Ważne
  Rybnik chce kolejowych połączeń z Wisłą i Warszawą

  Rybnik chce kolejowych połączeń z Wisłą i Warszawą

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lucjan Zdrojko liczy, że z Rybnika da się wkrótce dojechać pociągiem do dużych miast

  Lucjan Zdrojko liczy, że z Rybnika da się wkrótce dojechać pociągiem do dużych miast ©fot. katarzyna spyrka

  Pasażerowie z Rybnika domagają się uruchomienia połączeń kolejowych na linii Rybnik-Warszawa oraz bezpośrednich połączeń kolejowych z Wisłą - ulubionym miejscem wypoczynku tysięcy mieszkańców regionu.
  Lucjan Zdrojko liczy, że z Rybnika da się wkrótce dojechać pociągiem do dużych miast

  Lucjan Zdrojko liczy, że z Rybnika da się wkrótce dojechać pociągiem do dużych miast ©fot. katarzyna spyrka

  Dziś, aby dojechać do stolicy kraju, 650 tysięcy mieszkańców ziemi rybnickiej musi się przesiadać w Katowicach lub innych większych miastach na Śląsku.

  - Nie każdy ma samochód, a w tej chwili z Rybnika bez problemu można dojechać tylko do Katowic i Wodzisławia Śląskiego. Żeby dojechać do Wisły, musimy jeździć do Pszczyny albo Katowic i tam czekać na dalsze połączenia. A pociągów do tego pierwszego miasta jest też coraz mniej - mówi Marcin Płaczek, student z Rybnika.


  - Sam często jeżdżę służbowo do Lublina i też denerwuje mnie to, że nie mogę się tam dostać bez przesiadek - dodaje Lucjan Zdrojko z Rybnika.

  Apel poparli urzędnicy, którzy wystosowali w tej sprawie apel do członków sejmowej komisji transportu.

  - Nasza propozycja poprawy połączeń kolejowych dotyczy wydłużenia relacji obecnie kursujących pociągów IC Katowice-Warszawa poprzez wydłużenie trasy o relację Rybnik-Katowice-Warszawa. Taki przebieg połączeń kolejowych będzie dla mieszkańców alternatywą wobec transportu samochodowego - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Apel dotyczy także ułatwienia mieszkańcom Rybnika dojazdu do miast położonych w pobliskich Beskidach.

  - Do Wisły mieszkańcy Rybnika jeżdżą przez cały rok. Ważną kwestią jest więc sprawa skomunikowania naszej aglomeracji poprzez weekendowe połączenia kolejowe z tym miastem. W dobie nasilonych remontów drogowych i problemami z parkowaniem w centrum miast, kolej jest niezastąpionym środkiem transportu - podkreślają urzędnicy.

  Poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia-Zdroju, który jest jednym z adresatów apelu, zapowiada, że temat podejmie.

  - Kwestia dodatkowych połączeń kolejowych dla naszego regionu jest ważna. Porozmawiam na ten temat z ministrem infrastruktury - podkreśla.

  Do tego, aby na trasie Rybnik-Katowice zaczęły kursować nowoczesne i szybkie pociągi, nie ma żadnych przeszkód technicznych. Od 2007 roku tory na tej linii zostały wymienione niemal na całej długości, a pochłonęło to ponad 73 miliony złotych. Pociągi mogą tam osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę, a na ostatnim odcinku z Leszczyn do Rybnika nawet 100 kilometrów.

  Przedstawiciele spółki PKP Intercity informują, że w nowym rozkładzie nie planują uruchomienia połączenia obsługiwanego przez ich pociągi do i z Rybnika.

  Decyzja ta wynika z szacunkowych wyliczeń co do liczby podróżnych, którzy byliby zainteresowani korzystaniem z linii. Nie oznacza to jednak, że pociągi ekspresowe tej spółki nie wyjadą na trasę Rybnik-Warszawa w najbliższych miesiącach.

  - Jesteśmy otwarci na rozmowy o połączeniu z Rybnikiem w przyszłych planowanych rozkładach jazdy. W każdym przypadku o uruchomieniu połączenia decyduje ostatecznie zainteresowanie podróżnych, czy dane połączenie znajdzie odbiorców - mówi Beata Czemerajda z Biura Komunikacji PKP IC.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rybnik i pociągi

   Damianek203@wp.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 23

   Ja mam propozycje. Niech miasta same kupią sobie szynobusy i uruchomią je podobnie jak autobusy miejskie,niech jeżdżą tam gdzie są np.Rybnik-Wisła i Marszałek nie będzie mieć nic do robienia...rozwiń całość

   Ja mam propozycje. Niech miasta same kupią sobie szynobusy i uruchomią je podobnie jak autobusy miejskie,niech jeżdżą tam gdzie są np.Rybnik-Wisła i Marszałek nie będzie mieć nic do robienia łaski,że ciągle źle ciągle mało pieniędzy itd. A zaraz kolej da kłody pod nogi że to oni chcą tam jeździć ,że są na to fundusze itp.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cięcia połączeń!

   PRka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 33

   http://www.rynek-kolejowy.pl/19837/Ciecia_w_rozkladzie_pociagow_regionalnych_na_Slasku.htm

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   im więcej spółek tym gorsza kolej

   qwese (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 48

   a to tylko kolejny dziwny pomysł jak stworzyć dodatkowych pracowników administracji na których będziemy płacić z podatków. Mało nam dyrektorów spółek? Zamiast tego, niech pomyślą o pracy dla...rozwiń całość

   a to tylko kolejny dziwny pomysł jak stworzyć dodatkowych pracowników administracji na których będziemy płacić z podatków. Mało nam dyrektorów spółek? Zamiast tego, niech pomyślą o pracy dla młodych a nie kolejnej spółce rodzinnej. chyba że ty masz w tym interes abyśmy kupowali kolejne bilety na inną spółkę jakby mało było kupowania osobno na IC i na PR. Do Warszawy może jadą na studia lub w interesach. I niestety nie sama Warszawa niszczy Śląsk, w Parlamencie mamy bardzo liczną reprezentację i nic z tego nie wynika. Nie ma pracy, perspektyw a tu kolejny twór do utrzymania? Już niech lepiej połączą znowu kolej w całość, mniej biurokracji i jeden bilet i więcej pociągów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rybnik-Wisła

   lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 32

   Pamiętam, jak z kumplami jeździliśmy do Wisły pociągiem. Nie było dnia, żeby w pociągu nie było tłumów. Jak to możliwe, że teraz nie ma takiego połączenia np. w weekendy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama