Środa Popielcowa 2014: Popielec rozpoczyna Wielki Post

  Środa Popielcowa 2014: Popielec rozpoczyna Wielki Post

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Środa popielcowa
  1/2
  przejdź do galerii

  Środa popielcowa ©Adam Wojnar/ Polskapresse

  Środa Popielcowa 2014: Popielec, przypadająca w tym roku 5 marca, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia.
  Środa Popielcowa 2014: Środa Popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. W obecnej liturgii symbolowi temu towarzyszą wypowiadane przez kapłana słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". To gest uznania swojej niewystarczalności i zależności od Boga.


  TO MUSISZ WIEDZIEĆ:
  DZIŚ ŚRODA POPIELCOWA. CZY W WIELKIM POŚCIE MOŻNA SIĘ BAWIĆ? ABP SKWORC UDZIELIŁ DYSPENSY


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ŚRODA POPIELCOWA: DZIEŃ ZADUMY I MODLITWY
  DZIŚ ŚRODA POPIELCOWA. ROZPOCZYNA SIĘ WIELKI POST


  Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII wieku. Od XI stulecia zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

  Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość i post. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. W tym dniu ludzi wierzących obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta, bez potraw mięsnych.

  Okres Wielkiego Postu jest dla wiernych wezwaniem do odnowienia życia i wewnętrznego nawrócenia. Od jego początku, aż do Wigilii Paschalnej, nie mówi się Alleluja. W tym czasie, w każdy piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w niedzielę - nabożeństwo Gorzkich Żali.

  Wielki Post w Kościele katolickim to także czas przygotowań poprzez rekolekcje i spowiedź do największego święta w całym roku liturgicznym - Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Świąt Wielkanocnych.

  Post zgodnie ze swoją nazwą nawiązuje do 40-dniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Jezus udał się w miejsce odosobnienia zaraz po przyjęciu chrztu z rąk św. Jana i przed rozpoczęciem publicznej działalności. Wtedy też św. Jan nawoływał do pokuty oraz przygotowania na przyjście Zbawiciela, który będzie chrzcił "Duchem Świętym i ogniem". Post jest więc jednym z elementów pokuty.

  Już w starożytności na znak pokuty posypywano sobie głowy popiołem. Jeszcze na początku XX wieku w Popielec trwały zabawy. Karnawał kończył się pod koniec dnia dopiero wtedy, gdy głowy wiernych zostały posypane popiołem.

  Rytuał wprowadzono do liturgii Kościoła ok. IV wieku i aż do X wieku przeznaczony był dla osób publicznie odprawiających pokutę. Ten prosty obrzęd stanowi pozostałość po starożytnej liturgii nakładania pokuty na publicznych grzeszników. Pokutnicy gromadzili się w świątyni, wyznawali grzechy, kapłan zaś posypywał ich głowy popiołem, nakazując opuszczenie wspólnoty na czas pokuty. Progi świątyń wolno im było znowu przestąpić dopiero po spowiedzi w Wielki Czwartek.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fghjk

   gyujy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   h.w.d.d

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   gjujifuhi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   pedały

   Zdjęcie autora komentarza
   Fałsz, obłuda, hipokryzja...

   Redemptorasta Rycyk

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Ohyda i hipokryzja, fałsz i obłuda.
   Honorowanie wataszek którzy mordowali niewinnych ludzi za to ze chłop tyrajacy kiedyś pzred wojną u swego pana dostał skrawek ziemi po reformie rolnej ....rozwiń całość

   Ohyda i hipokryzja, fałsz i obłuda.
   Honorowanie wataszek którzy mordowali niewinnych ludzi za to ze chłop tyrajacy kiedyś pzred wojną u swego pana dostał skrawek ziemi po reformie rolnej . Mordowanie całych wsi mordowanie nauczycieli mordowanie osób co nic nie zawinili jak mój wuj za to ze był nauczycielem.Brat mordował brata zapytaj dlaczego?
   Dlatego ze po sprzedaniu nas Polaków Stalinowi przez Amerykanów i Anglików powstały dwie opcje państwa polskiego i kto tu jest winny? Ci co nas sprzedali!!! Należy nadmienić ze ginęli młodzi chłopcy nie związani z polityka a tylko za to ze siłą poboru wcielili ich do Ludowego Wojska Polskiego. Za to że włączyli sie do odbudowy państwa i usuwania zniszczeń wojennych.
   Dziś honorowanie rzezi brata z bratem w imieniu ustroju i polityki jest haniebne.
   Tak zwani żołnierze wyklęci - gdy już nie byli w stanie kolaborować z hitlerowcami w zwalczaniu ruchu komunistycznego - zaczęli robić to samodzielnie, poświęcając się bez reszty terroryzmowi, zamachom i bestialskim poczynaniom.

   Ich ofiarą padali nie tylko członkowie PPR, żołnierze Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, milicjanci, funkcjonariusze bezpieczeństwa, ale także ci, którzy choćby przyjęli ziemię w ramach reformy rolnej lub byli podejrzani o sympatię do władzy ludowej. Z zimną krwią "żołnierze wyklęci" mordowali nawet partyzantów z byłej Armii Krajowej! Ginęli działacze bynajmniej nie komunistycznych partii politycznych - PPS, PSL, ZSL, SD. Ginęli weterani walki z faszyzmem. Ginęli - po bestialskich torturach - krewni "bolszewików", także ich matki, żony i dzieci.

   Antykomunistyczne zbrojne bandy wyczekiwały z utęsknieniem wraz z tzw. rządem emigracyjnym nowej wojny światowej. Marzyli by po trupach milionów Polaków dorwać się do władzy i stać się znów panami, którzy będą mogli czerpać zyski z cudzej pracy, po szlachecku bić "chamów" na odlew i stręczyć swe rodaczki na ruinach stolicy amerykańskim żołdakom.

   Warto przybliżyć czytelnikom sylwetkę jednego z najbardziej czczonych przez obecny reżim "bojowników o wolność" - Józefa Kurasia, pseudonim Ogień. Tygodnik "Przegląd" swego czasu przedstawił szczegóły wykaz zbrodni, których dopuściła się banda Kurasia. Na stronie internetowej czasopisma można również znaleźć pochodzący sprzed lat list otwarty kombatantów AL i LWP, w którym czytamy:
   * * * *
   "Jego biografia pełna jest zbrodni, zdrady i rabunków. "Ogień" i jego ludzie mordowali i torturowali nie tylko żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy UB i MO, ale też bezbronne osoby cywilne, kobiety i dzieci oraz Żydów, do których również pałał nienawiścią. Już w przeszłości, w maju i czerwcu 1996 r. w audycji "Rewizja nadzwyczajna" w TVP usiłowano przedstawić "Ognia" jako bohatera i patriotę. Wyróżnili się w tym Dariusz Baliszewski, dr Andrzej Kunert oraz prof. Paweł Wieczorkiewicz. Gloryfikując zbrodnie popełnione przez "Ognia" i jego bojówki, nie wzięli w ogóle pod uwagę opinii występujących w programie żołnierzy Armii Krajowej ani nie wspomnieli o zbrodniczych zapiskach w notatniku "Ognia". Nowotarski Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej odżegnał się od zbrodni Kurasia i stanowczo je potępił, podając, że 430 osób było ofiarami "Ognia". Na podstawie różnych publikacji (literatury faktu i prasy) stwierdzono, że w okresie od 17 kwietnia 1945 r. do końca marca 1947 r. z rąk "Ognia" i jego bojówek zginęło co najmniej 306 osób, w tym żołnierze WP, KBW, funkcjonariusze UB i MO, członkowie PPR i ZWM, pracownicy administracji, kobiety i dzieci, Żydzi niezwiązani z władzą, turyści i inne osoby bezbronne. Oprócz wyżej wymienionych morderstw bojówki "Ognia" dokonały 295 napadów terrorystyczno-rabunkowych (w tym koni i bydła) i nałożyły 120 indywidualnych kontrybucji na sumę kilku milionów złotych. Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej wydało 26 czerwca 1996 r. oświadczenie, potępiając fakt gloryfikowania zbrodni "Ognia".
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Oglupianie gawiedzi

   Redemptorasta Rycyk

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Jednym z liturgicznych szamaństw związanych z ogłupianiem gawiedzi jest tak zwana Środa Popielcowa. Spędza się owieczki i baranki do świątyń i wmawia, że są winne śmierci swego Zbawiciela i mają...rozwiń całość

   Jednym z liturgicznych szamaństw związanych z ogłupianiem gawiedzi jest tak zwana Środa Popielcowa. Spędza się owieczki i baranki do świątyń i wmawia, że są winne śmierci swego Zbawiciela i mają odpokutować swoje winy. Z tym poczuciem win dają sie łatwiej strzyc i o to głownie chodzi. Szamani wiedzą że za rok znów przyjdą co by im łby popiołem posypać i znów będą pokutować i tak w kółko... aż do śmierci.
   Szkoda,że jeszcze nie zrobili wolnego od pracy.
   Po trzech królach mieli by polscy katolicy następne wolne.
   Do weekendu pobrać dwa dni urlopu i można sypać i sypać popiołem i czym tylko dusza zapragnie, a posypanie solidnie popić, bo na sucho, to źle idzie.
   Powrót ze święta obfitował by w ekstremalne wypadki samochodowe, ale duszyczki posypane poszłyby do nieba, prawda?zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Ogłupianie gawiedzi

   Redemptorasta Rycyk

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Jednym z liturgicznych szamaństw związanych z ogłupianiem gawiedzi jest tak zwana Środa Popielcowa. Spędza się owieczki i baranki do świątyń i wmawia, że są winne śmierci swego Zbawiciela i mają...rozwiń całość

   Jednym z liturgicznych szamaństw związanych z ogłupianiem gawiedzi jest tak zwana Środa Popielcowa. Spędza się owieczki i baranki do świątyń i wmawia, że są winne śmierci swego Zbawiciela i mają odpokutować swoje winy. Z tym poczuciem win dają sie łatwiej strzyc i o to głownie chodzi. Szamani wiedzą że za rok znów przyjdą co by im łby popiołem posypać i znów będą pokutować i tak w kółko... aż do śmierci.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koles ma problem.

   jaco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ze lbem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do mośka powyżej

   wlez pod kamien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Następny mosiek się rozpisał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podaj

   lacie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   w tym worku wygląda ja kupa smrodu,ciekawe ile jeszcze ma tych litrów krwi na sprzedaż wsiowy pasożyt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A z czego im sie te mordy tak swiycom..?

   Waldek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Z tego ..Postowanio.!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po tempiency po cioty idioty kat0on

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   FT CIE POLIGŁUPIE ZMUSZO IŚ Do KOŚCIOŁA I KASA Na KARITAS DAWAĆ CO LIBER ZŁODZIEJE I CFANIAKI CZERWONE JAK POPAPRAŃCE PSL i POLIGŁUPY OLIGARCHO HAMY POLACKI HOŁOTY ELYTKORYTARNY CAŁY NARUD W UJA...rozwiń całość

   FT CIE POLIGŁUPIE ZMUSZO IŚ Do KOŚCIOŁA I KASA Na KARITAS DAWAĆ CO LIBER ZŁODZIEJE I CFANIAKI CZERWONE JAK POPAPRAŃCE PSL i POLIGŁUPY OLIGARCHO HAMY POLACKI HOŁOTY ELYTKORYTARNY CAŁY NARUD W UJA ROBIOM I OKRADAJOM =K0t0n.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   potepiency

   katon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   morze w tym czsie spasione biskupy dadza spokoj chlopcom.a pazerne klechy przez post nie beda zdzieraly z biednych ale to tylko modlitwa a ona je g....no warta jak caly kler

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama