Ważne
  Jastrzębie-Zdrój odzyskało swoją wannę

  Jastrzębie-Zdrój odzyskało swoją wannę

  Kasia Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jastrzębie-Zdrój odzyskało swoją wannę

  ©arc/um

  Do Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju trafiła unikatowa, zabytkowa wanna marmurowa, znaleziona na terenie Parku Zdrojowego. Wanna pochodzi z budynku byłych Łazienek wybudowanych w Jastrzębiu w 1862 roku, do których niegdyś licznie przybywali kuracjusze z całej Europy.
  Jastrzębie-Zdrój odzyskało swoją wannę

  ©arc/um

  - Z publikacji, do jakich dotarliśmy, udało się ustalić, że takich wanien było w budynku około 20. Wszystkie były zrobione z wysokiej jakości marmuru. Większą część stanowiły zwykłe wanny w kształcie prostokątów, a drugie były owalne i bardzo bogato zdobione. Tych ekskluzywnych wanien było na terenie parku zaledwie kilka. Wanna którą znaleźliśmy jest jedną z tych wyjątkowych okazów - mówi nam Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

  - Na dzień dzisiejszy nie możemy powiedzieć, jak długo potrwa renowacja. Jednak wiemy na pewno, że kiedy odzyska ona swój dawny blask, wszyscy mieszkańcy Jastrzębia będą ją mogli zobaczyć w naszej galerii - dodaje kierownik Boratyn. Eksponat jest bardzo cenny, bo do tej pory historykom nie udało się znaleźć żadnej z pozostałych ponad 20 wanien, które znajdowały się niegdyś w Łazienkach, a które dziś można podziwiać tylko na dawnych fotografiach.

  - Możemy tylko przypuszczać, że poprzedni właściciele tego budynku je zniszczyli. Zanim budynek przejęło miasto, była tutaj rozlewnia wód i dyskoteka. Nieuniknione, że ktoś zrobił sobie inny pożytek z tego drogocennego marmuru - snuje przypuszczenia Marcin Boratyn.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znaleziona a przelezala tam kilkanascie lat

   kiniu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ta wanna leżała tam już od dawna bo za dziecka ogladałem ja ,i nagle znalezli a była widoczna z chodnika poniżej pijalni wód,poprostu nikomu nie chciało sie zajać ty reliktem starych uzdrowisk.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama