Przedszkolak może uratować życie. Jest pierwszy poradnik dla...

  Przedszkolak może uratować życie. Jest pierwszy poradnik dla dzieci [ZDJĘCIA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przedszkolak może uratować życie. Jest pierwszy poradnik dla dzieci [ZDJĘCIA]
  1/25
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Pierwszy w Polsce poradnik zajęć z pierwszej pomocy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym został zaprezentowany w czwartek w Anglojęzycznym Przedszkolu First Steps w Bielsku-Białej. Dzieci wzięły także udział w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy.
  Na początek podstawowe pytanie: czy przedszkolak może uratować czyjeś życie, nawet dorosłego? - Tak, jeśli nie wpadnie w panikę i będzie wiedział, co powinien zrobić – uważa Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR.

  W czwartek wraz z ks. Maciejem Korneckim, pedagogiem i ratownikiem GOPR, wziął udział w zajęciach w Anglojęzycznym Przedszkolu First Steps w Bielsku-Białej, podczas których zaprezentowany został pierwszy w Polsce poradnik zajęć z pierwszej pomocy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


  Książeczka "Baw się i ucz - ABC małego ratownika" zawiera podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w górach, ale przede wszystkim udzielania pierwszej pomocy.

  - To był pomysł Maćka wynikający z jego doświadczeń w pracy z młodzieżą, jako pedagoga, nauczyciela i księdza. Wcześniej pracował w PCK, a kiedy wstąpił w szeregi GOPR, swoje przemyślenie przelał na papier. Konsultował się nami, z instruktorami i lekarzami. Wspólnie stworzyliśmy taki podręcznik. Ale w 90 procentach to jego autorstwo – zaznacza Siodłak.

  Poradnik jest tak zredagowany, by dzieci mogły przyswoić zawartą w nim wiedzę w naturalny dla siebie sposób. Są w nim krzyżówki dla starszych dzieci i kolorowanki dla młodszych. Rysunki i zdjęcia są opatrzone odpowiednim komentarzem, by poprzez przekaz wizualno-werbalny w pamięci dziecka zostało jak najwięcej.

  - Poradnik Małego Ratownika ma na celu rozbudzenie w dziecku postawy wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka i ma uświadomić, że nawet dziecko może stać się małym ratownikiem w momencie, gdy w odpowiedni sposób zachowa się przy poszkodowanym na miejscu zdarzenia – wyjaśnia ks. Kornecki.

  W czwartek poprowadził zajęcia z przedszkolakami – uczył, jak należy sprawdzić, czy ktoś jest nieprzytomny, jak się zachować, jak ułożyć taką osobę, a także jak podjąć pierwszą reanimacji. W śpiewanych rymowankach dzieci utrwalały instrukcję zachowania się w takiej sytuacji oraz zapamiętywały numer 112.

  - Dziecko może nawet próbować reanimować dorosłą osobę. To oczywiście trudne, ale w sytuacji, gdy nie robi się nic, to takie rozwiązanie jest jedyne. Najgorsza jest panika i nierobienie niczego – podkreślał Jerzy Siodłak.

  Książeczka „Baw się i ucz - ABC małego ratownika” zostanie bezpłatnie rozpowszechniona w bielskich przedszkolach. Pomysłodawcy liczą, że dzięki sponsorom akcja obejmie zasięgiem całą Polskę.  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zapytanie

   Aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak można otrzymać tą książczkę dla dzieci Baw się i ucz - ABC małego ratownika

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama