Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak policzyć emeryturę? ZUS podaje tylko szacunkową wysokość [KALKULATOR EMERYTALNY]

Jadwiga Jenczelewska
Można sobie obliczyć przybliżoną wysokość spodziewanej emerytury, pamiętając, że w Polsce są dwa systemy emerytalne: starszy - dla ludzi urodzonych przed 1.01.1949 r. i nowy - dla urodzonych po 31.12.1948 r.
Można sobie obliczyć przybliżoną wysokość spodziewanej emerytury, pamiętając, że w Polsce są dwa systemy emerytalne: starszy - dla ludzi urodzonych przed 1.01.1949 r. i nowy - dla urodzonych po 31.12.1948 r. 123RF
Policz sam emeryturę, bo ZUS podaje tylko szacunkową wysokość. Od 1 marca 2014 roku będzie obowiązywała nowa kwota bazowa

Co jakiś czas otrzymujemy z ZUS-u wykaz składek, jakie nasz pracodawca lub sami odprowadzamy na fundusz emerytalny.

Przy okazji dowiadujemy się, jakiej wysokości może być nasza hipotetyczna emerytura, którą otrzymamy po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego lub pracując dłużej, dzięki czemu zgromadzimy dodatkowy kapitał.

Nasi Czytelnicy zastanawiają się jednak, na ile wiarygodne są to przeliczenia i czy mogą być podstawą do ewentualnych roszczeń, kiedy prawdziwa emerytura, którą już dostaniemy, będzie znacząco odbiegała od dzisiejszych prognoz.

- Istotnie, ZUS co roku wysyła takie informacje. Dane o stanie składek są precyzyjne i obowiązujące. Natomiast to, co jest przedstawione jako orientacyjna emerytura, to jedynie szacunki - mówi Joanna Biniecka, rzeczniczka oddziału ZUS-u w Sosnowcu i podpowiada, jak można sobie wyliczyć, jakiego rzędu świadczenie otrzymamy po przejściu na emeryturę.

Czym jest kalkulator emerytalny

W serwisie Moja Emerytura na stronie internetowej ZUS-u umieszczony został "kalkulator emerytalny", za pomocą którego można wyliczyć swoje szacunkowe przyszłe świadczenie emerytalne.

Kalkulator służy do obliczania prognozowanych wysokości emerytur wypłacanych z I filara, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (bez kwot emerytur kapitałowych). Przy wprowadzaniu danych do kalkulatora emerytalnego należy wykorzystać informacje o stanie konta, które użytkownik otrzymał z ZUS-u.

Uwaga! Obliczona za pomocą kalkulatora kwota prognozowanej emerytury nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Ekspert podpowiada

Jak krok po kroku wyliczyć emeryturę

Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu:

Od 1 stycznia 1999 roku w Polsce funkcjonują dwa systemy emerytalne:
- stary system emerytalny - dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.
- nowy system emerytalny - dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Emerytura obliczona według starego systemu wynosi:- 24 proc. kwoty bazowej + 1,3 proc. podstawy wymiaru - za każdy rok okresów składkowych + 0,7 proc. podstawy wymiaru - za każdy rok okresów nieskładkowych.Okresy składkowe - to takie, w których były opłacane składki ZUS, a więc np. okresy wykonywania pracy, ale również m.in. okresy przebywania na urlopie macierzyńskim.

Okresy nieskładkowe - to np. okresy przebywania na zasiłku chorobowym.Kwota bazowa - to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku kalendarzowego pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne. Od 1 marca 2013 roku kwota bazowa wynosi 3080,84 zł. Uwaga! Od 1 marca 2014 r. będzie obowiązywała nowa kwota bazowa.

Podstawę wymiaru stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, które zainteresowany wybiera sobie: - z ostatnich 20 lat kalendarzowych lub - z 20 lat kalendarzowych z całego okresu ubezpieczenia. Do podstawy wymiaru dolicza się kwoty przysługujących ubezpieczonemu w danym roku kalendarzowym wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz kwoty zasiłków: - chorobowego, - macierzyńskiego, - opiekuńczego, - świadczenia rehabilitacyjnego, - zasiłku wyrównawczego lub - dodatku wyrównawczego.

Aby ustalić podstawę wymiaru, sumuje się kwoty podstaw wymiaru składek i kwot wymienionych wyżej świadczeń w okresie każdego roku - z wybranych lat kalendarzowych i oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonej za dany rok kalendarzowy. Ten stosunek wyrażony jest w procentach. Następnie oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik podstawy wymiaru oraz mnoży się przez niego kwotę bazową.

Natomiast wysokość nowej emerytury - przysługującej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - to równowartość kwot zgromadzonych po 31 grudnia 1998 r. i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego podzielona przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby wnioskującej o jej przyznanie. Dalsze średnie trwanie życia jest wskaźnikiem demograficznym ustalanym przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

ZUS co roku wysyła do płatników informacje o hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury. Dane te są orientacyjne i nie mogą stanowić podstawy do ewentualnych roszczeń.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!