Obrazy Stanisława Mazusia z Tychów

  Obrazy Stanisława Mazusia z Tychów

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Jubileuszową wystawę jego prac można oglądać do końca roku w Muzeum Miejskim w Tychach
  1/3
  przejdź do galerii

  Jubileuszową wystawę jego prac można oglądać do końca roku w Muzeum Miejskim w Tychach ©Fot. Jolanta Pierończyk

  O Stanisławie Mazusiu z Tychów, mistrzu malarstwa ponadczasowego - pisze Jolanta Pierończyk
  Ciągle jestem głodny malowania - wyznaje Stanisław Mazuś, tyski artysta, który właśnie skończył 70 lat i w Muzeum Miejskim w Tychach do końca roku można oglądać 70 jego prac.

  Urodził się na Lubelszczyźnie, wychował wśród pól, łąk. Te zapamiętane z dzieciństwa krajobrazy dominują w jego pejzażach. Artystą chciał być od zawsze. Babcia, która go wychowywała, była przerażona jego pomysłem na życie, ale nie próbowała mu go wybijać z głowy. Ba, nawet sama furmanką do liceum plastycznego w Lublinie wnuka zawiozła.

  - Liceum plastyczne manieruje indywidualności - twierdzi z perspektywy czasu. - Kończąc tę szkołę, nie byłem sobą. W tej sytuacji nie mogłem zdać do Akademii Sztuk Pięknych. Ten rok, do kolejnych egzaminów, pozwolił mi odnaleźć siebie. Zrozumiałem, że w malarstwie powinienem iść za głosem swojej wrażliwości. Drugie podejście do ASP zwieńczył sukces. Była to ASP w Warszawie.

  - Bardzo ceniłem sobie studia - opowiada. - Od pierwszego roku bardzo mocno żyłem malarstwem i rysunkiem. Widziałem, ile pracy przede mną, by sięgnąć dojrzałości mistrzów. Moim ideałem był holenderski malarz, Vermeer van Delft. Do dziś czerpię z tego wzorca, unikając przeładowania i ozdobników. Tak jak on lubię obrazy przejrzyste i przestrzenne.

  Mógł zostać w stolicy. Proponowano mu etat na akademii. Niestety, bez przydziału na mieszkanie i z marną pensją. Przyjechał do Tychów, gdzie wkrótce dostał mieszkanie. Nie przyjął natomiast posady na katowickim wydziale ASP. - Nająłem się do tyskich zakładów gastronomicznych i na pół etatu do przemysłu węglowego - mówi. - Parałem się grafiką użytkową, czyli robiłem plansze. Trwało to dziesięć lat, aż do pamiętnych przeobrażeń w Polsce. Kryzys gospodarczy zmusił zakłady do rezygnacji z tak zbytkownych usług jak usługi artystyczne.

  Mazuś postanowił być artystą na własny rachunek. Nie mógł inaczej. W jego życiu i myślach nigdy nie było miejsca na nic innego poza sztuką. Jeszcze jako nastolatek, podczas rozmów z babcią przy dojeniu krów, mówił, że może jeść skórki suchego chleba ze śmietnika, ale musi malować.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama