Przsięga bielskich komandosów

  Przsięga bielskich komandosów

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W piątek 38 żołnierzy służby przygotowawczej 18. bielskiego batalionu powietrzno-desantowego złożyło przysięgę.
  Po zakończeniu szkolenia będą mogli starać się o podpisanie kontraktu do pełnienia służby zawodowej lub starać się o przyjęcie do Narodowych Sił Rezerwowych.

  - Prowadzone obecnie szkolenie przeznaczone jest dla osób, których nie objął już pobór do zasadniczej służby wojskowej oraz tych, które służby wojskowej nie odbyły na przykład ze względu na studia - wyjaśniła podporucznik Anita Skowron, oficer prasowy 18. batalionu.

  Narodowe Siły Rezerwowe, tak jak amerykańska Gwardia Narodowa, mają się składać z cywilów, którzy w wolnym czasie chcą sobie dorobić jako żołnierze. Zainteresowani powinni zgłaszać się do armii na ochotnika i podpisać kontrakty (od dwóch do sześciu lat) na pełnienie służby wojskowej w rezerwie. Żołnierze NSR mogą normalnie pracować w swoich zawodach, ale w ciągu roku muszą przejść szkolenia (30 dni ) i w razie potrzeby liczyć się z tym, że zostaną wysłani przez armię do działań w kraju lub poza granicami.

  Ppor. Skowron podkreśla, że mogą to być działania militarne, ale w czasie pokoju raczej wspierające wojsko, np. zwalczanie klęsk żywiołowych czy akcje poszukiwawcze.
  Osoby, które wstąpią do NSR są chronione przed zwolnieniem z pracy w ciągu szkoleń, ale także przez cały okres trwania kontraktu zawartego z armią.

  Do końca roku wojsko chce znaleźć 10 tysięcy ochotników, ale prowadzone od lipca rekrutacje w całym kraju nie cieszyły się zbytnim powodzeniem. Dlatego MON przygotował klip emitowany w stacjach telewizyjnych, na którym m.in. lekarka i operator spychacza zachęcają do wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama