18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RAŚ przybył przeciwnik w wyborach. Związek Górnośląski

Marcin Zasada
Związek Górnośląski uczestniczył w śląskim okrągłym stole i wszedłw  skład Rady Górnośląskiej
Związek Górnośląski uczestniczył w śląskim okrągłym stole i wszedłw skład Rady Górnośląskiej ARC Dziennik Zachodni
Związek Górnośląski z nowym prezesem ma wystartować w wyborach samorządowych. Może odebrać głosy nie tylko RAŚ, ale i PiS. CZYTAJ WIĘCEJ

Zbigniew Widera jest pierwszym i będzie najpoważniejszym kandydatem na nowego szefa Związku Górnośląskiego. Pod jego przewodnictwem i przy poparciu m.in. katowickiej kurii, ZG wystartuje w wyborach samorządowych jako bezpośredni rywal RAŚ. To oficjalne potwierdzenie naszych poniedziałkowych informacji o dużych zmianach - personalnych, ale i strategicznych, jakie szykują się w Związku.

- Chcę, żeby Związek Górnośląski stworzył własną propozycję programową - przede wszystkim dla Śląska, ale z uwzględnieniem reszty regionów województwa: Zagłębia, Częstochowy i Żywiecczyzny. Zamierzam promować konstruktywne, ale nie konfrontacyjne inicjatywy.Związek pozostanie organizacją ponadpartyjną prezentującą szerokie spektrum myślenia o Śląsku, nowoczesny regionalizm - tak Widera wylicza część pomysłów na nowe otwarcie w największej regionalnej organizacji pielęgnującej śląską kulturę.

CZYTAJ TAKŻE:
Związek Górnośląski wchodzi w związek z polityką. "Bezpieczna" alternatywa dla RAŚ?
Zasada: Związek Górnośląski to nie jest jakaś marka kiełbasy

Związek wojewódzki

Program dla Częstochowy, Żywiecczyzny i Zagłębia? Choć, jak sama nazwa wskazuje, to Związek Górnośląski, Widera zamierza podczas listopadowych wyborów samorządowych walczyć o sympatię nie tylko Ślązaków. Wejście w politykę na taką skalę - z własną listą, będzie jednak jednym z pól sporu pomiędzy stronnikami i przeciwnikami kandydata na nowego prezesa ZG. Już teraz część członków sceptycznie patrzy na ideę angażowania się w polityczne zapasy, które, jak mówi m. in. były szef Związku, Joachim Otte, wywołają na Ślasku kolejne podziały.

Trudna do zaakceptowania dla wielu środowisk ZG może być też lewicowa przeszłość Widery, który był członkiem Ordynackiej oraz Partii Demokratycznej.

- Kiedyś lewica niszczyła Związek Górnośląski i do dziś u wielu z nas wywołuje złe skojarzenia. Pamiętam też demagogiczną kampanię Zbigniewa Widery, gdy starał się o prezydenturę w Chorzowie. Takiego stylu wolałbym uniknąć w stowarzyszeniu, które powinno tworzyć wspólny śląski głos z innymi organizacjami regionalnymi - mówi działacz ZG, Ryszard Sadłoń.
ZG: "grzeczniejszy" RAŚ?

Dziś Widera będzie przekonywał do swoich koncepcji na spotkaniu prezesów kół i bractw, które tworzą ZG. Nowego prezesa delegaci wybiorą 15 marca. Rywale Widery? Mówi się m.in. o byłym wiceprezydencie Chorzowa, Janie Michaliku oraz Marku Sobczyku z katowickiego koła ZG. Atutem Widery ma być rekomendacja arcybiskupa Wiktora Skworca (ZG ma ideowo kontynuować tezy dokumentu "Głos z Górnego Śląska", któremu patronował metropolita), a także przychylność pałacu prezydenckiego.

Nie jest tajemnicą, że oba ośrodki chciałyby, by rzecznikiem poglądów Ślązaków w regionalnej polityce było ugrupowanie "grzeczniejsze" od RAŚ. Widerę na swego następcę namaścił już też odchodzący prezes Związku, Andrzej Stania.

- Neutralizowanie wpływów RAŚ? To teoria spiskowa. Nie zamieszamy przepychać się z autonomistami. Będziemy raczej pokazywać, że może istnieć na Śląsku organizacja, która nie jest oparta na antagonizowaniu - mówi Widera. Jak Związek pod jego wodzą miałby odnosić się do takich kwestii, jak śląska tożsamość, etniczność, język czy autonomia? Widera ujawni to dopiero na kongresie.

Mniej tajemniczy jest Stania:

- Widera będzie kontynuatorem myśli Korfantego. Są na Śląsku ruchy, które mówią o narodzie i autonomii, ale wiemy z historii do czego to prowadzi - uważa. - Nie trzeba nam etniczności, autonomii i języka, a reformy samorządowej.

Stania nie ukrywa też poparcia dla Widery od arcybiskupa i prezydenta RP. - To poparcie pokazuje słuszność naszej drogi - zaznacza.

Specjaliści na razie z rezerwą oceniają szanse wyborcze ZG, jednak niewykluczone, że Związek będzie w stanie odebrać głosy nie tylko RAŚ, ale i części konserwatywnego śląskiego elektoratu, który głosuje na PiS.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY
[email protected]
============08 Cytat 12(38641610)============
Stania: Śląskowi nie trzeba etniczności, autonomii i języka, a reformy samorządowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!