Wybuch w Zabrzu: wysadzą Szpital Religi czyli Akademickie...

  Wybuch w Zabrzu: wysadzą Szpital Religi czyli Akademickie Centrum Medyczne [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsza eksplozja już za nami. Teraz rozpoczynają się przygotowania do głównego zadania
  1/28
  przejdź do galerii

  Pierwsza eksplozja już za nami. Teraz rozpoczynają się przygotowania do głównego zadania ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Rozbiórka Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu rozpoczęła się wczoraj od... wybuchu. Gigantyczny kompleks zniknie z powierzchni ziemi. W sierpniu ma się zamienić w kupę gruzu
  Było marzenie profesora Zbigniewa Religi o nowoczesnej placówce medycznej na światowym poziomie. Jest symbol inwestycyjnego fiaska i straszący od lat nigdy niedokończony moloch. A co będzie? Kupa gruzu. I to już wkrótce. Rozbiórka Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu, czyli tzw. szpitala Religi, stała się faktem i wczoraj ruszyła na poważnie.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Szpital Religi w Zabrzu rozpoczyna się wyburzanie opuszczonego kolosa


  Przypomnijmy: 6 lutego na działce przy ul. Mielżyńskiego pojawili się pierwsi pracownicy Przedsiębiorstwa Budowlanego Miazga, wykonawcy rozbiórki. Przez pierwsze tygodnie zrównywali z ziemią 13 mniejszych obiektów. Wystarczył do tego ciężki sprzęt. Główny obiekt ACM to jednak kolos: 12-piętrowy budynek na planie krzyża. Liczy on sobie ponad 360 tys. metrów sześc. kubatury. Tu koparki to za mało. Potrzebne są materiały wybuchowe. W środę wykonano pierwsze, próbne strzelanie. Kilka kilogramów - wykonawca nie zdradza, ile dokładnie - dynamitu oderwało od ściany 14-metrowy szyb windy. Poszło gładko, ale główna bryła to już wyzwanie znacznie większego kalibru.

  ŚLĄSKIE - REGION WIELKICH WYBURZEŃ. ZOBACZ ZDJĘCIA NAJWIĘKSZYCH DEMOLEK W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

  - To konstrukcja żelbetowo-płytowa. Najtrudniejsza do rozebrania. Dlatego każde ze skrzydeł szpitala zostanie pionowo przecięte na pół diamentowymi, wielkimi piłami od środka. Później zamontowane zostaną ładunki i każde ze skrzydeł zostanie rozłupane jak orzech - wyjaśnia Łukasz Komaniecki, kierownik rozbiórki.

  Przygotowanie do tego najważniejszego zadania rozbiórki potrwa ok. 1,5 miesiąca. Na całe wyburzenie i posprzątanie wykonawca ma 180 dni (licząc od 6 lutego). Będzie co sprzątać, bowiem ACM zamieni się w ok. 5 tys. metrów sześc. gruzu.
  Przypomnijmy, budowa gigantycznego szpitala ruszyła w 1978 roku. Pod 4 latach gotowy był stan surowy, ale w budżecie państwa zabrakło środków na kontynuowanie prac. Przez kilkanaście lat kompleks niszczał coraz bardziej. Dopiero w 1999 roku inwestycją zainteresował się Śląski Uniwersytet Medyczny (wówczas Śląska Akademia Medyczna). Ówczesny rektor, prof. Zbigniew Religa, wiązał z budynkiem ambitne plany.

  Chciał tu stworzyć nowoczesną, olbrzymią placówkę medyczną. Kompleks szpitalny na 1200 łóżek. Były projekty i obietnica finansowania z Ministerstwa Zdrowia. Rząd wycofał się jednak z planów w 2001 roku, a uczelnia próbując dokończyć budowę popadała w coraz większe długi. Ostatecznie prace wstrzymano w 2005 roku. Szpital nigdy nie został ukończony.

  Uczelnia dwukrotnie próbowała sprzedać liczącą 42 ha działkę. Nie było jednak chętnych na kupno ziemi z niszczejącym kolosem. ŚUM postarał się więc o pozwolenie na wyburzenie.

  - Po przeprowadzeniu rozbiórki będziemy chcieli podzielić teren na mniejsze działki i sprzedać je deweloperom - wyjaśnia Izabella Krzak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska za czasów Gierka budowała się...

   stakaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   z kredytów z niemieckich banków. Doradca ekonomiczny Reagana mówił, że PRL rozłożyliby sankcjami już w okresie stanu wojennego, ale położyłoby to 2 duże niemiecki banki z pieniędzy których Zachód...rozwiń całość

   z kredytów z niemieckich banków. Doradca ekonomiczny Reagana mówił, że PRL rozłożyliby sankcjami już w okresie stanu wojennego, ale położyłoby to 2 duże niemiecki banki z pieniędzy których Zachód pozwolił nadrobić PRL-owi ogromne zapóźnienie jakie powstało po ponad 25 latach drenażu przez ZSRS i stagnacji czasu rządów marionetkowych Bieruta, Ochaba i Gomułki. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozwiązanie

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Do Warszawy trzeba było zabrać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To

   Sekular (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Pozostawić jako pomnik niekompetencji i bałaganu !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hurra!

   D.D. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Hurrra!
   Koniecznie zapiszmy to jako sukces V RP!!
   Jedyne co potrafimy to niszczyć, burzyć i likwidować.
   Przepraszam.
   Potrafimy tez przecież budować:
   nikomu niepotrzebne stadiony, płatne...rozwiń całość

   Hurrra!
   Koniecznie zapiszmy to jako sukces V RP!!
   Jedyne co potrafimy to niszczyć, burzyć i likwidować.
   Przepraszam.
   Potrafimy tez przecież budować:
   nikomu niepotrzebne stadiony, płatne autostrady itp.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo