Urbanke: Jak daleko stąd do Ukrainy

  Urbanke: Jak daleko stąd do Ukrainy

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mariusz Urbanke
  1/2
  przejdź do galerii

  Mariusz Urbanke ©arc.

  Wielce "europejscy" i "cywilizowani" polscy politycy patrzą na Ukrainę pogrążoną w chaosie nieco z góry. Nie pamiętają, że nie tak dawno władza także strzelała u nas do robotników.
  Nie zauważają też ogromnego pęknięcia - tak jak na Ukrainie - na Polskę bogatą i zaradną oraz ciągle biedną i zacofaną. Często sami dzielą naród na "prawdziwych Polaków" oraz "agentów", czy też na goroli i hanysów. Budują w głowach barykady, które będzie dużo trudniej rozebrać niż te na Majdanie.

  Przy okazji wychodzi też zwykła ludzka małość. Ostatnio politycy wszystkich opcji ostro krytykują eurodeputowanego Jacka Kurskiego, który pojechał na Majdan, a potem zalał internet zdjęciami ze swej "wizyty przyjaźni" na Ukrainie.
  Większość komentatorów nie ma wątpliwości - Kurski potraktował Ukraińców jako tło w kampanii wyborczej do europarlamentu. To dość żałosny sposób na zdobycie popularności w sytuacji, gdy giną ludzie i ważą się losy całego państwa - naszego sąsiada.

  Ukraina to wielki i bogaty kraj, który mógłby wyżywić Europę i spory kawałek okolicy. Jednak większość Ukraińców żyje dziś jak polscy biedacy. Według ukraińskiego urzędu statystycznego, średnia płaca na rękę to 3.429 hrywien, czyli około 1.150 zł, ale w rejonach najbiedniejszych - np. w obwodzie tarnopolskim - zarobki spadają do kwoty odpowiadającej 740 zł.

  Tymczasem, jeśli ktoś był w Kijowie, to od razu zauważył, że ceny są tam wyższe niż w naszym - bardzo drogim przecież - Krakowie. Powód? To głównie kiepskie, egoistyczne i łupieżcze rządy ukraińskich oligarchów, przypominające politykę polskiej magnaterii na Kresach Wschodnich, która doprowadziła do licznych powstań i wojen, a w końcu upadku Rzeczpospolitej.

  "Nie pytajcie mnie, skąd mam pierwszy milion. Zapytajcie, skąd mam pierwszy miliard" - tak brzmi hasło wielu ukraińskich bogaczy.

  Nasi politycy nie mieszkają w tak luksusowych rezydencjach, jak prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Pole golfowe, las do prywatnych polowań, złota toaleta i marmury - to wszystko zszokowało nie tylko Ukraińców. Nie ma też w Polsce tak bezczelnej i bezwzględnej dominacji wąskiej grupy uprzywilejowanych jak na Ukrainie.

  Jednak wielu Polakom też się nie przelewa. W województwach podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim prawie co dziesiąty mieszkaniec żyje w ubóstwie! U nas odsetek ten wynosi tylko 3,5 procent.

  Wielu polityków, którzy pieją o miliardach z Unii Europejskiej, nie ma pojęcia - albo nie chce tego przyznać - że prowadzone od lat programy unijne nie zasypały głębokiego rowu między biednymi a bogatymi w Polsce. Przeciwnie, pogłębiły go!

  Według GUS, statystyczne PKB na mieszkańca województw wschodnich w 2012 roku było niższe od tego w 2001 roku - czyli przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej. Jest to tym dziwniejsze, że na wsparcie biedniejszych regionów kraju Unia dała więcej pieniędzy, niż otrzymały województwa zachodnie. Na dodatek "Polska B" zamiast się kurczyć, zaczyna się rozrastać i zajmować obszary tradycyjnie uznawane za "Polskę A" , czyli zamożną. Dotyczy to m.in. sąsiadującego ze Śląskiem województwa opolskiego, gdzie pojawił się poważny problem, bo mieszkańcy zaczęli stamtąd uciekać - najpierw do Niemiec, a teraz również do innych regionów.

  Słynny reportażysta i pisarz Melchior Wańkowicz tak pisał o odzyskaniu niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej: "Niektórzy tę krowę złapali za cycki i mieli mleko, a inni za ogon i dostało się im…". Dziś podziały wyglądają podobnie. I, niestety, dotyczy to nie tylko Ukrainy - czego wielu polityków zdaje się nie zauważać.

  Kiedy więc czyta się wyznania biznesmenów, którzy na cygara wydają więcej niż na pensje swoich pracownic, to wielu się zastanawia - po co był Okrągły Stół i cała tzw. transformacja. Polaków to drażni, bo są szczególnie wyczuleni na punkcie równości i sprawiedliwości społecznej.

  Działacz śląski Karl Schodrok przedstawiał Śląsk jako przyszłą "wschodnioeuropejską Szwajcarię". Szwajcaria to kraj wielojęzyczny i wielokulturowy, zbudowany na kompromisach. Może uchodzić za idealny wzór dla innych nacji. Jednak dla nas - w tym Ślązaków - to tylko niespełnione marzenie.

  Wydaje się bowiem, że przed kolejnymi wyborami do europarlamentu będziemy mentalnie bliżej targanej konfliktami Ukrainy niż stabilnej Szwajcarii. Nasi politycy już o to "zadbają".

  Mariusz Urbanke,
  publicysta DZ
  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (72)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hamerykony jusz znodli gupkow do bicia Ruskich - gupich Polokow!

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niych Poloki zrobiom noprzod porzondek na sfojym majdanie, a potym wtykajom swoj nos do problymow Ukrainy. A nauki niych dowajom sfojym obywatelom, jak sie brac do roboty, a niy sztyjts pyskowac!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Specjalisci od wschodu ( slaowa Tuska ) , chyba sobie pozartowal w tak powaznej sprawie

   antykomunista i antypowstaniec ,przeciwnik slazakow komunistow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Sory takie macie polozenie .
   Z jednej strony wielkie mocarstwo z drugiej strony bogate mocarstwo a wy kochanie co macie ?
   Siedziec cicho i nic nie mowic .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Siedziec cicho a nie w tracac sie specjalisci od wschodu.

   dziecko wojny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Konflikt na Ukrainie lezy w rekach Putina .
   Z Putinem trzeba rozmawiac dlatego Polacy nie wychylac sie nie doradzac bo i tak nikt a Putin dopiero was nie bedzie sluchal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Specjalisci od wschodu nie wychylac sie tylko siedziec w domu tak jak to robia poludniowcy.

   Solidarny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Powoli wszyscy zaczynaja myslec,ze problemow na swiecie nie da sie rozwiazac inaczej jak rozmowami a w przypadku Ukrainy to trzeba rozmawiac z Putinem.
   Kto ma rozmawiac ,obojetnie kto tylko wy...rozwiń całość

   Powoli wszyscy zaczynaja myslec,ze problemow na swiecie nie da sie rozwiazac inaczej jak rozmowami a w przypadku Ukrainy to trzeba rozmawiac z Putinem.
   Kto ma rozmawiac ,obojetnie kto tylko wy polacy siedzcie na tylkach i bardzo cichutko przygladajcie sie rozmowom bo was Putin nie bedzie sluchal.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak daleko stąd do Ukrainy =POLASZKA NIBY GOSPODARKA I NIBYPAŃSTWOWOŚĆ ZNAK =

   777 KARY POLSZA PŁACI ZA BRAK SPALARNI UTYLIZACJA NA P0 ZIOMIE PERU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Urbanke: Jak daleko stąd do Ukrainy= Jak daleko stąd do DO MOSKWY BLISKO CORAZ BLIRZYJ=KURA NIY PTICA POLSZCZA NIY ZAGRANICA =LEOPARDY OD FRAU MERCKEL A O RAKIETACH USA W GOROLOWICYCZYZNIE...rozwiń całość

   Urbanke: Jak daleko stąd do Ukrainy= Jak daleko stąd do DO MOSKWY BLISKO CORAZ BLIRZYJ=KURA NIY PTICA POLSZCZA NIY ZAGRANICA =LEOPARDY OD FRAU MERCKEL A O RAKIETACH USA W GOROLOWICYCZYZNIE DECYDUJE MOSKWA NIY WARFASZCZYZNA.MORZNA INO WIARA POKŁADAĆ W CZERWONYM WOŚP NATO i ALIANTACH a JELITA ZNOWU W DRODZE PRZEZ ZALESZCZYKI NA RAUT W RUMUNI I BUŁGARI i MOŁDAWI i ALBANI BLIZNIACZYCH PAŃSTWACH POLOGOROLOLANDI CFANYCH AF.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przez takich polityków straciliśmy ukochane Kresy

   @777 KARY POLSZA PŁACI ZA BRAK SPALARNI UTYLIZACJA NA P0 ZIOMIE PERU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To samo mnie martwi, nasi politycy nic nie nauczyli się na przedwojennych lekcjach, wygląda, jakby dziedziczyli najgorsze - pieniactwo, "odwagę" wywiezioną przez Zaleszczyki. Co do Rydza to jeden z...rozwiń całość

   To samo mnie martwi, nasi politycy nic nie nauczyli się na przedwojennych lekcjach, wygląda, jakby dziedziczyli najgorsze - pieniactwo, "odwagę" wywiezioną przez Zaleszczyki. Co do Rydza to jeden z przedwojennych polityków powiedział "gdyby umarł to by żył a że zyje to umarł". To można odnieść do wielu innych. Przez takich polityków straciliśmy ukochane Kresy. Po 1939 roku w Zaleszczykach zniszczono plaże i wycięto plantacje melonów i ogrody. Zburzono barokowy ratusz pod pomnik Lenina, zdewastowano kościół katolicki, przekształcając świątynię na magazyn nawozów, i wyburzono liczne dworki letniskowe. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   m0tt0 =mutt0 ŁYSSY GOROL WSZECHPOLACKI

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   mutt0 od słowa MUTTANT ZMUTOWANY HOPLO TYP.Nie pamiętają, że nie tak dawno władza także strzelała u nas do robotników. MUTANCIE GOROLSKI ROBOLE RZYCIE ODDAWALI RZEBY TAKIE ZMUTOWANE AFY NOWO...rozwiń całość

   mutt0 od słowa MUTTANT ZMUTOWANY HOPLO TYP.Nie pamiętają, że nie tak dawno władza także strzelała u nas do robotników. MUTANCIE GOROLSKI ROBOLE RZYCIE ODDAWALI RZEBY TAKIE ZMUTOWANE AFY NOWO BOGACKIE HAMSTWO WYKSZTAUCONE SRAŁO NA ROBOTNIKA=ELITY
   i JENTELIGENTY GOROLYJI ZA WSZE POPIERDOLONE.BEZ TO W POSCE TAKI SYF I ROZDUPC CZEGO ZMUTT0WANY GOROL NIY WIDZI BO PATRZY ULTRA FIOŁ LETYM i INFRA RED POCICTWYM POCIOTUF PALIIDIOTUF .ZSRANE NAD INTELEKTUA ALLDEBILOSTAN.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   zamienil robotnik lopate na o

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   "Nie pamiętają, że nie tak dawno władza także strzelała u nas do robotników."

   To tak panie Urbanke. Jak sie z robotnika robi dziennikarza, to trudno wymagac jakiegos sensownego artylulu. Zamienil...rozwiń całość

   "Nie pamiętają, że nie tak dawno władza także strzelała u nas do robotników."

   To tak panie Urbanke. Jak sie z robotnika robi dziennikarza, to trudno wymagac jakiegos sensownego artylulu. Zamienil pan lopate na klawiature, ale to nie wystaczy, zeby zostac dobrym dziennikarzem czy publicysta. Pana komentarze sa na poziomie Pawla Smolorza, czego prosze nie traktowac jako komplement, a raczej..... (niech sobie pan sam dopowie).

   Na szczescie nie kosztuje to DZ wielkie pieniadze.

   Cytuje za pana wielbicielem:

   Deutsch-Oberschlesier • 15.02.14, 08:19:24
   będą już zawsze pracować za 1500 zł +wierszówkę jak Urbanke.

   Wiec w/g starej zasady "możesz dostać tyle to, za co płacisz"

   Zycze powodzenia.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dość żałosne, współczuję

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Dość żałosne, współczuję. Innych stać na więcej - przynajmniej odrobina inwektyw (jeśli to coś Panu mówi) by się przydała, najlepiej po śląsku


   Zdjęcie autora komentarza
   Powiedzialbym raczej, bardzo żałosne, tez współczuję

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Tak, ja tez tak mysle. Dlaczego nie. Uzywanie "gornolotnych" slow typu "inwektywa" tez nie robi z Pana wielkiego publicyste. Moze lepiej zejsc do swojego poziomu robotnika (jak Pan sam sie...rozwiń całość

   Tak, ja tez tak mysle. Dlaczego nie. Uzywanie "gornolotnych" slow typu "inwektywa" tez nie robi z Pana wielkiego publicyste. Moze lepiej zejsc do swojego poziomu robotnika (jak Pan sam sie przedstawil) i zrobic to po slasku. Przynajmniej bedzie to brzmalo bardziej swojsko.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie udaje wielkiego publicysty, bo nie muszę niczego udowadniać

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Inwektywa to nie jest słowo górnolotne, a jedynie nieco archaiczne. Więc niech Pan się nie wdaje w gry słowne, jak po polsku nie bardzo Pan poradzi - jak mówi mój sąsiad. Co do robotników - to...rozwiń całość

   Inwektywa to nie jest słowo górnolotne, a jedynie nieco archaiczne. Więc niech Pan się nie wdaje w gry słowne, jak po polsku nie bardzo Pan poradzi - jak mówi mój sąsiad. Co do robotników - to porównanie mnie nie obraża. Nieszanowanie tych ludzi wydaje jednak fatalne świadectwo o Panu. Mają oni często dużo więcej zdrowego rozsądku oraz życiowego doświadczenia niż niejeden intelektualista, a zwłaszcza polityk. Nie udaje wielkiego publicysty, bo nie muszę niczego udowadniać. Staram się tylko na swój sposób komentować rzeczywistość i mam przyjemność, że wielu Czytelników czyta moje felietony i je komentuje. Mierzi mnie natomiast krytykanctwo, obrażanie zamiast rzeczowych argumentów - czyli to co Pan uprawia. Ale tak zawsze jest, gdy polemista nie jest polemistą ale wypełnionym żółcią osobnikiem wrogo nastawionym do świata, który nie ma żadnych argumentów.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Nie, nie musi Pa niczego udowadniac bo..

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Ale tak zawsze jest, gdy polemista nie jest polemistą ale wypełnionym żółcią osobnikiem wrogo nastawionym do świata, który nie ma żadnych argumentów."

   ....tak wlasnie brzmi Pana kazdy felieton...rozwiń całość

   "Ale tak zawsze jest, gdy polemista nie jest polemistą ale wypełnionym żółcią osobnikiem wrogo nastawionym do świata, który nie ma żadnych argumentów."

   ....tak wlasnie brzmi Pana kazdy felieton podobnie jak Pawla Somolorza:

   wypełniony żółcią i wrogo nastawiony do świata.
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   ciulu polonijny z Kanady

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   a czemu nie cytujesz tego:

   "Urbanke

   Deutsch-Oberschlesier 16.02.14, 14:10

   za takie artykuly to bym ci nawet nie dał tych 1500zł+wierszówkę które dostajesz,

   Nie mówiąc już o twoim braku...rozwiń całość

   a czemu nie cytujesz tego:

   "Urbanke

   Deutsch-Oberschlesier 16.02.14, 14:10

   za takie artykuly to bym ci nawet nie dał tych 1500zł+wierszówkę które dostajesz,

   Nie mówiąc już o twoim braku przygotowania i nieodrobionej pracy domowej ze źródeł (to jest obelg Zad-Mana ciskanych w niePolaków) "zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   kto to jest obesrany folksdojcz

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Mozna go okreslic w jednym zdaniu. Jest on tak prymitywny, ze nawet Urbanke moze go wlasciwie opisac:

   "prosty bokser, który zapytany, co sądzi o gender, odpowiada: "A co to jest? To pedały?...rozwiń całość

   Mozna go okreslic w jednym zdaniu. Jest on tak prymitywny, ze nawet Urbanke moze go wlasciwie opisac:

   "prosty bokser, który zapytany, co sądzi o gender, odpowiada: "A co to jest? To pedały? Dajże spokój, bo jak cię zaraz gwizdnę, to będziesz miał...".

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLOGOROLOLANDI CFANYCH AF= M0TT0 GOROL CO PRZI D**** LOTT0

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   MAUPY ONR SIEM NIE KRUTYKUJAWSZCZY BOM TO JOM BARDZO DENERWOWASZCZY ==niech sobie pan sam dopowie POLSKIE DOPIERDZYNIA .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram ministra Sikorskiego, który zabiega o pokój

   Wanda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ten tekst o Ukrainie dobrze pokazuje jak podzielony jest ten kraj i jak niezwykle trudno określić ukraińską tożsamość. Jednocześnie ileż tu podobieństw do zbiorowych losów Kaszubów czy Ślązaków....rozwiń całość

   Ten tekst o Ukrainie dobrze pokazuje jak podzielony jest ten kraj i jak niezwykle trudno określić ukraińską tożsamość. Jednocześnie ileż tu podobieństw do zbiorowych losów Kaszubów czy Ślązaków. Wszystkie te narody położone między wielkimi potęgami, na pograniczu, cierpią, gdy są konflikty. Dlatego polski rząd powinien zrobić wszystko, żeby na Ukrainie był spokój I popieram tu ministra Sikorskiego, który o to zabiega. Nawet jakby Ukraińcy mieli stracić Krym, to powinni ustąpić zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Wandy

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Pani popiera a ja jestem innego zdania .
   Czyzby przywodzcy kraju gdzie ludzie jezdza po swiecie za robota nie mieli innych problemow ?
   Kiedys obowiazywalo haslo " Rece precz od korei " a teraz...rozwiń całość

   Pani popiera a ja jestem innego zdania .
   Czyzby przywodzcy kraju gdzie ludzie jezdza po swiecie za robota nie mieli innych problemow ?
   Kiedys obowiazywalo haslo " Rece precz od korei " a teraz mamy cosmy chcieli !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie pytani milcza !

   Uciekinier poraz drugi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Sikorski robi wszystko aby na Ukrainie byl spokoj???
   Polscy przywodzcy powinni sie wstrzymac ze swoimi doradami bo juz Tusk powiedzial ,ze Polacy maja byc wszedzie obecni bo sa specjalistami od...rozwiń całość

   Sikorski robi wszystko aby na Ukrainie byl spokoj???
   Polscy przywodzcy powinni sie wstrzymac ze swoimi doradami bo juz Tusk powiedzial ,ze Polacy maja byc wszedzie obecni bo sa specjalistami od wschodu i co z tego wyszlo !
   Pytanie ,kto by sie martwil o was polacy jak by sytuacja byla podobna .
   Tylko rozmawiac z Putinem a wy od tych rozmow daleko bo przeciesz on nie bedzie robil co
   wy powiecie. Zostawcie to tym co maja cos dopowiedzenia a wezcie przyklad od waszych sasiadow z poludnia,oni siedza cicho jak maszki w kosciele
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brać przykład z Czechów to nie wstyd

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nasze próby awansowania na "regionalne minimocarstwo" są rzeczywiście śmieszne. Powinniśmy mobilizować Zachód do pomocy Ukrainie, ale nie chciałbym żeby nasi żołnierze umierali za ten kraj - tak...rozwiń całość

   Nasze próby awansowania na "regionalne minimocarstwo" są rzeczywiście śmieszne. Powinniśmy mobilizować Zachód do pomocy Ukrainie, ale nie chciałbym żeby nasi żołnierze umierali za ten kraj - tak jak umierają za zupełnie nam obce interesy w Afganistaniezwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Typowe slaskie zachowanie

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

   Panie Urbanke. Typowe slaskie zachowanie. "powinnismy mobilizowac Zachod do pomocy Ukrainie" a my sami, jak to tradycynie tchorzliwe szczury, zjechac na ostatni poziom na "grubie" i poczekac, kto...rozwiń całość

   Panie Urbanke. Typowe slaskie zachowanie. "powinnismy mobilizowac Zachod do pomocy Ukrainie" a my sami, jak to tradycynie tchorzliwe szczury, zjechac na ostatni poziom na "grubie" i poczekac, kto zwyciezy. Potem bedziemy holdowac "zwyciescy" bez wzgedu na to kim on jest. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba Pan raczej jątrzy niż komentuje

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Każdy sądzi według siebie Tylko po co przy okazji tykać Slązaków Przecież ich nie wspominałem Chyba Pan raczej jątrzy niż komentuje


   Zdjęcie autora komentarza
   Nie sadze, ale....

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nie jatrze, tylko stwierdzam fakty. A jezeli chodzi o jatrzenie to uwazam, ze kazdy Pana felieton jest jatrzeniem.

   ...skoro Pan ma prawo jatrzyc to mysle, ze ja tez.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   motto

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   a co to mo chu ju gorolu wspolnego ze Schlonzokami,
   raczyj wylazi z ciebie typowo gorolskie zachowanie,
   rozlezliscie sie gorole po swiecie jak wancki
   i wszyndzie wom zle, wszyndzie wrazujecie te...rozwiń całość

   a co to mo chu ju gorolu wspolnego ze Schlonzokami,
   raczyj wylazi z ciebie typowo gorolskie zachowanie,
   rozlezliscie sie gorole po swiecie jak wancki
   i wszyndzie wom zle, wszyndzie wrazujecie te ryje
   i za kozdym razym po niym dostaniecie,
   wejrzij sie na swoich pockich udupow,
   zaczym sie zaczniesz przez Schlonzokow
   przewrocac.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Brać przykład z Czechów

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   czyli co może Ukraińcy mają wymordować i wypędzić Rosjan
   jak Czesi Niemców sudeckich?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Konflikt zaszedł już daleko, na poziom supermocarstw

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie, nie możemy być obojętni. Bardzo wielu Polaków pomaga Ukrainie bez tej wrzawy, którą tworzą politycy. Właśnie dziś w kościołach była zbiórka, ludzie nie szczędzili pieniędzy.
   Ae znajmy też...rozwiń całość

   Nie, nie możemy być obojętni. Bardzo wielu Polaków pomaga Ukrainie bez tej wrzawy, którą tworzą politycy. Właśnie dziś w kościołach była zbiórka, ludzie nie szczędzili pieniędzy.
   Ae znajmy też swoje miejsce w szeregu. Konflikt zaszedł już daleko, na poziom supermocarstw. Co tam robi Polska? Czesi wiedzą, że to nie ich liga. Powtórzę - nie chciałbym, żeby nasi żołnierze umierali za Ukrainęzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   twoi kumple z Waffen SS Galizien wiedza co robic, to prosci bokserzy jak ty

   motto

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Banderowcy wiedza co robic. Oni przeciez byli dobrze wyszkoleni przez Niemcow i dalej holduja swoja przynaleznosc do Waffen SS Galizien.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   motto

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   no paljaku,
   wlazles gdzies do buszu
   i ryj strzepisz,
   typowe dla twojego narodu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kutz czwartego powstania śląskiego nie wywoła, bo Slązakom żyje się całkiem dobrze, ale...

   Zagłębiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   Padał tu pytania typu, gdzie Rzym a gdzie Krym, gdzie Ukraina, a nasze problemy, w tym polityczne. Wydaje mi się, że ten komentarz to nie jest może przekaz jednoznaczny - w stylu opinii na tym...rozwiń całość

   Padał tu pytania typu, gdzie Rzym a gdzie Krym, gdzie Ukraina, a nasze problemy, w tym polityczne. Wydaje mi się, że ten komentarz to nie jest może przekaz jednoznaczny - w stylu opinii na tym forum, że Polactwo to durnota i tyle. To jest moim zdaniem spojrzenie głębokie. Samego mnie niepokoi, to co się obecnie dzieje w naszym regionie. Do takiego konfliktu jak na Ukrainie nie dojdzie, ale przecież powstania śląskie to też była wojna domowa, tam też się bili sąsiedzi z sąsiadami. Wypowiedzi niektórych polityków, zwłaszcza tych liczących na pozyskanie popularności wśród tzw. mniejszości śląskiej, zmierzają do zaostrzania dzisiejszych konfliktów i przypominania starych krzywd. Kiedy Kazimierz Kutz nawołuje: Ślązacy wszystkich krajów łączcie się i wstę­puj­cie do RAS-iu - po wy­ro­ku Sądu Naj­wyż­sze­go, który orzekł, iż "Ślą­za­ków nie można uznać za od­ręb­ny naród i dla­te­go Sto­wa­rzy­sze­nie Osób Na­ro­do­wo­ści Ślą­skiej nie po­win­no być za­re­je­stro­wa­ne w Kra­jo­wym Re­je­strze Są­do­wym pod taką nazwą" – to może to wywołać co najwyżej politowanie. Widać, że Mistrz patrząc z Warszawy, gdzie głównie przebywa, zatracił jasną ocenę regionu i swoich ziomków. Czwartego powstania śląskiego nie wywołają, bo żyje im się całkiem dobrze – najwyższe, po Warszawie, płace, dobry dostęp do służby zdrowia i edukacji, coraz lepsze drogi, szeroki strumień funduszy unijnych.
   Kiedy jednak osoby deklarujące przynależność do narodowości śląskiej piszą o „polskich obozach koncentracyjnych”, a później błagają Putina: Ekscelencjo, nie kieruj głowic rakietowych na Śląsk, to już nie jest śmiesznie. Na Ukrainie też pełno takich głosów - Rosjo pomóż. Gdyby nie te głosy mniejszości na Ukrainie, Putin nie miałby pretekstu - tak jak Hitler, który wykorzystał mniejszość w Gdańsku, czy Katowicach.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   najbardziej martwi, że nasi politycy chcą "ugrać" przy okazji Ukrainy coś dla siebie

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Najbardziej martwi, że nasi politycy chcą "ugrać" przy okazji Ukrainy coś dla siebie - już nawet w kontekście wyborów do Europarlamentu. I dlatego ten komentarza i ostrzeżenie. Nie dajmy się...rozwiń całość

   Najbardziej martwi, że nasi politycy chcą "ugrać" przy okazji Ukrainy coś dla siebie - już nawet w kontekście wyborów do Europarlamentu. I dlatego ten komentarza i ostrzeżenie. Nie dajmy się manipulować, nie wszystko, co wygląda na wsparcie dla Ukraińców tym jest. Czasem to czysta manipulacja i propaganda.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Swoim stwierdzeniem

   że Hitler wykorzystal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   " mniejszośc " w Gdańsku i w Katowicach, potwierdzasz opinię tego forum że polactwo to durnota i tyle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pamiętamy i Nie zapomnimy !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   "Władza u nas strzelała do robotników " i co z tego wyszła Aaron Szechter i Bolek załatwili zbrodniarzom wysokie emerytury i nietykalność tak oto działa 3RP "Bękart Magdalenki "

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak sadze

   uciekinier na zachod ( lata 80 )bo wiedzial co robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Radze siedziec ciho,nie wtracac sie bo moze byc goraco.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestem Europejczykiem, dość śląskiego mieszania

   @Tak sadze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Osoby o polskim pochodzeniu są drugą po Turkach najliczniejszą grupą imigrantów w Niemczech. Według najnowszego raportu OECD, od 2006 roku Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów zarobkowych....rozwiń całość

   Osoby o polskim pochodzeniu są drugą po Turkach najliczniejszą grupą imigrantów w Niemczech. Według najnowszego raportu OECD, od 2006 roku Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów zarobkowych. Wielkość tej grupy szacuje się na 1,5 do 2 mln osób. Dokładnych liczb nie ma, ponieważ niemieckie statystyki nie uwzględniały wszystkich osób przybywających z Polski. Emigracja do Niemiec w okresie powojennym jest powiązana z historią migracji zarobkowej sprzed 200 lat. Największa grupa, blisko 300 tys. polskojęzycznych imigrantów przybyła za chlebem w okresie industrializacji w połowie XIX w. do Zagłębia Ruhry z pruskich prowincji (z Mazur i spod Poznania) oraz ze Śląska. Obywatelstwo mieli pruskie, lecz serca polskie. Charakteryzowało ich silne przywiązanie do polskich tradycji. Ich polskie nazwiska, polskie związki zawodowe, banki, towarzystwa kulturalne czy kluby sportowe zapisały się na trwałe w pamięci historycznej Niemców. Wielu Ruhr-Polen, jak ich nazywano, wróciło w 1918 roku do odrodzonej Polski. Pierwsi Polacy, którzy po wojnie osiedlili się w Niemczech (ok. 120 tys.) to tzw. dipisi (skrót od „displaced persons”). Byli wśród nich więźniowie obozów koncentracyjnych, robotnicy przymusowi i jeńcy wojenni. Umieszczano ich w przejściowych obozach. Tylko część z nich wróciła do komunistycznej Polski, gros jechało dalej w świat lub zostało w Niemczech. W skutek przesunięcia granic zachodnich Polski, do Niemiec przybyli w latach 1956-57 wysiedleńcy z dawnych Prus Wschodnich i ze Śląska — wielu z nich z polsko-niemiecką tożsamością. Katastrofalna sytuacja ekonomiczna i zaopatrzeniowa w Polsce w latach 70„ oraz polsko-niemiecka umowa o łączeniu rodzin wywołały kolejną falę emigracji polskich obywateli o niemieckim pochodzeniu do Niemiec. Przyjeżdżali oni do RFN oficjalnie jako tzw. Spätaussiedler lub nielegalnie jako turyści głównie po to, aby poprawić swoją sytuację materialną. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 1980-2005 wyemigrowało z Polski do Niemiec 1 444 847 obywateli niemieckiego pochodzenia. 800 tys. z nich do miliona miało „bardzo silną polską świadomość narodową”, twierdzi Sebastian Nagel w raporcie pod tytułem „Między dwoma światami” sporządzonym w 2009 roku przez Instytut Stosunków Międzynarodowych (IfA) w Stuttgarcie. Nowi emigranci z Polski przybyli do Niemiec po 2004 roku, po akcesji Polski do UE. Poza tysiącami rzemieślników, którzy zakładali samodzielną działalność gospodarczą, do Niemiec przyjeżdżali młodzi Polacy, aby studiować na niemieckich uczelniach. Co roku zawieranych jest ok. 6 tys. polsko-niemieckich małżeństw. Z raportu OECD wynika, że w 2006 roku przybyło do Niemiec z Polski 27 proc. emigrantów zarobkowych, z Turcji zaledwie 8 proc. Od maja 2011 roku, od chwili całkowitego otwarcie niemieckiego rynku pracy, Polacy mogą bez ograniczeń mieszkać i pracować w Niemczech. Wykorzystują to m.in. mieszkańcy regionów polsko-niemieckiego pogranicza. Wielu Polaków mieszka w Niemczech, pracuje w Polsce. Nowi emigranci z Polski nie myślą w kategoriach narodowych lecz bardziej uniwersalnych. Mówią o sobie: jestem Europejczykiem. Dla nich przeżyciem jest wolna Europa bez graniczwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem Niemcem

   i może dlatego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   nie mogę zrozumiec co chcesz przez ten elaborat powiedziec. Co znaczy śląskie mieszanie? Pierwszymi Polakami którzy osiedlili sie po wojnie w Niemczech byli ci, którym udało sie ujśc z życiem z...rozwiń całość

   nie mogę zrozumiec co chcesz przez ten elaborat powiedziec. Co znaczy śląskie mieszanie? Pierwszymi Polakami którzy osiedlili sie po wojnie w Niemczech byli ci, którym udało sie ujśc z życiem z pogromów które im urządzili prawdziwi Polacy. Gdybyś był Europejczykiem,jak sie przedstawiasz, napisałbyś coś o tych Deutschschlesier którzy zostali w latach 70 dosłownie przez Polaków za cenę od głowy do Niemiec sprzedani. Gdzie wedlug ciebie wyparowało ok. 2,5 mil. Schlesiern wypędzonych po wojnie. Ja znam dewizę takich jak Ty, brzmi ona Scheiß Deutschland! Jeżeli masz na myśli mieszanie polskich Ślązaków, to jestem z Tobą.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Próbujemy zakopywać "rowy niechęci",

   Urbanke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Gdzie wedlug ciebie wyparowało ok. 2,5 mil. Schlesiern wypędzonych po wojnie - to jest prawdziwy dramat Polski, że nie potrafiła zatrzymać wielu ludzi związanych z tą ziemią, choć mających inną...rozwiń całość

   Gdzie wedlug ciebie wyparowało ok. 2,5 mil. Schlesiern wypędzonych po wojnie - to jest prawdziwy dramat Polski, że nie potrafiła zatrzymać wielu ludzi związanych z tą ziemią, choć mających inną narodowość. Straciliśmy przez to wielu fachowców. Ci którzy wyemigrowali porobili w Niemczech kariery - że dam przykład tylko najbardziej znanych, Klosego i Podolskiego - i nie odcinają się od korzeni. Natomiast mało jest inicjatyw jednoczących tę dużą grupę osób z "pogranicza" - tak rzeczywistego, jak i narodowościowego i mentalnego. Szkoda, że głośniejsi są ci, którzy dzielą, a nie ci, którzy potrafią łączyć. Próbujemy zakopywać "rowy niechęci", ale zdaje się jest wielu, którzy chcą je pogłębić...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe o wysiedlonych

   @Gdzie wedlug ciebie wyparowało ok. 2,5 mil. Schlesiern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe są historie wysiedleń. Warto się nimi zainteresować. Jesienią 1945 roku zaczęła się akcja weryfikacyjna. Mieszkańcy Opolszczyzny, autochtoni, mogli składać do urzędów wnioski o...rozwiń całość

   Ciekawe są historie wysiedleń. Warto się nimi zainteresować. Jesienią 1945 roku zaczęła się akcja weryfikacyjna. Mieszkańcy Opolszczyzny, autochtoni, mogli składać do urzędów wnioski o potwierdzenie polskości i przyznanie im polskiego obywatelstwa.Należało jednak wykazać swoją polskość, np. przez znajomość języka polskiego, przynależność przedwojenną do polskich organizacji mniejszościowych, polskie brzmienie nazwiska. Wojewoda śląsko-dąbrowski Aleksander Zawadzki ukuł hasło na tę okoliczność: "Nie chcemy tu ani jednego Niemca. Nie oddamy ani jednej duszy polskiej”. Jednak były też inne wewnętrzne instrukcje dotyczące sposobu prowadzenia weryfikacji. Przede wszystkim nakazano zostawiać fachowców potrzebnych w przemyśle, często na wniosek dyrekcji ich zakładów. Szczególnie interesująco brzmi kolejne zalecenie urzędu wojewódzkiego: "Przy ustalaniu listy osób do wysiedleń należy brać pod uwagę liczbę dzieci i liczne rodziny. Jesteśmy narodem silnie wyniszczonym przez wojnę. Możemy się zmieścić w liczbie 18-19 milionów, a inni cenić nas będą po sile liczebności. Interesem politycznym i materialnym jest polityka populacyjna. W przypadkach, gdy matka Polka chce wyjechać do Niemiec do męża, twierdząc, że jest Niemką, mamy prawo do dziecka i mamy obowiązek to dziecko wychować. Liczne rodziny musimy kwalifikować po linii naszego prawa do dziecka”. Zweryfikowani pozytywnie mogli nie tylko pozostać, ale także zachować (formalnie odzyskać) swoje majątki. Od chwili złożenia wniosków do czasu ich rozpatrzenia, co wielokrotnie podkreślano w urzędowych pismach, weryfikowani pozostawali pod opieką polskich władz. Faktycznie w ogólnej anarchii i chaosie władze nie były w stanie zapewnić bezpieczeństwa autochtonom, których milicja i UB traktowały jak Niemców do wysiedlenia. - Ich mienie bywa rabowane i konfiskowane, a przedstawiane przez nich dokumenty są wyśmiewane - pisał we wrześniu burmistrz Głuchołaz. - Należałoby poprzez komisje weryfikacyjne rozstrzygnąć, jak również natychmiastowo doręczyć dowody obywatelstwa polskiego tym osobom. Z ubolewaniem stwierdzam, że władze wojskowe i milicja traktują tych ludzi jak Niemców, mimo wyraźnego nakazu wojewody, aby traktować ich jak obywateli polskich.
   W jednej ze swoich instrukcji do starostów urząd wojewódzki pisał: "Opolszczyzna zdała egzamin w plebiscycie, zdała egzamin przed narodem i Ojczyzną, zachowując język i obyczaje polskie. Zachowała serce i duszę polską. Przy zatknięciu z rodakami, braćmi, którzy na bagnetach przynieśli wolność, doznali ci nasi rodacy przykrości i to serce, które Polskę kochało, dzisiaj tak bardzo boleje. Wśród pokrzywdzonych są byli członkowie Związku Polaków w Niemczech, powstańcy śląscy i tacy, którzy cierpieli za polskość. Ci ludzie nie mogą czekać w kolejce z prośbą o przywrócenie majątku. Starosta nakaże i usunie Szwaba i da tym ludziom więcej, niż stracili. (…) Krzywdy musimy naprawić, a serca rodaków odzyskać”.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O WYSIEDLENIACH

   HERBERT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   TO BYŁA KONTYNUACJA VOLKSLISTY ----WERSJA POLSKA WYSIEDLANO AUTOCHTONÓW [ TAKI RODZAJ TATARÓW KRYMSKICH ] DOBRA SZKOŁA STALINA WYSIEDLALI POLSCY KOMUNIŚCI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nasrane ale nie rozmieszane

   antykomunista i antypowstaniec ,przeciwnik slazakow komunistow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Zgadza sie tylko tak nie chca myslec wnuki powstancow bo maja nasrane w tych lepetynach i wszystkich ktorzy wyjechali na zachod nazywaja zdrajcami.
   Jak by w Polsce byla robota to wiekszosc "...rozwiń całość

   Zgadza sie tylko tak nie chca myslec wnuki powstancow bo maja nasrane w tych lepetynach i wszystkich ktorzy wyjechali na zachod nazywaja zdrajcami.
   Jak by w Polsce byla robota to wiekszosc " zdrajcow " by wrocila na swoje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama