Ważne
  Zdrzadełko z Bonanzą, czyli VIPy mówią po śląsku [WIDEO]

  Zdrzadełko z Bonanzą, czyli VIPy mówią po śląsku [WIDEO]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W konkursie "Po naszymu, czyli po śląsku" zmierzyły się z gwarą VIP-y. Za tydzień sprawdzian dla wszystkich
  1/7
  przejdź do galerii

  W konkursie "Po naszymu, czyli po śląsku" zmierzyły się z gwarą VIP-y. Za tydzień sprawdzian dla wszystkich ©Fot. Arkadiusz Gola

  Wojewoda, Zygmunt Łukaszczyk, jak się na kogoś zdenerwuje, lubi rzucić śląskimi ausdrukami. U wiceminister edukacji, Krystyny Szumilas, słychać śląski akcent, gdy chce coś zrobić szybko, albo jest podekscytowana. Dziś już nikt nie musi się wstydzić gwary - pisze Teresa Semik
  Profesor Jan Miodek, językoznawca, potwierdza, że nastąpiła nobilitacja Śląska, ale o języku śląskim nie chce nawet słyszeć.

  - Gwara jest to mowa chłopska, prostych ludzi. W tym sensie, pomyślcie, jak skodyfikować pismo święte, skoro te teksty nie były podawane w wersji śląskiej - wyjaśnia i dodaje: - Mowa śląska to jest piękna skamielina staropolska. Skamielina ciągle żyjąca, która pozwoliła Aleksandrowi Brűcknerowi powiedzieć, że to jest mowa Rejów i Kochanowskich.
  Jak różne odmiany ma gwara śląska, widać było także podczas konkursu-zabawy Po naszymu dla VIP-ów, gdzie znajomością śląskiej godki popisywali się politycy, samorządowcy, publicyści.

  - Pójdę stąd dumny, jak mi powiecie, co to jest flopertka - mówił wojewoda, Zygmunt Łukaszczyk. Szacowne jury z prof. Miodkiem na czele zamilkło. Wojewoda opisuje, że to produkt z odpustu, składa się z kawałka rurki, na jednym końcu ma kołek zawieszony na sznurku, a na drugim tłok.
  - To jest strzylok! - woła prezydent Bytomia, Piotr Koj.

  - Nie, to jest pukawka! - mówi poseł Henryk Siedlaczek.
  Ta sama zabawka odpustowa w gwarze śląskiej ma trzy różne określenia: flopertka, pukawka, strzylok. Która nazwa jest ważniejsza dla przyszłego języka śląskiego, bo na którąś jego twórcy będą musieli się zdecydować? Wojewoda zrezygnuje z flopertki i zacznie mówić - strzylok, czy prezydent Bytomia pójdzie na ustępstwa? Pozostaje jeszcze wersja posła Siedlaczka. A to będzie dopiero początek wątpliwości.
  Przewodniczący Zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk mówi, że jego ulubionym śląskim słowem jest wichajster.

  - To jest coś takiego, że jak się nie wie, jak to coś się nazywa, to jest właśnie wichajster - objaśnia Urbańczyk. Wichajstrem może być wszystko. Podobnym słowem wytrychem jest łonaczyć, czyli robić coś tam, coś tam.

  Tymczasem poseł Mirosław Sekuła idzie dalej w tych ambicjach językowych.
  - Chciałbym, żeby w naszym kraju było wyróżnionych wiele języków regionalnych. Jesteśmy na początku tej drogi, mamy tylko kaszubski - przekonuje.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama