Siemianowice: Pawilon socjalny, a obok urząd

  Siemianowice: Pawilon socjalny, a obok urząd

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elewacja budynku socjalnego w Siemianowicach ma wyglądać podobnie do okolicznych budynków. Uda się to wykonawcy?
  1/2
  przejdź do galerii

  Elewacja budynku socjalnego w Siemianowicach ma wyglądać podobnie do okolicznych budynków. Uda się to wykonawcy? ©Paweł Szałankiewicz

  Pawilon modułowy - tak nazywają urzędnicy budynek socjalny, który powstaje w centrum Siemianowic Śląskich. Zamieszka tam 18 rodzin.
  W Siemianowicach Śląskich, w sąsiedztwie Urzędu Miasta, dobiega końca budowa pawilonu modułowego, w którym zamieszka 18 rodzin bądź pojedynczych osób oczekujących na przydział lokalu socjalnego. Koszt inwestycji to około 1,2 mln zł. Do budynku rodziny zaczną się wprowadzać na przełomie marca i kwietnia.

  Siemianowice podobnie jak Żory (niedawno powiększono tam osiedle kontenerów), Bytom czy Sosnowiec postanowiły zainwestować w budownictwo socjalne.
  Z tą różnicą, że w wyżej wymienionych miastach powstały głównie osiedla kontenerowe, gdzie przesiedlani są dłużnicy niepłacący czynszu w budynkach komunalnych. Budowa budynku socjalnego w Siemianowicach to pierwsza taka inwestycja od wielu lat. Jest podyktowana rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania, jak i rosnącym zadłużeniem czynszowym lokatorów z budynków komunalnych. Pod koniec ubiegłego roku ich zadłużenie wynosiło ok. 25 mln zł. Pierwotnie miało to być osiedle kontenerów wybudowane w zniszczonej dzielnicy Hugo.

  Plany jednak się zmieniły po protestach mieszkańców, którzy obawiali się, że niecieszące się dobrą sławą Hugo stanie się gettem. Budowę postanowiono przenieść do centrum miasta. Ale i ta lokalizacja nie spotkała się z aprobatą. Mieszkańcy ul. Śmiłowskiego protestowali - bezskutecznie. Budowa rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku.

  Zmieniła się też forma obiektu, który nie jest typowym kontenerem, a pawilonem modułowym, którego konstrukcja nośna jest wykonana w technologii szkieletowej z cienkościennych zimnogię-tych profili stalowych ocynkowanych.

  Obecnie stawiany jest parter i pierwsze piętro, jednak w przyszłości będzie możliwa rozbudowa budynku o kolejne piętro.

  Budowa potrwa do 10 marca, a pierwsze rodziny mają się zacząć wprowadzać na przełomie marca i kwietnia.

  - Wytypowane zostały już rodziny, które zamieszkają w nowym budynku. Są to rodziny bądź pojedyncze osoby, znajdujące się na liście oczekujących na lokal socjalny i posiadające stałe dochody - mówi Jakub Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

  Oczekujących na mieszkania jest jednak około 2849 osób. Stąd miasto chce w przyszłości mocno zabrać się za remont zasobów komunalnych, które są w większości w złym stanie. Ponadto w najbliższych dwóch latach ma powstać budynek komunalny.

  W Bytomiu na mieszkanie oczekuje 1328 rodzin (to zarówno gospodarstwa jednoosobowe, jak i rodziny), stąd po wybudowaniu osiedla kontenerowego miasto chce powiększyć liczbę dostępnych lokali socjalnych.

  Nieoficjalnie mówi się, że miasto zaadoptuje zdewastowany budynek po hotelu, który znajduje się przy ulicy Siemianowickiej. Miasto ma przejąć go od wrocławskiej spółki, która w zamian otrzyma cztery kamienice zlokalizowane przy ul. Krakowskiej 28, Kościelnej 5, Szymanowskiego 1 i Chrobrego 2.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama