Szczepański: Spóźniona Europa

  Szczepański: Spóźniona Europa

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marek S. Szczepański
  1/2
  przejdź do galerii

  Marek S. Szczepański ©arc.

  W niemym przerażeniu śledziliśmy zdarzenia na kijowskim Majdanie. Zginęli młodzi ludzie, często bezbronni, wyposażeni co najwyżej w prowizoryczne tarcze, chroniące przed gumowymi nabojami, ale nie przed ostrą amunicją snajpera. Płonęły opony, powstawały kolejne barykady i reprezentacyjny jesz-cze niedawno plac stał się tragicznym pobojowiskiem pełnym krwi i nieszczęścia.
  Wielu rzeczy jednak na ekranie telewizora nie widać, a to, co niewidoczne, pogłębia nastrój grozy. Moi ukraińscy studenci mówią np. o grasującej w Kijowie miejskiej żulii, chuliganerii wynajmowanej przez polityków rządzącej partii i bez pardonu bijącej uczestników protes-tu. To owiane złą sławą "tituszki", a nazwa tych łobuzerskich sotni pochodzi od Wadyma Tituszki, który podczas obchodów Dnia Europy wiosną 2013 r.
  pobił w Kijowie dwójkę dziennikarzy. Przyglądała się temu zdarzeniu bezradnie i bezczynnie ukraińska milicja, świadoma, że chuligan opłacony został przez urzędujące władze. Ale nawet takiego nikczemnika dopadły wyrzuty sumienia i na po-czątku tego roku wyraził publi-cznie żal za swoje zachowanie i poparł żądania protestujących.

  W tragicznych chwilach zdumiewa bezsilność, wręcz nieobecność wielu polityków UE odpowiedzialnych za jej politykę zagraniczną. Nie mogę zrozumieć całkowitej absencji Catherine Ashton, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jej doświadczenie zawodowe, arystokratyczny rodowód i socjologiczna wrażliwość winny zmusić baronessę do stałej obecności w trudnym dialogu rządu i opozycji.

  W tym kontekście sukcesem okazała się misja trzech mi-nistrów spraw zagranicznych, w tym Radosława Sikorskiego, którzy choć chwilowo pow-trzymali dalszy i bezsensowny rozlew krwi. Porozumienia nie podpisał jednak rzecznik praw człowieka Federacji Rosyjskiej Władimir Łukin. Oświadczył, że nie parafował dokumentu, gdyż nie uzyskał "jasnych odpowiedzi" na kilka pytań.

  Niejasność dotyczyła podmiotów negocjacji: tego, kto i za co będzie odpowiadał - oświadczył Łukin po powrocie z Kijowa do Moskwy. - Sytuacja zmienia się bardzo szybko, pojawiają się nowe postacie i trudno jest zapisać uzgodnienia - dodał w wywiadzie dla rządowej agencji ITAR-TASS. A przecież wiadomo, że Federacja Rosyjska i jej prezydent to kluczowi aktorzy w ukraińskiej grze.

  Od nacisków Putina w sprawie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy i Unii zaczęły się zamieszki na Majdanie.

  Symptomatyczne jest to, że w początkowym okresie protestujący używali określenia "Euromajdan", a z czasem z tych o-dniesień do Starego Kontynentu zrezygnowali. "Drodzy Europejczycy - napisała w poruszającym dokumencie Aleksandra Kovaleva - jako uczestniczka protestów chciałabym wyznać, że nigdy nie podobało mi się słowo Euromajdan. Zwłaszcza że demonstracje nie miały nic wspólnego z Europą lub Unią Europejską. W Europie rządzi pieniądz. Godność została już zapomniana" - kończy Kovalewa.

  "Europo, jesteś za stara, ślepa na to, co się dzieje, jesteś też głucha i nie słyszysz krzyków. Ale przede wszystkim nie chcesz pomóc nikomu, dopóki nie przyniesie ci to zysku" - piszą z kolei o Europie demons-tranci z Majdanu w opublikowanym przez siebie liście. Na koniec dodają: "Dziękujemy Ci, Polsko. Słyszymy Cię i kochamy". Te ciepłe słowa pod adresem naszego kraju nie zmieniają jednak faktu, że to na RP spoczywa odpowiedzialność za otwarcie Unii Europejskiej na sprawy ukraińskie i ewentualny akces do unijnej gromady.

  Nie będzie to jednak łatwe. Janukowycz ma bowiem wciąż wielu zwolenników, zwłaszcza na wschodnich rubieżach Ukrainy, najbardziej uprzemysłowionych i wrogich integracji europejskiej. Trzeba także pamiętać o bardzo licznej klienteli politycznej i finansowej prezydenta, niemającej już nic do stracenia. Wprawdzie część z nich dotarła swoimi limuzynami na podkijowskie lotnisko i opuściła już w popłochu kraj, ale większość zdeklarowanych zwolenników Janukowycza i jego rentierzy pozostali na miejscu, by bronić swojego stanu posiadania.

  Nie wiadomo też, jaką rolę odegra Julia Tymoszenko, oceniana przez znaczną część Ukraińców jako osoba skorumpowana i nielojalna wobec państwa, zwłaszcza po podpisaniu niekorzystnych umów gazowych z Rosją. Nikt też nie jest w stanie przewidzieć nadchodzących wydarzeń, zwłaszcza w kontekście radykalizacji żądań protestujących, nieuznających politycznego przywództwa Kliczki, Jaceniuka czy nacjonalistycznie zorientowanego Tiahnyboka. Jedno jest absolutnie pewne.

  Bezpieczna i spokojna Ukraina to duża wartość dla Polski. Takiego spokoju zgodnie chyba Ukraińcom życzymy, pamiętając wszakże o wielu tragicznych zdarzeniach w relacjach między naszymi narodami, do dzisiaj czekającymi na mądre i zgodne z prawdą wyjaśnienia.

  Marek S. Szczepański,
  socjolog
  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (56)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Obama i Merkel vs. Putin

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Po rozmowie z Władimirem Putinem, Angela Merkel miała powiedzieć Barackowi Obamie, że nie jest pewna, czy prezydent Rosji ma kontakt z rzeczywistością. - Jest w innym świecie - miała powiedzieć -...rozwiń całość

   Po rozmowie z Władimirem Putinem, Angela Merkel miała powiedzieć Barackowi Obamie, że nie jest pewna, czy prezydent Rosji ma kontakt z rzeczywistością. - Jest w innym świecie - miała powiedzieć - podaje „The New York Times”.

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Rosja Chiny USA są w świecie polityki

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zdychająca stetryczała Europa jest w świecie postpolityki jak upadający Rzym


   Zdjęcie autora komentarza
   smutne, ale prawdziwe

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   To prawda. Ty jestes przykladem tej Europy, stetryczały, zdychajacy, upadajacy, zgoszknialy bez nadziei na jutro. Jednym slowem obesrany folksdojcz.


   Zdjęcie autora komentarza
   zgorzkniały przez rz sie pisze

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   prostaku niedouczony z zapadłej chaty galicyjskiej


   Zdjęcie autora komentarza
   cos jeszcze ?

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   No jednak jestes bardzo zgorzknialy a nie tylko troche "zgoszknialy", prosty bokserze.

   Cos jeszcze masz do dodania obesrany folksdojczu inteligencie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Min. Obr. Ukrainy zaprzecza jakoby ukrainskie okrety wojenne opuscily porty na Krymie

   Ukrainskie M.O. mowi prawde (?) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ukrainskie okrety marynarki wojennej rzeczywiscie mogly nie opuscic portow na Krymie,
   po tym jak dowodca ukrainskiej marynarki wojennej
   (mianowany przez rzad "majdanowcow" dwa dni wczesniej)...rozwiń całość

   Ukrainskie okrety marynarki wojennej rzeczywiscie mogly nie opuscic portow na Krymie,
   po tym jak dowodca ukrainskiej marynarki wojennej
   (mianowany przez rzad "majdanowcow" dwa dni wczesniej)
   Admiral Denis Bieriezowski przeszedl na strone rosyjskiego rzadu Rep.Krym
   i zlozyl przysiege wiernosci narodowi krymskiemu.

   Kijow wszczal przeciw Bieriezowskiemu proces o zdrade stanu.
   A na Krymie Bieriezowski dostal podwyzke pensji.
   Rosyjscy oficerowie zarabiaja ok 3-4 razy wiecej niz ukrainscy.
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Głos Ameryki

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Stephen Mull, ambasador USA w Polsce, potępił akt agresji Rosji wobec Ukrainy. W rozmowie z IAR zapowiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy pracują nad bardzo poważnymi konsekwencjami dla Rosji....rozwiń całość

   Stephen Mull, ambasador USA w Polsce, potępił akt agresji Rosji wobec Ukrainy. W rozmowie z IAR zapowiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy pracują nad bardzo poważnymi konsekwencjami dla Rosji. Dodał, że prezydent Władimir Putin wciąż może wybrać pozytywne rozwiązanie. Jednak Rosja musi natychmiast wycofać swoje siły z Ukrainy.

   Prof. Zbigniew Brzeziński: "Rosjanom należy komplikować życie, jak się da, ale zarazem pokazywać im opcję wyjścia z kryzysu. A w dyskrecji uświadomić im, że poniosą bardzo poważne konsekwencje, jeśli zdecydują się na agresję również na wschodzie Ukrainy."
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba czytac POLSKIE gazety

   Ükrß - Oberschlesien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Rzeczpospolita", 02.03.2014, 23:50

   "Krym oddany bez walki"
   *********************
   Jedrzej Bielecki

   ...Rosja przejela kontrole nad polwyspem.
   Kijow oglasza mobilizacje wojska, aby powstrzymac...rozwiń całość

   "Rzeczpospolita", 02.03.2014, 23:50

   "Krym oddany bez walki"
   *********************
   Jedrzej Bielecki

   ...Rosja przejela kontrole nad polwyspem.
   Kijow oglasza mobilizacje wojska, aby powstrzymac dalsza agresje...

   ...A wieczorem mianowany zaledwie w sobote dowodca ukrainskiej marynarki wojennej Admiral Denis Bieriezowski wypowiedzial posluszenstwo wladzom w Kijowie i uznal zwierzchnosc prorosyjskich wladz Krymu.
   Jego decyzja ma byc poczatkiem budowy "niezaleznej floty Krymu"...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Euro • 02.03.14, 22:28:38

   Samsonowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   To co przytoczyłeś to najzwyczajniej prężenie muskuł, i sianie propagandy o nadchodzącej wojnie.

   Wojska Rosyjskie nie wkroczyły na Kreml bo one tam były od upadku ZSRR więc tak ostatnia...rozwiń całość

   To co przytoczyłeś to najzwyczajniej prężenie muskuł, i sianie propagandy o nadchodzącej wojnie.

   Wojska Rosyjskie nie wkroczyły na Kreml bo one tam były od upadku ZSRR więc tak ostatnia propaganda medialna jest porostu mydleniem ludziom oczu.
   USA nic nie zrobi bo nie ma podstaw do tego i interesu, Niemcy co zrobią Niemcy uzależniona gospodarka od ROSJI a p.Brzeziński to pan Brzeziński on realizuje inny plan, a pogadać sobie musi...

   To przykład wypowiedzi p.Brzezińskiego i innego pana z USA

   "Znany amerykański polityk, Zbigniew Brzeziński, powiedział wyraźnie, że pomoc zbrojna napadniętemu członkowi paktu NATO zależy od "natężenia presji międzynarodowej opinii publicznej". Drugi strateg amerykański George Friedman radzi nam w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, że Polska powinna się zbroić jak Izrael, bo nasza pozycja między Niemcami i Rosja prowadzi do kłopotów. Według niego Polska musi być w stanie obronić się sama przez przynajmniej trzy miesiące. Analizy naszych wojskowych wskazują, że gdyby nas zaatakowała Białoruś to czołgi Łukaszenki znalazłyby się na przedmieściach Warszawy w 36 godzin, mówił o tym śp. generał Petelicki."

   cytat podano za portalem Zmiany na ziemi.

   To podskakiwanie to nic innego jak odwet za wpływy w Syrii
   a co Rosja, Rosja powoli realizuje swój plan może potem nadbałtyckie
   tam także od cholery Rosjan. Białoruś sojusznik Rosji może
   zrealizować plan z ostatnich manewrów jak będzie ostro.

   A co my biedne ludziki możemy oni zrobią jak uważają.

   Nie należy się podniecać tylko obserwować i nie powtarzać
   bredni po mediach...

   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   my tez mamy radio

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   To podawalo juz radio Erywań. Nie musisz to powtarzac


   Zdjęcie autora komentarza
   żart ?!

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   @motto - eurofob, czyli antysemita, ukrainofob, silesiofob, germanofob, etc., za to moskalofil - próbuje żartować (sic!).


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Euro

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Nie zniżaj się do poziomu przygłupa - polskiego narodowca, który siedzi za oceanem w Kanadzie i sieje herezje jakie do łba wtłoczyli mu towarzysze moskiewscy na zebraniach POP!
   To co dla niego...rozwiń całość

   Nie zniżaj się do poziomu przygłupa - polskiego narodowca, który siedzi za oceanem w Kanadzie i sieje herezje jakie do łba wtłoczyli mu towarzysze moskiewscy na zebraniach POP!
   To co dla niego jest sufitem - dla nas jest podłogą! ;-)zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   strzeżcie się zrzędliwego starca karlusa - stary pryk, ktory przechodzi przekwitanie.

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   "To co dla niego jest sufitem - dla nas jest podłogą! ;-)"

   Problem w tym, ze ty nie masz ani sufitu ani podlogi, tylko bujasz w oblokach.
   Ale predzej czy pozniej bedziesz musial spasc w koncu na...rozwiń całość

   "To co dla niego jest sufitem - dla nas jest podłogą! ;-)"

   Problem w tym, ze ty nie masz ani sufitu ani podlogi, tylko bujasz w oblokach.
   Ale predzej czy pozniej bedziesz musial spasc w koncu na ziemie. Bedzie to jednak bardzo twarde ladowanie, ale byc moze to jedyna szansa, zebys wreszcie otrzezwial i zaczac myslec realiami a nie marzeniami. I byc moze w koncu zaczniesz traktowac innych tak, jak sam chcialbys byc traktowanym.

   A jak na razie to bedziesz traktowany tak, jak ty traktujesz innych.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Nie, to nie zart

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Ojro - idiotofil (sic!)

   Zdjęcie autora komentarza
   USA zamienia sie w słabnące latynosko-murzyńskie panstwo

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   a na wschodzie czai się żółte niebezpieczeństwo i prężny demograficznie islamofaszyzm
   kto w takiej sytuacji osłabia Rosję ten trąba i chce żeby Europa popełniła sepuku


   Zdjęcie autora komentarza
   RFN to juz potezny islamofaszyzm

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Cieszy fakt, ze Niemcy juz przechodza na islam i staja sie na nowo potega swiata i z 55 zolnierzami plus paru obesranych folksdojczow na socjalu szczakajcych w internecie ratlerkow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spozniona Europa w swojej Konsolidacji.

   imc, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie ma Prezydenta,,Nie ma Rzadu i wspolnych Sruktur Federalnego Panstwa.

   Brak wspolnej Armii, i nawet Zintegrowanej Przestrzeni Lotniczej.

   USA,,,Rosja,,Chiny ,,,Indie to maja i do tego warto...rozwiń całość

   Nie ma Prezydenta,,Nie ma Rzadu i wspolnych Sruktur Federalnego Panstwa.

   Brak wspolnej Armii, i nawet Zintegrowanej Przestrzeni Lotniczej.

   USA,,,Rosja,,Chiny ,,,Indie to maja i do tego warto dazyc ...

   Okres Krolestw europejskich sie skonczyl,chociaz etnicznosc i regionalnosc trzeba szanowac...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górny Śląsk

   opa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Europa i USA tak pomogą Ukrainie, jak nam w 1939 roku żabojady i herbaciarze !

   Zdjęcie autora komentarza
   Aktywność moskalofili

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Szanowny Panie Profesorze,
   Czy nie zastanawia Pana aktywność antyeuropejskich moskalofili na forum DZ ?!
   dr Euro


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myslisz o Rocznioku doktorze za jedno ojro? GRI SS GLUT SSANDUPMAN.

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Andrzej Roczniok[edytuj]
   Andrzej Roczniok (ur. 29 października 1958 w Zabrzu) – działacz opozycyjny w PRL, od 1980 członek "Solidarności". Samorządowiec, działa na rzecz uznania narodowości...rozwiń całość

   Andrzej Roczniok[edytuj]
   Andrzej Roczniok (ur. 29 października 1958 w Zabrzu) – działacz opozycyjny w PRL, od 1980 członek "Solidarności". Samorządowiec, działa na rzecz uznania narodowości śląskiej.
   Życiorys[edytuj | edytuj kod]

   W latach 1981–1982 internowany. Kolporter wydawnictw niezależnych. W latach 1989–1992 działał w Stowarzyszeniu Chrześcijańsko-Demokratycznym, którego był założycielem, następnie pozostawał członkiem UPR (1993–2005). W kadencjach 1990–1994, 1994–1998 i 2002–2006 zasiadał w Radzie Miejskiej Zabrza, był także członkiem zarządu miasta.
   Były działacz Ruchu Autonomii Śląska. Od 2002 przewodniczący działającego nielegalnie Związku Ludności Narodowości Śląskiej – organizacji śląskiej mniejszości narodowej. Podczas spisu powszechnego w 2002 apelował o deklarowanie narodowości śląskiej i koordynował deklarowanie narodowości śląskiej ze strony RAŚ. Doprowadził do nadania w dniu 18 lipca 2007 językowi śląskiemu kodu ISO 639-3: "szl". W lipcu 2007 zainicjował obchody 1144 rocznicy Chrztu Śląska. Jako przedstawiciel języka śląskiego wziął udział w powołaniu w dniu 13 grudnia 2003 w Gdańsku organizacji PolBLUL (Unia Języków Regionalnych i Mniejszościowych w Polsce) – odnogi EBLUL (Europejskie Biuro Języków Rzadziej Używanych). W styczniu 2005 skutecznie wsparł ratowanie polskich mszy w Essen w Niemczech. Twierdzi, że język śląski jest uznawany przez Bibliotekę Kongresu USA[1].
   Doprowadził do przypomnienia informacji, że po styczniu 1945 na terenie Oświęcimia istniały co najmniej 4 obozy koncentracyjne dla Ślązaków (2 polskie i 2 sowieckie) i że również na terenie Brzezinki istniały po wojnie obozy koncentracyjne. Zainicjował i współorganizował konferencję Śląsko godka – jeszcze gwara czy jednak już język?, która odbyła się 30 czerwca 2008 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. 28 sierpnia 2008 wraz z Rudolfem Kołodziejczykiem w imieniu ZLNS zwrócił się z apelem do premiera Tuska o szybkie przez Polskę uznanie niepodległości Abchazji i Osetii Północnej. W sierpniu 2009 w oświadczeniu ZLNŚ nazwał deklarację o nieagresji, którą w 1934 Piłsudski podpisał z Niemcami paktem Hitler-Piłsudski[2]. Doprowadził do uznania przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, że aneksja górnośląskiej części Czechosłowacji w 1938 r. była błędem i grzechem. W wyborach samorządowych w 2010 roku bez powodzenia usiłował zarejestrować komitet wyborczy "Narodowość Śląska a inksze Ślonzoki", po czym zakwestionował tryb odmowy rejestracji, składając protest w Sądzie Okręgowym w Gliwicach i domagając się unieważnienia wyborów do Sejmiku Województwa Śląskiego[3].Obecnie sprawa jest złożona w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Wydawca "Kuriera Chadeckiego" i "Ślůnsko Nacyjo". Prowadzi wydawnictwo Narodowa Oficyna Śląska.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Myslisz o Rocznioku doktorze za jedno ojro?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Propruski etnoszowinistyczny Schlonzacki kłamca i oszust doktor za jedno ojro znowu sieje dezinformację na forum Der DZ. Zapomniał on, że to Roczniok Andrzej niedawno zwracał się z unizonym listem...rozwiń całość

   Propruski etnoszowinistyczny Schlonzacki kłamca i oszust doktor za jedno ojro znowu sieje dezinformację na forum Der DZ. Zapomniał on, że to Roczniok Andrzej niedawno zwracał się z unizonym listem do cara Putina. Moskalofilistwo aż wyciekało z tego listu. Jak zresztą z wypowiedzi przedstawicieli tzw. "narodu śląskiego"...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A FTO POWIEDZIOŁ RZE mOtto NADEBIL JES ŁYSYM POLAKIYM

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   MORZE BYĆ W UK KANADZIE ABO MOSKWIE ABO ŚPIOCH PO KGB W POLSCE PZPR. A CO SYTUACJI TO PUTIN CAR KGB ŚLOWIAN JAK STALIN BRERZNIEF ROBI ROZEZNANIE CO DO SIŁY EWROPY I SPÓJNOŚĄCI BO WIY RZE UKRAINA...rozwiń całość

   MORZE BYĆ W UK KANADZIE ABO MOSKWIE ABO ŚPIOCH PO KGB W POLSCE PZPR. A CO SYTUACJI TO PUTIN CAR KGB ŚLOWIAN JAK STALIN BRERZNIEF ROBI ROZEZNANIE CO DO SIŁY EWROPY I SPÓJNOŚĄCI BO WIY RZE UKRAINA MUSI BYĆ SŁABO BO CAŁY PRZEMYSŁ cccP BYŁ W UKRAINIE A MARYNARKA STACJUNUJE NA KRYMIE JAK W ZSRR A OLIGARHIA I ROSDUPC UKRAINY i KORUPCJA ŚWIADCZY IN O O BRATERSTWIE UKRAINY I POLSZY A NATYM CAR ZAWSZE ZYSKUJE.AMERYKA =UK -BRD=FRANCE=POLASZKA =ALBANIA UKRAINA BUŁGARIA RUMUNIA i MOŁDAWIA. O RAKIETACH W POLSCE DECYDUJE MOSKWA = ANEKSJA HITLERA AUSTRI I CZECH JAK PIES POCZUJE STRACH I USTYMPSTWO TO GRYZIE I ZABIJO.A POLASZ KO AR MIJa JAK PRZED WOJNOM ZA SANACYJI KO NIKI I SZABELKI I ZŁOM PO RUSACH I 20LOT STARE TANKI Z NRF BO NOWSZE DO FINLANDI POSZŁY . Tu WYGRO PROPAGANDA ZIELONY WYSPY CZYLI ZRZUTKI NA TACZANKI JAK PRZED WOJNOM =WIELKA ORKIESTRA WOJYNNY POMOCY Z PO WODU WSZECHOGARNIAJIONCY NIYMOCY CFANIAKUF Co SWOJE KORZYĆŚCI PRZEKŁADAJOM NA D DOBRO KRAJU I OBYWATELI=ROSDUPC I KIPISZ POLACKI.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aktywnosc rusofili Cie zdziwila ? Poprzednio prorosyjscy byli wycinani = cenzura

   Öß - Ükäinä (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Gazeta Wyborcza "uwolnila" swoje Forum dla rusofili wczesniej
   i ma prawie pod kazdym komentarzem od kilkudziesieciu do kilkuset komentarzy
   1/2 prorosyjskich
   i 1/2 anty ...- podobnie z...rozwiń całość

   Gazeta Wyborcza "uwolnila" swoje Forum dla rusofili wczesniej
   i ma prawie pod kazdym komentarzem od kilkudziesieciu do kilkuset komentarzy
   1/2 prorosyjskich
   i 1/2 anty ...- podobnie z punktacja

   Wielu tez komentuje z Niemiec
   Duza czesc Niemcow zachodnich jest antyamerykanska i chyba mozesz sie domyslec dlaczego ?
   To ze Rosja zajela czesc wschodnich Niemiec i zrobila geszenk Polsce,
   to jest tylko i wylacznie wina USA.
   Bez pomocy USA Rosja i Europa przegralaby wojne z Niemcami.
   W kazdym badz raze byla taka "okazja".
   Dzis parodia niemieckiego losu polega na tym,
   ze
   Niemcy zagospodarowuja Rosje
   nie jako "swoja przestrzen zyciowa"
   tylko jako ziemie pod rosyjska administracja panstwowa
   wg zasady
   lepiej cos niz nic (...)zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Aktywność rusofili zupełnie mnie nie dziwi

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Sowiecki termin "полезный идиот" ("pożyteczny idiota"), którego autorem jest Lenin, czyli Władimir Iljicz Uljanow, okazuje się być ciągle aktualnym.

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Pożyteczny_idiota


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No, no nawet z "natury" konktetny @ Euro - nie wie co powiedziec...

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   i znizyl sie do roli "sandmana".

   Zdjęcie autora komentarza
   banderowcy nie sa mile widziani w Europie

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Przykro mi, ze tak niewielu popiera ciebie i twoich banderowskich ziomkow z lwowskiej oblasti, ktorego godlo tak dumnie nosisz. Europa nie potrzebuje banderowcow u siebie, ktorzy wzieli sila wladze...rozwiń całość

   Przykro mi, ze tak niewielu popiera ciebie i twoich banderowskich ziomkow z lwowskiej oblasti, ktorego godlo tak dumnie nosisz. Europa nie potrzebuje banderowcow u siebie, ktorzy wzieli sila wladze w swoje rece. Rosjanie wiedza, ze intencje banderowcow w stosunku do Rosjan sa takie jak w stosunku do Polakow. Tego dali dowod zaraz po objeciu wladzy, kiedy wydali dekret o jezykach.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   na szczęście doszliśmy do momentu

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   w historii w którym Polacy wreszcie mają g.. do gadania w sprawie Ukrainy
   i to mnie cieszy bo jesteście tylko etnograficznym skansensem i żródłem taniej siły roboczej


   Zdjęcie autora komentarza
   my do tego szczescia doszlismy juz w 1945

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   kiedy Niemcy przestali miec cokolwiek do gadania i zostalo to do dzisiaj pod okupacja USA i UK.

   Zdjęcie autora komentarza
   Полезный идиот

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Polska elita polityczna mówi jednym głosem na temat Ukrainy, popierając nowy rząd Arsenija Jaceniuka.
   Czyżby polski narodowiec @motto (we wszystkich postaciach) uważał, że Tusk, Kaczyński,...rozwiń całość

   Polska elita polityczna mówi jednym głosem na temat Ukrainy, popierając nowy rząd Arsenija Jaceniuka.
   Czyżby polski narodowiec @motto (we wszystkich postaciach) uważał, że Tusk, Kaczyński, Kwaśniewski, Buzek, Cimoszewicz, Miller, Kalinowski, Palikot, Rotfeld, etc., popierają banderowców ???
   Najwyraźniej @motto, to klasyczny "полезный идиот" ("pożyteczny idiota") !!! zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   корисний ідіот

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Ta elita nie ma swojego zdania bo teraz jest na uslugach Zachodu.

   Natomiast ty jako ukrainski nacjonalista do Europy sie nie nadajesz. Dupny ukrainiec co po rosyjsku pisze. Cos jak Kliczko.


   Zdjęcie autora komentarza
   Noblesse oblige

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jako wielonarodowy Europejczyk, jestem przeciwnikiem nacjonalistów.

   MNChM (מנחם) herbu Nowina


   Zdjęcie autora komentarza
   ukrainski mosiek

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   tak "wielonarodowy" ukrainski mosiek herbu zielona pietuszka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczepanski: "Bezpieczna i spokojna Ukraina, to duza wartosc dla Polski" = zgadza sie !

   EU - / - Russland (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Panie Szczepanski !
   Bezpieczna i spokojna Ukraina, to byla wlasnie za Janukowycza.
   Cytuje jeszcze raz Pana Panie Szczepanski:
   "Jedno jest absolutnie pewne.
   Bezpieczna i spokojna Ukraina, to...rozwiń całość

   Panie Szczepanski !
   Bezpieczna i spokojna Ukraina, to byla wlasnie za Janukowycza.
   Cytuje jeszcze raz Pana Panie Szczepanski:
   "Jedno jest absolutnie pewne.
   Bezpieczna i spokojna Ukraina, to duza wartosc dla Polski"

   Dzis Ukraina nie jest, ani bezpieczna, ani spokojna.
   Ministrowie S.Z. Polski i Niemiec wynegocjowali porozumienie
   w ktorym mial byc okres przejsciowy do grudnia b.r.
   Prezydent Ukrainy - zgodnie z porozumieniem - wycofal sily porzadkowe,
   ale druga strona zamiast stosowac sie do tresci porozumienia
   rozpoczela OD RAZU atak.
   Zastanawiajace jest ze:
   - Minister spraw zagranicznych Francji opuscil Kijow w przedczien podpisania porozumienia
   a
   - Minister spraw zagranicznych Rosji nie zlozyl podpisu pod porozumieniem.
   Zarowno Francuz jak i Ruski czuli ze "cos tu nie gra"
   i okazalo sie
   ze zarowno Francuz jak i Ruski mieli racje.

   Zwykli ludzie z majdanu zostali wyciulani bez mydla.
   Ogloszono juz ze "majdanowi" oligarchowie (multimiliarderzy) przejmuja zarzady poszczegolnych prowincji Ukrainy.

   Zapomniano tez o tym, ze 1/2 ludnosci Ukrainy mowi po rosyjsku,
   a 1/3 poprostu jest Rosjanami.
   Aby bylo "ciekawie"
   jedna z pierwszych decyzji "rzadu majdanowego" bylo anulowanie ustawy jezykowej.
   TO DOPIERO BYLA "MADRA DECYZJA"
   i na poludniowym-wschodzie zawrzalo
   *******************************
   Krym jest juz rosyjski, a co do reszty poludniowego-wschodu to spawa jest otwarta.

   Min. Sikorski wynegocjowal rzeczywiscie "niezle" (...)zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Eurazjatycka Rosja - odrębna cywilizacja

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Prof. Samuel Phillips Huntington już w 1992 roku, w swojej znakomitej książce "The Clash of Civilizations" ("Zderzenie cywilizacji"), sytuował Rosję, jako odrębną cywilizację - ani europejską, ani...rozwiń całość

   Prof. Samuel Phillips Huntington już w 1992 roku, w swojej znakomitej książce "The Clash of Civilizations" ("Zderzenie cywilizacji"), sytuował Rosję, jako odrębną cywilizację - ani europejską, ani azjatycką - czyli eurazjatycką.

   Dzisiejszy fundament doktryny Putina (kto jeszcze pamięta doktrynę Breżniewa ?!), jako filozofię ocenia dr Lilia Szewcowa, ekspert moskiewskiego biura Fundacji Carnegie.

   "Zgodnie z nią Rosja jest nie tylko odrębnym państwem, ale i odrębną cywilizacją i jej zadaniem jest powstrzymywać ekspansję Zachodu. Co więcej, Rosja chce odgrywać rolę wcielenia i nosiciela "wartości tradycyjnych" oraz ośrodka, wokół którego skupi się Unia Euroazjatycka.
   Gołym okiem widać, że mamy do czynienia z powrotem do dawnej sowieckiej matrycy i do wymazywania ze świadomości, kultury, historii krótkiego, ale przecież niedawnego postsowieckiego okresu historii narodu rosyjskiego."
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Spoźniona Europa?

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Tymczasem najonwszy tygodnik "Do Rzeszy" (Heim ins Reich) na okładce przynosi temat:
   "Polska jak Burundi"
   https://www.facebook.com/TygodnikDoRzeczy

   Nawet ja nazywając Polszczę bublem i...rozwiń całość

   Tymczasem najonwszy tygodnik "Do Rzeszy" (Heim ins Reich) na okładce przynosi temat:
   "Polska jak Burundi"
   https://www.facebook.com/TygodnikDoRzeczy

   Nawet ja nazywając Polszczę bublem i niewypałem cywilizacyjnym blednę przy takim radykaliźmiezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama