Katowice: spore zmiany w regulaminie odbioru odpadów. Radni...

  Katowice: spore zmiany w regulaminie odbioru odpadów. Radni dali zgodę

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: spore zmiany w regulaminie odbioru odpadów. Radni dali zgodę
  1/2
  przejdź do galerii
  Nowy termin opłat za śmieci w Katowicach, odbiór odpadów wielkogabarytowych sprzed posesji, a także zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych - to zmiany, jakie w środę zaakceptowali katowiccy radni na sesji Rady Miasta. Zgodzili się także, aby pojemniki do selektywnej zbiórki mogły być mniejsze, tak, aby zmieściły się w gęstej zabudowie
  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Na Śląsku nie segregujemy śmieci Nie wiemy jak i po co SONDAŻ DZ


  Mimo że od wejścia w życie ustawy śmieciowej minęło już siedem miesięcy, katowicki magistrat ani razu jak dotąd nie wprowadził korekty do deklaracji śmieciowych, czyli ani razu nie interweniował w związku z tym, że mieszkańcy zamiast segregować śmieci, mieszali je. Przypomnijmy, że jeśli śmieci segregujemy, to płacimy 14 zł od osoby miesięcznie za wywóz odpadów, jeśli natomiast je mieszamy - 20 zł od osoby miesięcznie.

  Jak zapowiadali urzędnicy, jak na razie takich planów nie mają, zresztą ich zdaniem katowiczanie zaskakująco dobrze wywiązują się z obowiązków i odpady najczęściej zbierają selektywnie. Przynajmniej ci, którzy robić to mogą. A nie mogą wszyscy. W dużej części śródmieścia kolorowych pojemników nadal nie ma, a w wielu miejscach brakuje pojemników różowych i brązowych. To ma się zmienić.

  W środę radni przegłosowali trzy uchwały dotyczące śmieci, na podstawie których w życie wejdą zmiany zapowiadane przed tygodniem przez wiceprezydenta Marcina Krupę.

  Chodzi o odbiór odpadów wielkogabarytowych sprzed posesji w wyznaczonym terminie, zmianę terminu dokonywania płatności za śmieci oraz częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Katowice: Odpady wielkogabarytowe zabiorą sprzed domu


  Odpady o dużych gabarytach z posesji jednorodzinnych będą odbierane w wyznaczonym terminie raz na kwartał. Natomiast przed posesjami wielorodzinnymi kontenery na odpady mają się pojawiać dwa razy w miesiącu. Nadal będą działały Gminne Punkty Zbiórki Odpadów, obecnie są na Obrokach i w Dąbrówce Małej, a do 1 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma obowiązek uruchomić następne dwa.

  Częściej natomiast będą odbierane odpady biodegradowalne. Z zabudowań jednorodzinnych od października do listopada będą odbierane cztery razy w miesiącu, a w okresie wiosenno-letnim - dwa razy w miesiącu, zaś w grudniu, styczniu i lutym - raz.

  Z kolei termin dokonywania opłat za odbiór odpadów zmieni się nieznacznie. Dotąd trzeba było płacić 25 dnia każdego miesiąca, a będzie można do 15 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Co ważne, radni zgodzili się także, aby pojemniki do selektywnej zbiórki były mniejsze, m.in. tak by zmieściły się przy ciasnej zabudowie.
  Przepisy, aby weszły w życie, muszą zostać ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PORZONDEK

   SCYPA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   50 ZLOTYCH DLA KAZDEGO GOLEMBIA!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama