Katowice: Obwodnica Panewnik zostanie dokończona jeszcze w...

  Katowice: Obwodnica Panewnik zostanie dokończona jeszcze w tym roku

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obwodnica Panewnik
  1/4
  przejdź do galerii

  Obwodnica Panewnik

  Obwodnica Panewnik zostanie dokończona jeszcze w tym roku. Przetarg na roboty budowlane będzie ogłoszony w przyszłym tygodniu
  W przyszłym tygodniu Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach planuje ogłosić przetarg na dokończenie budowy obwodnicy Panewnik, czyli drogi łączącej ulicę Panewnicką z węzłem Batory na autostradzie A4.

  Tzw. obwodnica Panewnik istniała już od lat, ale samochody jeździły nią nielegalnie. Droga, długa na 3,5 kilometra, biegnąca od ulicy Panewnickiej do A4 przez las, wzdłuż ośrodka Radoszowy, była drogą techniczną wykorzystywaną przez służby Lasów Państwowych. Dla kierowców obowiązywał tam zakaz ruchu, ale i tak ze skrótu korzystali, aby dostać się z Panewnik i Ligoty do autostrady i stąd do Chorzowa albo śródmieścia Katowic.

  Magistrat postanowił więc drogę wyremontować. Najpierw rzecz trzeba było jednak uzgodnić z Lasami Państwowymi, do której droga należy. Ustalono więc, że właściciel się nie zmienia, skrót pozostaje w dyspozycji MZUiM. Zarząd na początku ubiegłego roku zlecił więc remont fragmentu drogi - od Panewnickiej do wiaduktu kolejowego - za 3 mln zł.

  W tym roku modernizowany za taką samą kwotę będzie kolejny, aż do węzła Batory. Dodatkowo w tym etapie wzdłuż trasy powstać ma także trasa rowerowa oraz zamontowane zostaną instalacje - zaprojektowane przez Nadleśnictwo Katowice - zapobiegające wkraczaniu na jezdnię zwierząt, zgodnie z projektem. Obwodnica jest dwukierunkowa. Obecnie - docelowo będzie podobnie - korzystać mogą z niej jedynie samochody osobowe i obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę.

  Modernizację zlecono, bowiem wizja budowy prawdziwej obwodnicy dla południowych dzielnic, czyli przebudowy ul. 73. Pułku Piechoty, jest coraz bardziej odległa. Inwestycja wyceniona jest na ok. 700 mln zł i będzie realizowana etapami, ale marne szanse, że rozpocznie się w najbliższym czasie.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama