Wojewodowie częstochowscy (1975 - 1998) [HISTORIA DZ]

  Wojewodowie częstochowscy (1975 - 1998) [HISTORIA DZ]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Grzegorz Lipowski
  1/4
  przejdź do galerii

  Grzegorz Lipowski

  Częstochowa miała swoje województwo od 1975 do końca 1998 roku, ale płacze po nim do dziś. Województwo częstochowskie miało pięciu wojewodów, a byli to kolejno: Mirosław Wierzbicki, Grzegorz Lipowski, Jerzy Guła, Cezary Marek Graj i Szymon Giżyński.
  Najdłużej pełnił swoją funkcję, z nadania PZPR, Grzegorz Marek Lipowski, inżynier włókiennictwa, bo aż dziesięć lat. Jak wyliczył, powstało za jego kadencji 25 obiektów sportowych i turystycznych, wybudowano około 35 tysięcy mieszkań, 132 placówki oświatowe. Rozpoczęto wtedy budowę dworca kolejowego oraz szpitala specjalistycznego w dzielnicy Parkitka.
  Jerzy Guła, inżynier, pracownik Huty Częstochowa, był pierwszym wojewodą częstochowskim po przemianach politycznych, protegowany przez "Solidarność". Od początku był w konflikcie nie tylko z opozycją, ale przede wszystkim z ugrupowaniami postsolidarnościowymi. Znaczenie gospodarcze regionu zaczęło maleć i tak już pozostało.

  Filolog polski Szymon Giżyński ostatni wojewoda częstochowski, w latach 1997-1998, walczył o to województwo jak lew. Sam poszedł w tej sprawie do premiera Jerzego Buzka. Argumentował, że nie wypada, by duchowa stolica Polski znajdowała się w mieście powiatowym, że tu wręcz chodzi o rację stanu. - Robiłem wszystko, co tylko mogłem, żeby uratować to województwo - powtarza przy wielu okazjach. Przegrał, ale nie złożył broni. W wywiadzie dla DZ mówił, co Częstochowa straciła: - Kilkadziesiąt instytucji administracji rządowej i pokrewnych. Tysiące urzędniczych etatów dla inteligencji całej Ziemi Częstochowskiej. Wyniosły się z Częstochowy oddziały banków, przeszły koło nosa ciężkie inwestycje w przemyśle i infrastrukturze, a wraz z nimi przepadły dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Miasto się wyludnia, trwa cywilizacyjny regres. Za to inni mają się dobrze - naszym kosztem.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteści śmieszni

  z Waszą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  MITOMANIĄ.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo