Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palący problem, czyli dlaczego w Sosnowcu protestują przeciwko spalarni śmieci

Paweł Pawlik
Spalarnia to 8 mln zł dla miasta
Spalarnia to 8 mln zł dla miasta Bartłomiej Międzybrodzki
W Sosnowcu ma powstać spalarnia śmieci obsługująca kilka miast w województwie śląskim. Mieszkańcy boją się bliskiego sąsiedztwa zakładu

Najpierw podpisy zbierano w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych, teraz inicjatywa wyszła na ulicę. Protest przeciwko "bombie ekologicznej" jest kolejnym pod którym mieszkańcy wyrażają sprzeciw wobec budowy spalarni śmieci niedaleko osiedla przy ulicy Ostrogórskiej w Sosnowcu, na pograniczu z Mysłowicami i Katowicami.

Spalarnię ma wybudować spółka występująca pod nazwą Zakład Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych SA, którą założyły przedsiębiorstwa m.in. z Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Piekar Śląskich, Zawiercia i Rudy Śląskiej. Zakład miałby powstać zgodnie z najbardziej wyśrubowanymi normami ekologicznymi. Wśród firm, które są potencjalnymi kandydatami do budowy zakładu wymienia się Toyotę, Siemensa czy Integral.

Sprawie przygląda się Urząd Miejski, który nie jest zadowolony, nie tyle z samego pomysłu, co z procedury postępowania w tej sprawie.

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach wyłączyło prezydenta Sosnowca od prowadzenia postępowania w tej sprawie i wyznaczyło prezydenta Siemianowic Śląskich - mówi Rafał Łysy z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Wnioskowaliśmy o przeprowadzenie otwartej rozprawy administracyjnej dla społeczeństwa. Polega to na tym, że urzędnicy oraz prywatny inwestor spotykają się w Sosnowcu z zainteresowanymi mieszkańcami, którzy mają prawo zadawać pytania. Niestety nam odmówiono - dodaje.

Sprawa wywołuje emocje i słuszne pytania o skutki dla środowiska, zapach i lokalizację inwestycji, która miałaby powstać kilkaset metrów od budynków mieszkalnych. Jednak zdaniem Krzysztofa Filipka, prezes zarządu ZUTOŚ, na wszystkie pytania inwestor jest w stanie odpowiedzieć jeśli tylko dojdzie do merytorycznej dyskusji bez oskarżeń o katastrofę ekologiczną. - W Europie jest ponad 600 takich instalacji i nie stanowią tam żadnego zagrożenia - mówi Filipek.

- Budowa spalarni przyniesie 30-40 miejsc pracy i rocznie ponad 8 milionów złotych do budżetu miasta. Ale ludzie wolą opowiadać niestworzone historie o drugiej Hiroszimie - dodaje.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera