Gliwice bez reklam. Happening przeciwko reklamowemu chaosowi...

  Gliwice bez reklam. Happening przeciwko reklamowemu chaosowi [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Reklamy w Gliwicach happening
  1/10
  przejdź do galerii

  Reklamy w Gliwicach happening ©Bartosz Pudełko

  Grupa studentów architektury zorganizowała w piątek happening na dworcu kolejowym. Chcą bardziej estetycznej przestrzeni. Wolnej od reklamowego chaosu i pstrokacizny.
  Na jednych zdjęciach ulica Zwycięstwa w rzeczywistości. Poniżej te same kadry, ale pstrokate szyldy, bannery i reklamy ograniczone do minimum. I widać różnicę. Takie plansze pokazywali w piątek na dworcu kolejowym studenci architektury na Politechnice Śląskiej.

  - Z racji kierunku, jaki studiujemy, poczuwamy się do dbałości o estetykę miejskiej przestrzeni. Podobne akcje organizowały starsze roczniki i mamy nadzieję, że będą o to dbać i nasi młodsi koledzy. Bo trzeba zwracać uwagę na ten problem - mówi Marta Jabłońska.

  Studenci bynajmniej nie proponują całkowitego wyrzucenia reklam z miasta, choć takie zabiegi zdarzają się w niektórych miastach.

  - Po pierwsze, jest kwestia pieniędzy. Kraków może pozwolić sobie na ostre przepisy w sprawach reklamowania się w przestrzeni miejskiej, bo miasto ma np. ogromne wpływy z turystyki. Gliwicom trudniej rezygnować z pieniędzy reklamodawców. Ale miasto jest przecież urokliwe i można zadbać o nie inaczej - mówi Jabłońska.

  - Poza tym reklamy pełnią też pożyteczną funkcję informacyjną. Trzeba tylko znaleźć granicę pomiędzy informacją a szumem i jej nie przekraczać. Szyldy mogą komponować się z zabudową. Mamy nawet w Gliwicach dobre przykłady - dodaje.

  Ponadto organizatorzy happeningu zwracają uwagę na to, iż ograniczenie nachalności reklam może być dla firm... reklamą samą w sobie.

  - Wielu mieszkańców drażni pstrokacizna albo zupełnie nie zwracają uwagi na reklamy. Natomiast dobre przykłady mogą być zauważone i docenione - wyjaśnia Marta Jabłońska.

  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   Gliwiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Brawo dziewczyny!
   Popieram.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama