Pilne
Zabrze: Akademickie Centrum Medyczne wyburzane - szpital...

Zabrze: Akademickie Centrum Medyczne wyburzane - szpital widmo nie będzie już straszył [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Jeszcze na początku XXI wieku Śląski Uniwersytet Medyczny snuł śmiałe plany dotyczące Akademickiego Centrum Medycznego
1/8
przejdź do galerii

Jeszcze na początku XXI wieku Śląski Uniwersytet Medyczny snuł śmiałe plany dotyczące Akademickiego Centrum Medycznego ©arc.

Rozpoczął się żmudny proces wyburzenia Akademickiego Centrym Medycznego, czyli tzw. szpitala Religi w Zabrzu. To naprawdę szpital widmo.
Miało być 1200 łóżek, nowoczesny sprzęt, świetna kadra. Miał być szpital gigant, największy i najnowocześniejszy w Polsce. To miało być miejsce adekwatne do rewolucyjnych działań prof. Zbigniewa Religi. Spełnione marzenie nowoczesnej medycyny i promocja miasta oraz regionu. A co jest? Jeden z największych niewypałów przełomu XX i XXI wieku, symbol inwestycyjnego fiaska i nigdy niedokończony betonowy moloch, który pochłonął setki milionów złotych.

Mowa o Akademickim Centrum Medycznym w Zabrzu, zwanym również szpitalem Religi bądź bardziej dosadnie - szpitalem widmem. Widmo to przestanie wreszcie straszyć okolicę. Nie, nie zostanie dokończone. Wręcz przeciwnie. Rozpoczyna się rozbiórka.

Niewypał w końcu wyleci w powietrze?

O tym, że Śląski Uniwersytet Medyczny, właściciel opustoszałego kolosa, próbuje się go pozbyć, wiadomo było od dawna. Nietrafiona budowa generowała tylko koszty, a działki z 12-piętrowym niszczejącym kompleksem nikt nie chciał kupić.

Uczelnia rozpoczęła więc starania o pozwolenie na wyburzenie. Otrzymała je od gminy w październiku 2011 roku.

- Zgodnie z przepisami, rozbiórka musi się zakończyć w ciągu trzech lat - mówi Sławomir Gruszka z Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Proces wyburzenia właśnie się rozpoczyna. W tej chwili teren przejęła firma, która przeprowadzi rozbiórkę. Szpital Religi nie zniknie jednak ani dziś, ani jutro. Potrwa to kilka miesięcy. Póki co na miejscu trwają drobne prace porządkowe. Najcięższe roboty rozpoczną się nie wcześniej niż w marcu. Niewykluczone, że do rozbiórki użyte zostaną materiały wybuchowe, o czym już poinformowała zabrzańska policja, apelując o ostrożność w rejonie ulicy Mielżyńskiego. Jeśli w ruch pójdą środki pirotechniczne, każdorazowo informować będzie o tym dźwięk syreny.

Historia ACM sięga lat 70. W 1978 roku rozpoczęła się budowa szpitala, który miał być największym w Polsce. Cztery lata później stała już surowa konstrukcja, ale budżet państwa po wpompowaniu 280 mln zł nie mógł sobie pozwolić na więcej. Prace stanęły na kilkanaście lat. Po raz pierwszy.

Plany były ambitne, ale na nich się skończyło

W 1999 roku inwestycję od wojewody przejął Śląski Uniwersytet Medyczny (wówczas jeszcze jako Śląska Akademia Medyczna). Ówczesny rektor uczelni, prof. Zbigniew Religa, miał co do tego miejsca ambitne plany. Miało tu powstać nowoczesne, kompleksowe centrum medyczne na światowym poziomie. Były projekty, były makiety, były obietnice dofinansowania z budżetu państwa. W 2001 roku resort zdrowia z pomysłu się jednak wycofał i uczelnia została z inwestycją sama.

Do 2005 roku próbowała ją jeszcze dokończyć, ale popadała tylko w coraz większe długi. Zdecydowano więc o definitywnym wstrzymaniu prac, a po nieudanych próbach sprzedaży działki z niedokończoną budową, również o wyburzeniu szpitala widma. Szacuje się, że budowa kompleksu pochłonęła około 400 mln zł.

Po przeprowadzeniu rozbiórki Śląski Uniwersytet Medyczny będzie się skłaniał raczej ku sprzedaży działki, niż wykorzystaniu jej do innych celów.*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciekawe

xxx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Czyli Religa zadłużył uczelnię jako rektor?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy ktos za to płaci lub zapłacił?

obywatel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

SKANDAL.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Publiczne pieniądze były, ale one nie zginęły, one tylko zmieniły właściciela

tukej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Najdalej za 10 lat taki sam los spotka kolejny moloch betonowy naszego regionu, czyli Stadion Śląski. W tym miejscu trzeba dodać, że sport w naszym kraju jest jednym z ostatnich bastionów...rozwiń całość

Najdalej za 10 lat taki sam los spotka kolejny moloch betonowy naszego regionu, czyli Stadion Śląski. W tym miejscu trzeba dodać, że sport w naszym kraju jest jednym z ostatnich bastionów postkomuny, czyli byłych komuchów! W jednym i w drugim przypadku nie ma i nie będzie winnych. Jakieś kreatury wydawały publiczne pieniądze, milionami szastali na lewo i prawo i co? Nic. Nikt nie pójdzie siedzieć. Dlatego nie dziwią mnie żądania Ślązaków o odrębność ekonomiczną w Polsce. Z Gorolami na pewno nic uczciwego na Śląsku nie powstanie. Ci ludzie wyssali w dzieciństwie chamstwo i kanty. Należy Odgrodzić ekonomicznie Śląsk od Zagłębia raz na zawsze. Won!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo