Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie socjalne dają pracę w Częstochowie

Janusz Strzelczyk
Spółdzielnia Socjalna "Rybka" w Katowicach-Giszowcu jest najbardziej znana w Polsce. W jej kawiarni był premier Tusk
Spółdzielnia Socjalna "Rybka" w Katowicach-Giszowcu jest najbardziej znana w Polsce. W jej kawiarni był premier Tusk Marzena Bugała-Azarko
Zakładając spółdzielnię socjalną można dostać 20 tys. złotych wsparcia na jedną osobę. Masz trudności ze znalezieniem pracy? Nie oglądaj się na pośrednika, ale zakładaj spółdzielnię socjalną. Nie sam. Poszukaj wspólników. Zbierzcie się i idźcie do Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, który ma 4 mln zł z UE na taki program.

- Chcemy przyczynić się do tworzenia miejsc pracy, pomagać bezrobotnym - mówi Marcin Kozak, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego, gdzie działa ośrodek.

Program zakłada utworzenie 5 spółdzielni socjalnych. Są trzy. Przy jej tworzeniu będzie można uzyskać pomoc finansową w wysokości do 20 tys. zł na osobę.

Zakres działania spółdzielni socjalnych jest bardzo szeroki. Generalnie sprowadza się do świadczenia usług.

Zatrudniają bezrobotnych

- My przede wszystkim zajmujemy się produkcją sznurów do elektronarzędzi - mówi Marek Grocholewski, prezes Spółdzielni Socjalnej Barka w Częstochowie. - Jest nas sześć osób. Wiosną, latem zatrudniamy jeszcze bezrobotnych do sprzątania osiedli mieszkaniowych, ulic. Naprawiamy urządzenia w ogródkach jordanowskich, malujemy ławki. Przy montażu sznurów pracujemy u siebie w domach, bo po kilkukrotnym zalaniu pomieszczeń spółdzielni nie sposób tam pracować.

Spółdzielnia Barka powstała po upadku Spółdzielni Pracy Inwalidów Renoma. Niepełnosprawni tam wcześniej zatrudnieni zostali bez pracy. Utworzyli spółdzielnię socjalną. Są to w większości osoby z wyższym wykształceniem.

- Są wśród nas osoby w wieku powyżej 60 lat, które jeszcze nie mają uprawnień emerytalnych, ale nie miały szans na znalezienie pracy - dodaje Marek Grochowski.

Prezes Grochowski podkreśla, że spółdzielnia działa na rynku bez żadnych ulg, przywilejów.

W ramach częstochowskiego programu w Jurajskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej chętni do założenia spółdzielni socjalnej otrzymają bezpłatną pomoc prawną (jak zarejestrować spółdzielnię w sądzie), księgową (jak prowadzić finanse), a także marketingową (jak się zareklamować na rynku). W Częstochowie to kolejny pomysł na pomoc dla osób, które są w trudnej życiowej sytuacji finansowej.
- Wiele naszych działań wyprzedza inne samorządy. Mamy Centrum Integracji Społecznej, które obejmuje pomocą 150 osób. Chwała dla przewodniczącego Zdzisława Wolskiego i Rady Miasta za powołanie kolejnego centrum. Nasze działania są dobrze oceniane również na zewnątrz. Jeżeli szefowa takiej fundacji jak Barka gratuluje nam rozwiązań i mówi, że to, co robimy, wyprzedza epokę, to oznacza dla samorządu, że wybrał dobry kierunek rozwoju - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Ponad 30 w woj. śląskim

Spółdzielnie socjalne to stosunkowo nowe zjawisko, które dla coraz większej liczby ludzi stanowi alternatywę na bezrobocie. W Polsce działa już około 350 spółdzielni socjalnych. W województwie śląskim jest ich 31. Są m.in. w Cieszynie, Żywcu, Bielsku-Białej, Bytomiu, Katowicach, Orzeszu, Zawierciu. Jedną z najsłynniejszych - a to za sprawą premiera Donalda Tuska - jest spółdzielnia "Rybka" działająca w Giszowcu. Jej członkowie prowadzą kawiarnię. W 2011 roku premier jeździł po Polsce "Tuskobusem", a za nim dziennikarze, fotoreporterzy. Trafili do Giszowca, gdzie w 2010 roku 7 bezrobotnych, w tym trzy osoby niepełnosprawne, założyło w Katowicach Spółdzielnię Socjalną Rybka. Najpierw działali w użyczonych przez MOPS pomieszczeniach. Gdy dostali lokal od miasta, a unijnych pieniędzy nie starczyło na remont, sami wzięli się do roboty. Po roku lokal był jak nowy.

***

Spółdzielnię socjalną może założyć grupa osób, ale też organizacja pozarządowa, gmina, kościoły. Osoby fizyczne muszą należeć do jednej z grup: bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych realizujących indywidualny program wychodzenia z bezdomności, uzależnionych od alkoholu po zakończeniu lecznictwa odwykowego, uzależnionych od narkotyków lub innych środków odurzających po zakończeniu programu terapeutycznego, chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych, mających trudności w integracji ze środowiskiem, uchodźców realizujących indywidualny program integracji. W spółdzielni socjalnej mogą też być osoby, które nie należą do tych grup, ale ich liczba nie może przekraczać 50 proc. członków spółdzielni. Spółdzielnię socjalną może założyć co najmniej 5 osób fizycznych lub co najmniej 2 osoby prawne.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!