Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język migowy jak śląski językiem mniejszości? Plura: Traktujmy głuchych jak mniejszość

SZEN
Marek Plura
Marek Plura arc.
Czy polski język migowy zostanie uznany za język mniejszości? Nie jest to wykluczone, a głuchoniemi walczą też o ustanowienie swojego pełnomocnika przy rządzie. Inicjatywę wspiera śląski poseł PO Marek Plura.

Ostatniego dnia lutego ulicami Warszawy przeszła manifestacja Ruchu Społecznego Głuchych i Ich Przyjaciół, z postulatami min.: powołania pełnomocnika rządu ds. głuchych w Kancelarii Premiera, uznania Polskiego Języka Migowego za język mniejszości oraz dwujęzycznej edukacji i programów telewizyjnych z napisami i tłumaczem, a także delegalizacji Polskiego Związku Głuchych.

W tym czasie w Sejmie dwa parlamentarne zespoły ds. Osób Głuchych oraz ds. Osób Niepełnosprawnych przygotowały spotkanie ze środowiskiem osób niesłyszących i ich rodzin. Wzięli w nim udział przedstawiciele PZG, Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym – ECHO oraz Stowarzyszenia Niesłyszących i Niepełnosprawnych TURKUS. Niestety zabrakło reprezentacji Ruchu Społecznego.

Niezwykle ciekawy wydaje się wątek uznania polskiego migowego za język mniejszości narodowej. Jak informuje Marek Plura, poseł z Katowic, zdaniem manifestantów, głuchych powinno się traktować nie jako osoby niepełnosprawne, ale mniejszość językowo-kulturową.

Czy tak się stanie, niewiadomo, podziały w srodowisku głuchoniemych są duże. Skomentował ten fakt poseł Artur Górczyński (Twój Ruch), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych:

- Wydawało mi się, że będzie szansa na większą współpracę. Jednak nawet nie miałem pojęcia, jak trudne jest to środowisko i jak bardzo podzielone - mówi poseł. - Zapraszałem osoby ze środowiska manifestującego obecnie na ulicach Warszawy. Niestety nikt nie przyszedł, mam jednak nadzieję, że na następne spotkanie jednak przyjdą. Nadal jesteśmy otwarci na współpracę - dodaje.

Poseł Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych tez zapewnia, że będzie pomagał godzić środowisko, ale pomóc w realizacji postulatów.

- Wspólna praca obu zespołów pozwala na szerszy kontakt z organizacjami osób niesłyszących i ich rodzin, dzięki czemu lepiej potrafimy definiować problemy tego środowiska i odnajdywać kierunki ich rozwiązywania. Jestem przewodniczącym Stałej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych, dlatego mogę przenosić wiedzę z pracy zespołu parlamentarnego na bardziej zobowiązujący poziom podkomisji, a później Komisji Polityki Społecznej. Taki tryb pracy już realizujemy. - tłumaczy Plura.

Kilka dni temu na posiedzeniu poświęconym kłopotom osób głuchych z egzaminem na prawo jazdy wiceminister do spraw transportu Zbigniew Rynasiewicz zobowiązał swój resort do przygotowania odpowiednich tłumaczeń na język migowy oraz zmian w organizacji egzaminu.

- W najbliższej kolejności podejmiemy prace nad systemem edukacji dwujęzycznej ujmującej język migowy jako podstawowy, a także przyjrzymy się kwestiom utrudniającym . Uzgodniłem także z przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej, że w połowie roku poprosimy pełnomocnika rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o raport z realizacji ustawy o polskim języku migowym. Mam nadzieję, że płynące z niego wnioski będą dobrym punktem odniesienia do analizy projektu zmian w tej ustawie, jaki został przygotowany w oparciu o prace Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych - wyjaśnia poseł Marek Plura.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Język migowy jak śląski językiem mniejszości? Plura: Traktujmy głuchych jak mniejszość - Dziennik Zachodni