Ważne
  Złote berło rodem ze Śląska

  Złote berło rodem ze Śląska

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie zostanie wręczone Złote Berło 2010. Uroczystość organizuje Fundacja Kultury Polskiej, zaś kandydatów do nagrody wybiera kapituła pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz.
  Prof. Krzysztof Nitsch prezentuje cenną nagrodę

  Prof. Krzysztof Nitsch prezentuje cenną nagrodę ©Fot. Arkadiusz Gola

  Złote Berło trafi w tym roku do rąk Józefa Wilkonia, słynnego ilustratora, malarza i historyka sztuki. Wartość nagrody, ufundowanej przez Bank Millenium, wynosi 110 tys. zł.

  Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Jerzy Giedroyc, Wojciech Kilar, Tadeusz Różewicz, Maria Fołtyn i Stanisław Lem. Zanim jednak Złote Berło otrzymają laureaci - my już prezentujemy je Czytelnikom! Cenne insygnia powstają bowiem w pracowni prof. Krzysztofa Nitscha w gliwickiej Sośnicy, do której mistrz nas zaprosił. Berło waży 1,635 kg i ma w swojej głowicy umieszczony kamień akwamarynu barwy jasnoniebieskiej o wadze 24,7 g. Słynny artysta co roku przygotowuje berło z innym kamieniem. W tym roku z akwamarynem (odmiana berylu - okaz pochodzi ze złóż w Afganistanie).

  Akwamaryn przypisany jest do daty urodzenia laureata. Kamień, według astrologów, ma moc uspokajania wzburzonego morza, jest gwarantem przyjaźni i sprawiedliwości, osłania przed troskami.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   eeee-tam

   panna silesiana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Upper Silesia first !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama