18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejem w Jaworznie. Kominek wspólnoty walczy w konkursie

Anna Zielonka
Uwaga jaworznianie, od dziś przez tydzień trwa głosowanie na najładniejszy kominek w Polsce. W finale konkursu, organizowanego przez portal www.mamkominek.pl bierze udział Wspólnota Betlejem w Jaworznie, która zbudowała swój własne "palenisko" w stylu inspirowanym filozofią austriackiego artysty Friedensreicha Hundertwassera.

Jaworznicki kominek znalazł się w pierwszej 10-tce na ponad 120 zgłoszeń. Ma 3,60 m wysokości, jest cały w ceramice i znajduje się w oratorium, gdzie odbywają się msze święte, spotkania z ciekawymi ludźmi i różne warsztaty domowników i przyjaciół domu.

- Nasze dzieło powstało przy ogromnym wsparciu zaprzyjaźnionych z nami osób i sponsorów, którzy podarowali kafle, wkład, szamot, rury i wszystko, co niezbędne, by kominek dawał ogień i ciepło - zaznacza ks. Mirosław Tosza, opiekun Wspólnoty Betlejem. - Nad całością czuwał Waldemar Miłek z Pracowni Mozaiki Antycznej z Torunia, a w dużej mierze do powstania kominka przyczynił się domownik Sylwester Sikora - dodaje ksiądz.

- To była bardzo ciekawa przygoda, a praca nad kominkiem, razem z innymi domownikami, dawała mi sporo satysfakcji - przyznaje pan Sylwester.

Co symbolizuje kominek w Betlejem w Jaworznie?

Jak czytamy w serwisie mamkominek.pl, ogień - dar Niebios - łączy je z Ziemią. Górna cześć kominka jest obrazem Nieba. wodne strużki spływające ku dołowi (wycięte "grzbiety" kafli) symbolizują Miłość, która w Niebie występuje w czystej postaci... Zielone cegiełki (pocięte kafle) są obrazem nadziei...

Im bliżej góry tym zieleń mniej intensywna: W Niebie nie będzie już potrzebna. Oczekiwanie i tęsknotę zastąpi widzenie i spełnienie. Białe domki (płyta szamotowa) ze złotymi daszkami (gips sztukatorski, złote płatki szlagmetalu) - mieszkania, które na nas w Niebie czekają. Różne, indywidualne, niepowtarzalne... Na miarę każdego z nas...

Dół kominka (biały) w kształcie korony uwieńczonej czterema ceramicznymi kulami. Dzięki Ogniowi, który zstąpił na ziemię nasze życie otrzymało królewski charakter. Mozaikowe, kolorowe, pionowe pasy pod kulami są kontynuacją czerwonych stróżek. Miłość na ziemi wyraża się na wiele sposobów, jest wielobarwna, niejednoznaczna, często wymieszana a nawet uwikłana. Przez to ludzka i autentyczna...

Kominek został organicznie połączony z ławeczkami (ytong, styrodur, masy, lakiery werniksy).
Korzenie, które je oplatają symbolizują więź osób zasiadających przy kominku oraz są zaproszeniem skierowanym do ubogich, by odkryli "przy kominku" swoją przynależność do Ziemi i Nieba.

Kominek w domu Betlejem powstał, by odciążyć domowy budżet (budynek jest teraz ogrzewamy gazem) i ozdobić wnętrze. Wspólnota opiekuje się ludźmi bezdomnymi i wykluczonymi społecznie. - Ubodzy, oprócz chleba, dachu nad głową i ciepłego konta, potrzebują również pięknych miejsc, by rósł ich duch - podkreśla kapłan.

Drugi kominek powstaje w jednej z pracowni w domu Wspólnoty Betlejem.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Betlejem w Jaworznie. Kominek wspólnoty walczy w konkursie - Dziennik Zachodni