Sławków: Nie chcą masztów w mieście

  Sławków: Nie chcą masztów w mieście

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urzędnicy w minioną niedziele postanowili zmierzyć częstotliwość . Jak się okazało norma został przekroczona
  1/2
  przejdź do galerii

  Urzędnicy w minioną niedziele postanowili zmierzyć częstotliwość . Jak się okazało norma został przekroczona ©arc

  Mieszkańcy Sławkowa nie chcą w zabytkowym rynku masztów sieci komórkowej, jak twierdzą poziom pół elektromagnetycznych przekracza dopuszczalne normy. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie
  Mieszkańcy Sławkowa stanowczo protestują przeciwko masztom sieci komórkowej, które znajdują się na jednym z budynków w rynku. Obawiają się o swoje zdrowie. Pod protestem złożonym w Urzędzie Miasta w Sławkowie podpisały się 102 osoby. Burmistrz miasta zawiadamia prokuraturę, a Starostwo Powiatowe pisze pisma miedzy innymi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do stacji sanitarno - epidemiologicznej.

  Miasto interweniuje


  Urzędnicy twierdzą, że o całej sprawie dowiedzieli się w październiku 2013 roku.

  - Zainteresowaliśmy się tym tematem, kiedy przyjechała ekipa i zaczęła coś wciągać na dach - mówi Waldemar Janik z UM w Sławkowie.
  Jak się okazało zamontowane na dachu budynku przekaźniki emitują częstotliwość dużo wyższą niż dopuszczalna dla telefonii komórkowej czyli 7 voltów na metr. W Słakowie jest to nawet 11,5 v/m - Zamontowano maszty, tydzień później zamontowano tam anteny. My o niczym nie wiedzieliśmy, nikt się do nas nie zwracał z żadną informacją - dodaje. Informację tą potwierdza Starostwo Powiatowe w Będzinie.

  - Do starostwa nie wpłynęło zgłoszenie żadnych prac budowlanych w związku z przeprowadzanymi w 2013 roku pracami przy tej konstrukcji - mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. - Natychmiast występujemy w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do stacji sanitarno - epidemiologicznej a także do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Będziemy też wnioskować do WIOŚ o przedstawienie informacji dotyczącej wszystkich instalacji tego typu zlokalizowanych na terenie naszego powiatu z wynikami prowadzonych pomiarów - dodaje rzecznik.

  Burmistrz Sławkowa złożył 17 lutego br. zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej o popełnieniu przestępstwa. - Wysłaliśmy także pisma z prośbą o wyjaśnienie sprawy i dokonanie prawidłowych pomiarów - mówi Bronisław Goraj, burmistrz Sławkowa.

  Operator sieci milczy


  Zwróciliśmy się z pytaniami do właściciela sieci komórkowej. Mimo prób nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

  Stanowisko w tej sprawie zajął właściciel budynku, na którym znajdują się trzy przekaźniki. - Większość mieszkańców Sławkowa - z tego co widzę i słyszę - chyba nie wie, ale maszty antenowe nie były budowane teraz tylko blisko 10 lat temu. Obecnie były one jedynie modernizowane - mów właściciel budynku. - W okresie kiedy budowano maszty mieszkańcy Sławkowa ściślej mówiąc Rynku byli informowani przez inwestora o inwestycji i nie mieli żadnych zastrzeżeń. Na podstawie tego co powiedziałem, nikogo nie lekceważę i nie rozumie

  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zna już całą sprawę. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów, ustala dopuszczalną normę dla częstotliwości telefonii komórkowej na 7 V/ m. W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, prowadzi pomiary monitoringowe w 135 punktach na terenie województwa śląskiego, w tym także w Sławkowie.Badania przeprowadzone w październiku 2013 roku, nie wykazały przekroczenia obowiązujących norm. Jednak w związku z otrzymanym od operatora instalacji sprawozdaniem z pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, które w niektórych punktach wykazuje wartości zbliżające się do poziomu dopuszczalnego (nie przekraczając go jednak), Inspektorat planuje przeprowadzenie badań sprawdzających natężenie pola elektromagnetycznego w tym rejonie - tłumaczy Małgorzata Zielonka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.  *SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama