18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Jakie mogą być skutki wejścia do polityki Związku Górnośląskiego?

Martin Grabowski
Związek Górnośląski uczestniczył w śląskim okrągłym stole i wszedłw skład Rady Górnośląskiej
Związek Górnośląski uczestniczył w śląskim okrągłym stole i wszedłw skład Rady Górnośląskiej arc.
Z uwagą śledzę zmiany na regionalnej scenie politycznej na Śląsku. W ostatnim czasie opinia publiczna została poinformowana o planowanych zmianach we władzach Związku Górnośląskiego i jego prawdopodobnym wejściu do polityki.

Od razu uwaga została skierowana na Ruch Autonomii Śląska i na to, jak nasza regionalna organizacja polityczna zapatruje się na wejście do polityki Związku Górnośląskiego.

W moim przekonaniu jednak uwaga została mylnie skierowana na RAŚ. Nie Ruch powinien obawiać się wejścia do polityki nowej organizacji, tylko partie ogólnopolskie, którym właśnie ZG może odebrać najwięcej głosów ze względu na zbliżony profil wyborcy.

CZYTAJ TAKŻE:
RAŚ przybył przeciwnik w wyborach. Związek Górnośląski
Związek Górnośląski wchodzi w związek z polityką. "Bezpieczna" alternatywa dla RAŚ?

Do tego jednak długa droga, bo Związek musi wypracować nie tylko program dla Śląska, ale też zaistnieć z nim na regionalnej scenie politycznej. Do budowy programu potrzebna jest własna ideologia, a Związkowi - jako organizacji kulturalnej - będzie trudno taką wypracować i narzucić pozostałym członkom.

Prócz programu społecznego i ekonomicznego podstawowymi elementami jest też zapatrywanie się na kulturę i decentralizację, czyli kwestie będące fundamentalne dla partii regionalnych istniejących w regionach o własnej tożsamości.
Związek może wypracować własną koncepcję niezwiązaną z autonomią, jednak niewyobrażalne byłoby, gdyby - w toczącej się debacie publicznej - w żaden sposób nie odniósł się do kwestii decentralizacji. (...) Związek, owszem, nie musi wchodzić w debatę związaną z istnieniem narodowości bądź narodu, jednak głupotą byłoby wykluczenie kompromisowego rozwiązania, jakim jest język regionalny i/lub mniejszość etniczna.

Przy obecnych uwarunkowaniach widzę szansę, aby Związek Górnośląski zaistniał z rozwiniętym programem społecznym, wspierającym godkę śląską i starania o status mniejszości etnicznej. Kwestia autonomii mogłaby zostać zaproponowana nie w sposób rewolucyjny, ale ewolucyjny - poprzez powolne odbieranie kompetencji centrali. Do tego wymagany jest jeszcze program ekonomiczny. W ten sposób organizacja ta mogłaby skutecznie odebrać trochę głosów SLD i PO. Wojny śląsko-śląskiej jednak nie wywoływałbym i wciąż wspierałbym kompromisowe rozwiązania wypracowane w ramach Rady Górnośląskiej, którego związek jest członkiem.

Związek Górnośląski - jeżeli chce naprawdę zaistnieć w polityce - musi się zastanowić, kim będzie jego potencjalny wyborca. Skierowanie programu do mieszkańców Śląska to za mało, nawet gdyby wszyscy go wspierali, w tym pałac prezydencki.

Martin Grabowski, Czytelnik Dziennika Zachodniego

ZGADZASZ SIĘ Z AUTOREM? JESTEŚ INNEGO ZDANIA? NAPISZ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: [email protected]

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: List do DZ: Jakie mogą być skutki wejścia do polityki Związku Górnośląskiego? - Dziennik Zachodni