Miniporadnik: jak mądrze zaplanować bezpieczne rodzinne...

  Miniporadnik: jak mądrze zaplanować bezpieczne rodzinne wakacje

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miniporadnik: jak mądrze zaplanować bezpieczne rodzinne wakacje
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Początek marca to ostatni dzwonek na planowanie letniego wypoczynku. To też ostatnia szansa na skorzystanie z pełnej palety ofert w biurach podróży i po trzecie, a może po pierwsze - ostatnia szansa na wdrożenie w życie planu zgromadzenie pieniędzy na zasłużony urlop.
  Jak uważają eksperci nasze zwyczaje i zasobność portfela zmieniają się na plus, więc coraz częściej korzystamy z dopasowanych, droższych ofert, a coraz mniej chętnie korzystamy z podejrzanie tanich ofert last minute.

  - Rynek turystyczny się zmienia. Widać zmianę w stosunku do poprzednich sezonów. Zmieniają się terminy rezerwacji i standardy wypoczynku - mówi Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki.


  Wiosna meteorologiczna już jest. Najwyższy czas na planowanie wakacyjnych wyjazdów, bo może się sprawdzić zasada: im wcześniej, tym taniej, a poza tym najlepsze, lipcowo-sierpniowe terminy atrakcyjnych wyjazdów często są rezerwowane pod koniec poprzedniego roku. Potwierdza to Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. Mówi, że mieszkańcy województwa śląskiego coraz częściej swój letni wypoczynek planują już jesienią.

  - Częściej i chętniej korzystamy z ofert first minute, czyli rezerwujemy sobie miejsca i terminy wypoczynku wtedy, kiedy "magazyny" są jeszcze pełne, a oferta nieprzebrana - śmieje się Chmielewski.

  Jak zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd?


  Oferty więc można wybrać, ale trzeba jeszcze za nie zapłacić. Stać nas na ekskluzywne wakacje? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, mamy z czego odkładać. Średnia zarobków w województwie śląskim jest jedną z najwyższych w kraju. W niektórych sektorach gospodarki wygrywamy nawet z Mazowszem, Małopolską i Dolnym Śląskiem. W sektorze przedsiębiorstw w Śląskiem statystycznie zarabia się ponad 5 tys. zł, w transporcie ponad 3 tys., a w budownictwie ponad 3,5 tys. zł miesięcznie.

  Liczby nie kłamią, ale życie jest dość kosztowne, więc wyjazd czteroosobowej rodziny nawet na krótki wypoczynek bywa jednak finansowym wyczynem. Według badań "Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu" przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini, do braku oszczędności przyznaje się ponad 70 proc. badanych. Jeśli jednak zdecydujemy się przed wakacjami zacisnąć pasa, to róbmy to w sposób przemyślany.

  - Mieszkańcy średnich i małych miast oszczędzając wybierają klasyczne lokaty bankowe. Ostatnio jest wiele ofert lokat połączonych z inwestycjami na giełdzie lub w fundusze inwestycyjne. Jednak Ślązacy są ostrożni i nie obserwujemy spadku zainteresowania tradycyjnymi, bezpiecznymi i gwarantowanymi lokatami - mówi Józef Kapłanek, prezes O.K. Banku Spółdzielczego z Knurowa.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo