Kandydat z Zabrza skreślony z listy wyborczej za wyrok

  Kandydat z Zabrza skreślony z listy wyborczej za wyrok

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Kuźnicki, kandydat na radnego Zabrza, został skreślony z listy wyborczej, bo zataił, że ciąży na nim wyrok. Miał startować z Komitetu Wyborczego Wyborców Małgorzaty Mańki-Szulik.
  - Komisja stwierdziła, że pan Grzegorz Kuźnicki utracił prawo wybieralności, czyli bierne prawo wyborcze - mówi sędzia Leszek Nasiadko, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Zabrzu.

  Dlaczego je utracił? Tego sędzia Nasiadko wyjaśnić nie chce. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Grzegorz Kuźnicki nie poinformował, że ciąży na nim wyrok. Podpisując oświadczenie towarzyszące zgodzie na kandydowanie potwierdził tym samym, że ma bierne prawo wyborcze.

  Czytaj nasz serwis wyborczy. Najnowsze informacje z kampanii wyborczej
  - Kandydat na radnego nie musi przedstawiać zaświadczenia o niekaralności, a my nie dokonujemy weryfikacji kandydatów. Podpisuje za to oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie. Dajemy wiarę jego prawdziwości - tłumaczy sędzia Leszek Nasiadko.

  Jak podkreśla, w takim oświadczeniu kandydat swoim podpisem potwierdza, że spełnia warunki pozwalające na korzystanie z biernego prawa wyborczego.

  - Jeden z nich wyklucza osoby karane za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - mówi sędzia Leszek Nasiadko.

  Skąd zatem komisja dowiedziała się o tym fakcie? Ktoś zadzwonił z informacją, że Grzegorz Kuźnicki nie ma biernego prawa wyborczego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama