6-latki zablokują przedszkola

  6-latki zablokują przedszkola

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  6-latki zablokują przedszkola
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Przeciwnicy reformy, która wysyła sześciolatków do szkół zyskali niespodziewanego sprzymierzeńca w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Rekrutacja do przedszkoli na nowy rok szkolny zaczyna się w większości placówek z początkiem marca i potrwa kilka tygodni. Jednak zgodnie z wytycznymi Ministerastwa Edukacji Narodowej, rodzice sześciolatków z pierwszego półrocza nie muszą się spieszyć z podjęciem decyzji o przyjęcie do szkoły czy przedszkola. Miejsce dla maluchów musi się znaleźć jeśli zgodnie z opinią psychologa, dziecko zostanie "odroczone" od obowiązku szkolnego.
  "Samorządy nie mają podstaw prawnych, by zakreślać rodzicom termin, do którego powinni przedstawić ewentualną informację o braku gotowości szkolnej ich dzieci" - czytamy w oświadczeniu ministerstwa. Jeśli specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzą, że sześciolatek objęty obowiązkiem szkolnym nie jest jeszcze na to gotowy, musi się znaleźć dla niego miejsce wychowania przedszkolnego, bo samorządy dostają na to dotację z budżetu państwa.

  - W przypadku obowiązku szkolnego, którym objęte są obok siedmiolatków, dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, to nie rodzic decyduje o odroczeniu takiego obowiązku tylko specjalista poradni psychologiczno - pedagogicznej - mówi Stanisław Faber, katowicki kurator. - Tylko poradnia może w szczególnych sytuacjach wystawić zaświadczenie o braku gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole - dodaje.

  Jednak załatwienie odroczenia dla malucha nie trzeba zabiegać zbyt długo. Najbardziej zdeterminowanym rodzicom przychodzą z "pomocą" prywatne placówki psychologiczno - pedagogiczne. Na prywatną wizytę bez problemu można umówić się w dogodnym terminie. Badanie trwa 2 godziny i kosztuje 100 - 150 zł. Jak zaznaczają psycholodzy, o odroczeniu decydują rzetelne badania, a nie "widzimisię" rodziców, ale jednoczenie zaznaczając, że w badaniach duże znaczenie ma wywiad z rodzicami.

  Czy prywatne poradnie będą wydawać opinie na jakiej zależy rodzicom? Małgorzata Lusar ze ze Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, uważa, że psycholog musi brać pod uwagę opinię rodziców. - To rodzice, którzy na co dzień obserwują swoje dzieci w różnych realnych sytuacjach, są w stanie przekazać poradni konkretne argumenty przemawiające za odroczeniem. Psycholog w ciągu dwóch godzin badania nie jest w stanie poznać dziecka, dlatego informacje od rodziców są cenne. Badanie po prostu zazwyczaj je potwierdza - mówi Lusar. - Powtarzane przez psychologa "na pewno sobie poradzi" nie zmieni tej sytuacji i może narazić dzieci na szkolny falstart - dodaje.

  Co to wszystko oznacza dla gmin? Nie wiadomo póki nie jest znana skala na jaką zostaną przyznane "odroczenia". Jak podkreśla Grażyna Burek, kierownik referatu Wydziału Edukacji z katowickiego Urzędu Miejskiego, miejsce dla dzieci znajdzie się nawet w ostatniej chwili, ale będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami i nie zawsze komfortowymi warunkami dla malucha.- - Niewątpliwie są rodzice, którzy skorzystają z możliwości odroczenia dziecka. W ciągu mijającego roku szkolnego zdarzały się przypadki, że o miejsce w przedszkolu po rozpoczęciu roku szkolnego starał się rodzic dziecka, który zmiana miejsca zamieszkania, nie zgłoszenia dziecka w terminie. Często wiąże się to z koniecznością zapewnienia dowozu co generuje koszty - mówi Grażyna Burek.  *PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
  *PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
  *TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
  *GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIAcznej, która może wydać odroczenie sześciolatka

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo