Komornik czeka przy każdej ulicy. 199 nowych komorników w...

  Komornik czeka przy każdej ulicy. 199 nowych komorników w Polsce

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Komornik czeka przy każdej ulicy. 199 nowych komorników w Polsce
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Joanna Urbaniec / Polskapresse

  Od kilku dni w Polsce działa 199 nowych komorników. W kolejce do zawodu czeka następna grupa
  W Katowicach rzadko można znaleźć ulicę, przy której swojej siedziby nie ma komornik sądowy. W stolicy województwa działa ich bowiem aż 18. W najbliższym czasie do już działających ma dołączyć kolejnych trzech. Zdaniem rzecznika Izby Komorniczej w Katowicach, ta liczba jest mocno przesadzona, a egzekucje spokojnie mogłaby obsługiwać połowa tej grupy.

  - W moim przekonaniu w Katowicach wystarczy 10 komorników sądowych - mówi Piotr Sikorski, rzecznik katowickiej izby i jednocześnie komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Będzinie.


  Do najbardziej "komorniczych" miejscowości w województwie należy jeszcze: Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Bielsko-Biała, Sosnowiec i Częstochowa. W całym województwie śląskim działa łącznie 178 komorników pracujących przy sądach rejonowych. Na tym jednak nie koniec.

  Kolejni w branży  Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało właśnie listę osób, które zdały państwowy egzamin, uprawniający do wykonywania zawodu komornika. Komisja Egzaminacyjna obejmująca obszar izb komorniczych w Krakowie, Katowicach oraz w Rzeszowie przyjęła w swoje szeregi 59 komorników. Natomiast w skali całego kraju przybyło 199 komorników.

  Lista nie jest zamknięta, bo na początek kwietnia planowane są kolejne egzaminy, które powołają kolejnych urzędników. Zdaniem samych zainteresowanych, takie hurtowe ilości nowych osób w zawodzie nie wpłyną na poprawę skuteczności egzekucji komorniczych, a mogą zadziałać wręcz odwrotnie.

  - Większa liczba komorników nie przekłada się na ilość spraw doprowadzonych do końca. Jeśli dłużnik nie ma majątku, to nawet trzech komorników nic nie odzyska - mówi Robert Damski, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej. - Liczba "nowych spraw" ustabilizowała się, a nawet spada, więc wzrost liczby komorników nie jest uzasadniony - dodaje.

  Nowi niemile widziani?  Skąd ta niechęć do "nowych"? Rzecznik katowickiej izby przekonuje, że zastrzeżenia nie wynikają ze strachu przed młodszą konkurencją. Jego zdaniem, im większa ilość komorników, tym gorzej dla społeczeństwa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozdrowienia

   prokureur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W tym miejscu pozdrawiam Komornika Piotra Sikorskiego, który wbrew stanowisku przyjętemu w ww. artykule wyraźnie trzęsie portkami przed nowymi, młodymi komornikami, wiadomo wolny rynek - większa...rozwiń całość

   W tym miejscu pozdrawiam Komornika Piotra Sikorskiego, który wbrew stanowisku przyjętemu w ww. artykule wyraźnie trzęsie portkami przed nowymi, młodymi komornikami, wiadomo wolny rynek - większa konkurencja, większa konkurencja - trzeba się bardziej starać. Szkoda, że opłata egzekucyjna jest normowana przepisami prawa. W przeciwnym razie młoda kadra zgodziwszy się pracować nawet za 5 - 10tys. zł byłaby rzetelniejsza niż obecna kadra z pensjami ok. 40 - 50 tys. zł. miesięcznie. Wtedy dopiero społeczeństwo by wygrało nieprawdaż Panie Piotrze? Pozdrawiam, Młody i Gniewny.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   vvvvvvv

   lllllll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I bardzo dobrze!!!!!! Wolny rynek!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   potrzebne

   gam3r (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I tak każdy komornik pracuje na siebie. Państwo go nie utrzymuje więc z czym problem? gorzej jakby powołano nowych 10000000000 urzędników administracji w danym regione wtedy mógłby być problem z...rozwiń całość

   I tak każdy komornik pracuje na siebie. Państwo go nie utrzymuje więc z czym problem? gorzej jakby powołano nowych 10000000000 urzędników administracji w danym regione wtedy mógłby być problem z ich wyżywieniem. W Warszawie jest 18 komorników na jednej dzielnicy i jakoś kancelarie się nie zamykają a wręcz przeciwnie. Dużo osób ma długi których dobrowolnie spłacać nie ma zamiaru stąd i potrzeba ich egzekucji. Uważam że nie jest to wcale złe. Adwokatów, radców prawnych jest duzo duzo więcej i tez kancelarie nie upadają.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowe haslo wyborcze...

   Margota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ... KAŻDY POLAK KOMORNIKIEM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice maja 18 ulic?

   mik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jak dziennikarz może sobie pozwolić na pisanie takiej oczywistej bzdury -
   "W Katowicach rzadko można znaleźć ulicę, przy której swojej siedziby nie ma komornik sądowy. W stolicy województwa...rozwiń całość

   Jak dziennikarz może sobie pozwolić na pisanie takiej oczywistej bzdury -
   "W Katowicach rzadko można znaleźć ulicę, przy której swojej siedziby nie ma komornik sądowy. W stolicy województwa działa ich bowiem aż 18."
   Nawet w samym centrum miasta jest więcej ulic niż 18.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eh...

   Sarkazm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   To był sarkazm, nie zrozumiałeś? Oj cieniutko ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny glupi artykul w spr. wolnosci dostepu do zawodow prawniczych ?

   *§$& (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   wiecej adwokatow, radcow prawnych, komornikow, notariuszy
   to mniejsze ceny ich uslug.

   i po dyskusji (eto wsio)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ---

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a jesli ich bedzie wyjatkowo, za duzo,
   to
   maja prawo ostatecznie byc "zarejestrowanym bezrobotnym bez prawa do zasilku",
   tak jak kazdy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpitale pozawierejcie

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   i komorników narobcie!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama