18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gender w Mikołowie: "Przeżyliśmy faszyzm, przeżyliśmy komunizm, przeżyjemy genderyzm"

BS
Wykład wygłosił ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ksiądz Bartoszek od początku grudnia (po aferze gender w Rybniku) kursuje po wielu miastach z wykładami o gender. W Mikołowie pojawił się na zaproszenie posłanki Izabeli Kloc, która żwawo podsyca temat gender w mieście

Pierwszy wykład zaraz po głośnej aferze w Rybniku

- To był najtrudniejszy wykład, towarzyszyło mu odczuwalne napięcie medialne, temat rozdmuchał się do niebagatelnych rozmiarów, przybyło ok. 600 osób - komentował ks. Antoni Bartoszek. Od początku grudnia o ideologii gender wygłosił już kilka wykładów w różnych miastach.

Mikołów fala gender dość skutecznie omijała. Głośno zaczęło być o niej dopiero za sprawą posłanki PiS - Izabeli Kloc. Jawna przeciwniczka ideologii gender, paradoksalnie stała się największą jej propagatorką w Mikołowie. Najpierw za sprawą wniosku, który złożyła w mikołowskiej prokuraturze (dotyczył obrazy uczuć religijnych), kiedy to negatywnie, ale jednak, promowała "Wielką Księgę Cipek", teraz też za sprawą spotkania o tematyce gender.

Gender w Mikołowie?

Temat szeroko komentowanych gdzie indziej w Mikołowie też doczekał się dyskusji. Pytanie brzmi, czy potrzebnie, skoro programy równościowe w mikołowskich placówkach nie są realizowane. - Żadnego programu gender u nas nie ma - ucina krótko Elżbieta Muszyńska, dyrektorka Zarządu Szkół i Przedszkoli Mikołowskich.

Więc po co o gender? Ano zapobiegawczo i poznawczo, bo gender hasło-wytrych definicji ma tyle, co definiujących i w opinii wielu stanowi zamach na płeć.

- Gender to błąd antropologiczny, w identyfikacji płciowej gender przedkłada nad czynniki biologiczne - czynniki kulturowe, głosząc, że to społeczeństwo, rodzina, otoczenie modeluje płeć - tłumaczył ks. Bartoszek.

- W programach równościowych przedszkoli gender reklamują podręczniki z hasłami "Bawię się z kim chcę, robię to, co chcę, płeć nie ogranicza mnie" - to nadużycie wolności - komentował ks. Bartoszek.

Ksiądz odniósł się także do zapisu ustawy konstytucyjnej, w której mowa o małżeństwie, macierzyństwie i rodzinie. - Tego zapisu trzeba bronić jak Westerplatte" - komentował.

Pojawiły też fragmenty z ekspertyzy programów równościowych wykonane przez Polską Akademię Nauk: - Istotnym uchybieniem programów równościowych jest wychowanie apłciowe - podkreślała w ekspertyzie Józefa Małachowska z PAN.

- Trzeba się przyjrzeć sytuacji, bo może publiczne pieniądze wydaje się na całkowicie źle skonstruowane programy wychowawcze - zaznaczał prof. Bogusław Śliwerski.

Nawiązując do tych komentarzy, ks. Bartoszek stwierdził, że dyskusja jest potrzebna, by uniknąć sytuacji w której w szkole przekazuje się treści, których rodzice by sobie nie życzyli. - Nie zapominajmy, że wychowanie do życia w rodzinie to ważne zagadnienie, nie musi od razu kojarzyć się z promocją prezerwatyw i genderyzmu. Przeżyliśmy faszyzm, przeżyliśmy komunizm, przeżyjemy genderyzm - mówił ks. Bartoszek.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gender w Mikołowie: "Przeżyliśmy faszyzm, przeżyliśmy komunizm, przeżyjemy genderyzm" - Dziennik Zachodni