Rybnik: Specjalne mieszkania dla kobiet wychodzących z...

  Rybnik: Specjalne mieszkania dla kobiet wychodzących z bezdomności

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Mieszkanie chronione dla czterech dotąd bezdomnych kobiet udostępniono w piątek w Rybniku. To trzeci taki lokal w tym mieście, stworzony w ramach projektu "Skorzystaj z szansy". Wcześniej w mieście oddano do użytku dwa podobne mieszkania, przeznaczone dla mężczyzn.
  Rybniccy pracownicy socjalni prowadzący projekt "Skorzystaj z szansy" wskazują, że mieszkania chronione to jedna z lepszych metod pomocy bezdomnym, pomagają bowiem utrwalać u nich chęć usamodzielniania się.

  Jak wyjaśnił dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, Jerzy Kajzerek, mieszkania chronione przeznaczone są dla osób przekonanych już do zmiany swego życia. Kandydaci do wyjścia z bezdomności wcześniej uczestniczą m.in. w szkoleniach zawodowych oraz dotyczących domowego budżetu.

  Lokatorzy mieszkań chronionych mogą mieszkać w nich dwa lata. W tym czasie są pod opieką pracowników socjalnych, psychologów i doradców zawodowych. Wprowadzając się do takiego mieszkania, zobowiązują się dbać o nie, a po znalezieniu pracy płacą część kosztów jego utrzymania.

  Urzędnicy obserwują też zachowanie mieszkańców - umiejętność współżycia społecznego z innymi i dbania o własne sprawy. Jeśli lokator sprawdzi się pod tym względem, może starać się - po dwóch latach w mieszkaniu chronionym - o mieszkanie samodzielne.

  Do otwartego w piątek mieszkania chronionego w Rybniku tego dnia wprowadziły się dwie uczestniczące w projekcie kobiety, w najbliższym czasie mają dołączyć do nich dwie kolejne.

  Ośrodek pomocy społecznej wyremontował dla nich, wyposażył w meble i podstawowe sprzęty, niewielkie, ok. 40-metrowe, mieszkanie. To trzecie takie lokum dla chcących wychodzić z bezdomności w Rybniku. Od 2008 r., kiedy ruszył projekt, ośmiu mężczyzn mieszka w dwóch innych lokalach, które wcześniej sami wyremontowali w ramach szkolenia zawodowego.

  Pracownicy socjalni chcą kontynuować w Rybniku projekt dla bezdomnych. Mają już na oku kolejny lokal w pobliżu mieszkania oddanego do użytku w piątek. Jeśli uda się go przejąć od miasta, również on zostanie zaadaptowany na mieszkanie chronione dla co najmniej dwóch kobiet.

  Rybnicki projekt "Skorzystaj z szansy" obejmuje nie tylko udostępnianie mieszkań, ale też warsztaty terapeutyczne dla młodzieży, szkolenia zawodowe oraz przedsięwzięcia aktywności lokalnej, jak pikniki sąsiedzkie czy warsztaty integracyjne i zawodowe dla niepełnosprawnych.

  Realizację "Skorzystaj z szansy" przewidziano na lata 2008-2013. Co roku urzędnicy dopinają jego finansowanie, pisząc m.in. wnioski o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach promocji integracji społecznej. W tym roku koszt projektu wyniósł 1 mln 150 tys. zł, z czego prawie 90 proc. to środki unijne. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama