Oprocentowanie lokat zaczyna rosnąć. Negocjacje z bankiem...

  Oprocentowanie lokat zaczyna rosnąć. Negocjacje z bankiem mogą je jeszcze podwyższyć...

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Oprocentowanie lokat zaczyna rosnąć. Negocjacje z bankiem mogą je jeszcze podwyższyć...

  ©Dziennik Łódzki/ archiwum

  Banki jeden za drugim zaczynają podnosić oprocentowanie lokat. - Pod koniec ubiegłego roku i w styczniu wzrosty były jeszcze bardzo niewielkie. W tym miesiącu możemy już jednak mówić o zauważalnej zmianie w ofertach - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.
  Oprocentowanie lokat zaczyna rosnąć. Negocjacje z bankiem mogą je jeszcze podwyższyć...

  ©Dziennik Łódzki/ archiwum

  Rosnąć zaczęło najbardziej oprocentowanie depozytów na dłuższe terminy. Średnia dla depozytów półrocznych wynosi obecnie 2,44 proc., a rocznych - 2,64 proc., i jest najwyższa od maja 2013 r. Największe pozytywne zmiany zaszły w przypadku lokat zakładanych na 12 miesięcy. W ciągu niespełna pół roku ich przeciętne oprocentowanie wzrosło o 0,17 pkt proc., wcześniej wynosiło średnio 2,47 - wyliczył.

  Nadal jednak bankowe lokaty nie są atrakcyjne dla inwestorów. Zwłaszcza że zdaniem ekspertów, kiedy sytuacja gospodarcza zacznie się poprawiać, w perspektywie kilku miesięcy spodziewać należy się wzrostu inflacji. W tej sytuacji obecnie zakładane lokaty na dłuższe terminy mogą się okazać zupełnie nieatrakcyjne.

  Ale na znaczną poprawę bankowej oferty trzeba jeszcze poczekać.
  - Wiele wskazuje na to, że w tym roku średnie oprocentowanie dla krótkoterminowych lokat raczej nie przekroczy 3 proc. W przypadku depozytów trzymiesięcznych takie poziomy zobaczymy, być może, dopiero w drugiej połowie 2015 r. - powiedział Sadowski.

  Open Finance przypomina jednak, że oprocentowanie można negocjować.
  - Negocjując warunki bankowej lokaty, można ugrać dodatkowe 0,1-0,2 pkt proc. do wyjściowego oprocentowania. Przy odpowiednich argumentach premia ta może być jeszcze wyższa, nawet 0,5 pkt proc. Wiele zależy od kwoty depozytu, pochodzenia środków, dotychczasowych relacji z bankiem, a także planów dalszej współpracy - mówi Michał Sadrak, analityk Open Finance.

  Okazuje się, że nie trzeba posiadać wielkich środków, jak powszechnie się sądzi.
  - Możliwość negocjowania warunków bankowych depozytów najczęściej zaczyna się od 50-100 tys. zł. Część banków nie zamyka się jednak i na niższe kwoty. Na przykład w Deutsche Banku rozmowy w sprawie indywidualnych stawek rozpoczynają się od 25 tys. zł, w BZ WBK od 20 tys. zł, a najniższe wymagania pod tym względem stawia Bank Pekao, gdzie do otwarcia lokaty negocjowanej wystarczy 5 tys. zł - mówi Michał Sadrak.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lokaty

   Zgłoś naruszenie treści

   Niech oprocentowanie rośnie jak najwięcej, mnie to cieszy. Co do możliwości negocjowania oprocentowania, to dobrze wiedzieć. Warto też skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy Open Finance przy...rozwiń całość

   Niech oprocentowanie rośnie jak najwięcej, mnie to cieszy. Co do możliwości negocjowania oprocentowania, to dobrze wiedzieć. Warto też skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy Open Finance przy wyborze najlepszej lokaty.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama