Ważne
  Tarnowskie Góry: Są nowe pomysły na rynek. Nowe ogródki...

  Tarnowskie Góry: Są nowe pomysły na rynek. Nowe ogródki letnie i więcej imprez

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tarnogórski rynek nasi Internauci ocenili jako najpiękniejszy w regionie. Od maja będą tutaj zmiany
  1/2
  przejdź do galerii

  Tarnogórski rynek nasi Internauci ocenili jako najpiękniejszy w regionie. Od maja będą tutaj zmiany ©Marzena Bugała-Azarko

  Tarnowskie Góry: będą dwa nowe ogródki letnie, bo są tylko dwa przyłącza kanalizacyjne. Latem główny plac w mieście ma za to tętnić życiem - przybędzie m.in. nowych imprez.
  Choćby uznano go za najpiękniejszy, to i tak zawsze można coś poprawić. Mowa o rynku w Tarnowskich Górach, który w ubiegłym roku został uznany za najpiękniejszy na Śląsku przez Internautów czytających stronę dziennikzachodni.pl. Miasto jest kolejnym po Gliwicach i Pszczynie, które porządkuje centralny plac w mieście. Co jednak ciekawe, o to, jak rynek zagospodarować, władze Tarnowskich Gór zapytały też mieszkańców. Efekty zmian mamy zobaczyć już w maju.

  W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim odbyły się konsultacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych i właścicielami lokali gastronomicznych. To kolejny krok w kierunku zmian na rynku po tym, jak - przypomnijmy - jesienią 2013 roku z płyty głównej zniknęły charakterystyczne kopuły, czyli zabudowania działającej tu przez blisko 10 lat restauracji.

  - Kopuły budziły kontrowersje - przyznał Piotr Skra-baczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór. Dlatego na pewno nie będzie tutaj już tego typu konstrukcji stojących przez cały rok. Władze miasta nadal widzą jednak na rynku letnie kawiarenki i już jutro zostanie ogłoszony przetarg na dzierżawę części płyty rynku. Mają się tam pojawić dwa niezależne ogródki, działające od maja do końca września (z przerwą na Gwarki, święto miasta).

  Urzędnicy określili, razem z konserwatorem zabytków, jakie prowizoryczne budowle do obsługi gastronomicznej będą się mogły tam pojawić. Na pewno nie mogą być wyższe niż 5 metrów.

  - Powinny być wykonane z naturalnych materiałów - mówi Tomasz Trzcionkowski, naczelnik Wydziału Architektury tarnogórskiego ratusza. A umieszczone na budowli logo firmy nie może być większe niż metr kw. Wszystko po to, by ogródki nie kolidowały z zabytkowym rynkiem. Mieszkańcy chcą również, aby na rynku odbywało się więcej imprez kulturalnych.

  I jest dobra wiadomość: na rynku będzie mała scena. A wstępną listę wydarzeń, organizowanych przez miejskie instytucje kultury, przygotowano. Władze miasta zachęcają jednak i organizacje pozarządowe do organizowania imprez na rynku. Kuszą obietnicą dotacji. Budżet dla fundacji i stowarzyszeń w mie-ście w tym roku wzrósł z 80 tys. zł do 140 tys. zł.

  - Moim zdaniem w mieście jest zbyt mało imprez typowo dla młodzieży. Koncerty organowe w kościele na rynku jej nie przyciągną - mówi Paweł Siemko, jeden z restauratorów. Pozostali także zgłaszali swoje propozycje. Leokadia Wójcik z restauracji i winiarni Sedlaczek zapowiedziała organizację Dni Węgierskich z promocją wina z tego kraju. Na wszystkie zgłoszenia władze miasta czekają pod adresem mejlowym: rynek@tarnowskiegory.pl.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama