak handlowy - dodaje Tomasz Górecki z miejskiego muzeum.  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maro

   Maro gej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Żorskie opowieści.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama