Ważne
  Sklepy internetowe muszą grać fair

  Sklepy internetowe muszą grać fair

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sklepy internetowe muszą grać fair
  1/2
  przejdź do galerii

  ©ARKADIUSZ DEMBINSKI / POLSKAPRESSE GLOS WIELKOPOLSKI

  UOKiK piętnuje sklepy internetowe, które łamią przepisy dotyczące sprzedaży na odległość. Obecnie prowadzi kilkadziesiąt postępowa.
  Deichmann-Obuwie zastrzegał, że nie ponosi odpowiedzialności za zgodność zdjęć produktów na stronie internetowej z ich rzeczywistym wyglądem. Natomiast spółka Avans ograniczała możliwości składania reklamacji. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznała te działania za niedozwolone. Na Deichmann-Obuwie nałożono karę 288 tys. zł, Avans zobowiązał się do zmiany praktyki.

  Sklep musi pokazać właściwy towar

  W przypadku internetowego sklepu Deichmann-Obuwie budzące zastrzeżenia prezes UOKiK postanowienia zapisane były w regulaminie. Sklep informował w nim, że nie ponosi odpowiedzialności za zgodność fotografii z rzeczywistym wyglądem produktów. W innym punkcie zastrzegał, że zwrot produktu kupionego w sieci jest możliwy tylko, gdy "towar będzie kompletny, bez uszkodzeń oraz bez widocznych śladów użytkowania".

  Jednak zdaniem Urzędu konsumenci mają prawo oczekiwać, że zamawiany produkt będzie zgodny z jego zdjęciem i opisem, mają też prawo do zwrotu.

  - Kupując przez internet, konsument ma prawo obejrzeć i sprawdzić produkt po jego dostarczeniu - w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć obuwie lub sprawdzić, czy dostarczono produkt zgodny z zamówieniem. W takiej sytuacji nie traci prawa do odstąpienia od umowy - przypomina Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK. Firma odwołała się do sądu.

  Masz prawo do wymiany, nie tylko naprawy
  Z kolei spółka Avans w regulaminie swego e-sklepu zastrzegała, że konsument, który składa reklamację, może żądać w pierwszej kolejności naprawy towaru. - Zgodnie z prawem w takiej sytuacji klient może wybrać między wymianą produktu na nowy a jego naprawą - wyjaśnia Małgorzata Cieloch. Prezes UOKiK uznała, że Avans ograniczył prawa konsumentów. - Przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany regulaminu, dlatego uniknął kary finansowej - dodała.

  To nie pierwszy przypadek, gdy UOKiK wziął po lupę praktyki sklepów internetowych. Z informacji Urzędu wynika, że pod koniec ub.r. prowadzonych było około 60 postępowań dotyczących sprzedaży w sieci.

  Według raportu GUS "Społeczeństwo informacyjne w 2013 r." prawie 13 mln Polaków w wieku 16-74 lata, czyli ok. 31,6 proc. populacji, dokonywało w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakupów przez internet. Dla porównania: w 2009 r. - ok. 23 proc. Przeciętna wartość zamówionych przez internet towarów i usług przypadająca na jedną osobę korzystającą z handlu elektronicznego w ubiegłym roku wyniosła 1342 zł.

  W środę Parlament Europejski opowiedział się za stworzeniem Europejskiego Prawa Sprzedaży (CESL) dotyczącego handlu w internecie. Klient, nabywając produkt w sieci, sam zdecyduje, czy woli dokonać zakupu według prawa danego kraju, czy też według unijnego prawa kontraktowego CESL.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama