SONŚ: Mamy prawo do rejestracji! Mecenas Fox na ratunek

  SONŚ: Mamy prawo do rejestracji! Mecenas Fox na ratunek

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rozprawa w sądzie ws. rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej
  1/5
  przejdź do galerii

  Rozprawa w sądzie ws. rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej ©Krzysztof Świderski

  Nie zgadzamy się z argumentacją, że w powszechnej opinii nie ma akceptacji na istnienie narodowości śląskiej - tak mówią w Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej. Jutro chcą przekonać sąd do rejestracji stowarzyszenia. Pomagać będzie mecenas Józef Fox.
  AKTUALIZACJA 7 MARCA:
  ŚLĄZACY ZNÓW NIELEGALNI, BO NARÓD ŚLĄSKI NIE ISTNIEJE. SONŚ WYKREŚLONY


  Jutro w opolskim Sądzie Okręgowym odbędzie się rozprawa dotycząca ponownej rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Po grudniowej decyzji Sądu Najwyższego, Zarząd Główny Stowarzyszenia, po zapoznaniu się z orzeczeniem Sądu, wnosi o ponowną rejestrację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  PIERWSZA ROZPRAWA WS. SONŚ: ŚLĄZACY LEGALNI!


  - Ze zdumieniem pragniemy także zauważyć, że Sąd Najwyższy w ogóle nie zajął się argumentacją naszego pełnomocnika mecenasa Józefa Foxa, jaka została dostarczona do Sądu Najwyższego, jako odpowiedź do skargi kasacyjnej Prokuratury Okręgowej. Mecenas Fox przedstawił w niej szereg europejskich aktów prawnych, jakie mają wpływ na polskie prawodawstwo po wejściu Polski do Unii Europejskiej - piszą działacze SONŚ.

  Ich zdaniem Sąd Najwyższy cofając sprawę Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do ponownego rozpatrzenia nie skonkretyzował też żadnych zaleceń, jakie mieliby spełnić wnioskodawcy, aby decyzja sądów mogła być pozytywna.

  Jak przypomina SONŚ w czerwcu 2013 doszło do spotkania liderów stowarzyszenia z przedstawicielami Komitetu Doradczego Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, która przygotowywała trzecią opinię dla Polski w zakresie przestrzegania praw człowieka.

  W drugiej opinii, cytowanej już we wcześniejszych naszych wnioskach, Komitet Doradczy zalecał Polsce podjęcie dialogu ze środowiskami śląskimi.

  - Przedstawiciele Komitetu Doradczego z zadowoleniem przyjęli fakt rejestracji SONŚ jako poprawę relacji na linii Polska - osoby narodowości śląskiej. Jednakże w grudniu czuliśmy się zobowiązani do zgłoszenia informacji o cofnięciu rejestracji dla naszej organizacji przez Sąd Najwyższy, co jest krokiem w tył do relacji jakie złożyliśmy na czerwcowym spotkaniu - piszą liderzy SONŚ.

  W styczniu 2014 zgłosili informację o cofnięciu rejestracji dla Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Działacze SONŚ nie zgadzają się z zarzutami Sądu Najwyższego. - Pragniemy zauważyć, że w naszym statucie nie ma mowy ani o „mniejszości”, ani tym bardziej „narodowej”, co jeszcze raz dobitnie wskazuje że Sąd Najwyższy nie pochylił się nad obecnym statusem Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej i faktycznym celem działalności.

  Nie zgadzamy się także z argumentacją, że w powszechnej opinii nie ma akceptacji na istnienie narodowości śląskiej, gdyż Sąd Najwyższy nie przytoczył wyniku żadnych badań w tym zakresie. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej pragnie więc zwrócić uwagę, że temat ten w ostatnim okresie był często obiektem badań i wyniki tych prac zdają się potwierdzać tezę o istnieniu narodowości śląskiej, co najmniej w odczuciu samych zainteresowanych - dodają działacze SONŚ.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (54)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Przemyślenie

   Henryk Mościbrodzki

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Mnie się przypomniało powiedzenie marszałka Piłsudskiego - "Wam kury szczać prowadzić a nie politykę robić!"

   Ślązacy, może zamiast permanentnie kłócić się o jakieś przysłowiowe pierdoły, zabierzmy...rozwiń całość

   Mnie się przypomniało powiedzenie marszałka Piłsudskiego - "Wam kury szczać prowadzić a nie politykę robić!"

   Ślązacy, może zamiast permanentnie kłócić się o jakieś przysłowiowe pierdoły, zabierzmy się wreszcie za KONSTRUKTYWNE działanie! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krymski zawrot głowy

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Albo to państwo jest tylko z nazwy demokratyczne albo ci którzy hamują rejestrację stowarzyszenia są kompletnymi idiotami mającymi w rzici dobro własnego kraju który narazi się na śmieszność przez...rozwiń całość

   Albo to państwo jest tylko z nazwy demokratyczne albo ci którzy hamują rejestrację stowarzyszenia są kompletnymi idiotami mającymi w rzici dobro własnego kraju który narazi się na śmieszność przez popieranie takich decyzji tym bardziej dziwnych decyzji skoro tak bardzo się martwią polscy politycy o prawa mniejszości na Krymie.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SloNSK MIOŁ PRAWO PROŚIĆ CARA PUTINA O LASKA

   777 GOROL TO PIES I LUPUS W LUDZKI SKÓRZE OWCA W KOSCIELE A WILK POZAKOSCIOŁYM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   BO GOROLSTFO ZAWSZE Z SOSNOWIC I WARAFASZCZYZNY PANUF MO INO W MOSKALOSTWIE BrATUF SSŁOWIAAFAŃSZCZYZNY =onr kgb ub sb upa pzpr pssl same nazifolks gorole imatecznik polactwa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takiego wała ..|.,

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

   śląskokrymscy autonomiści


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BB

   Rybniczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   jakigo pokorz hehehehehe postraszyc cie duchami BB bier go hu hu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ręce opadają !

   człowiek bez prawa do swej narodowości ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   To okazuje się , że sąd tzw. najwyższy nie respektuje litery prawa? Jak się zowie takie państwo co nie przestrzega swojego prawa? Taki wybitny renesansowy Polski wieszcz Jan Kochanowski w swoim...rozwiń całość

   To okazuje się , że sąd tzw. najwyższy nie respektuje litery prawa? Jak się zowie takie państwo co nie przestrzega swojego prawa? Taki wybitny renesansowy Polski wieszcz Jan Kochanowski w swoim utworze tak pisał o Polsce : " O nierządne królestwo i zginienia bliskie gdzie ani prawa ważą ani sprawiedliwości ma miejsce , ale wszystko złotem kupić trzeba " ! To cytat z utworu Kochanowskiego " Odprawa posłów greckich " . Utwór jest o starożytnych Grekach , ale Kochanowski skrytykował w tym utworze między innymi ówczesną praworządność w Polsce , te problemy jakby współczesne? zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   a jak tam sprawa Twardocha za słowa pierdol sie Polsko

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   i sprawa Tuska za słowa "polskość to nienormalność" hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomniał wół jak wikingiem był...

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

   Pogląd, że Ślązacy stanowią odrębny naród, nie jest niczym nowym!
   Ale zacznijmy od początku. Jeżeli pierwsze polskie zdanie zostało zapisane w 1270 roku - to rodzi się pytanie - co było wcześniej?...rozwiń całość

   Pogląd, że Ślązacy stanowią odrębny naród, nie jest niczym nowym!
   Ale zacznijmy od początku. Jeżeli pierwsze polskie zdanie zostało zapisane w 1270 roku - to rodzi się pytanie - co było wcześniej? Język chiński czy łacina?
   Polacy wszelkimi sposobami odmawiają Ślązakom prawa do kodyfikacji i rejestracji języka śląskiego, zapominając o własnej historii oraz o tym, że najpierw wiking - niejaki Dagome a przez innych zwany Mieszko I - założył państwo Wiślan. 300 lat potem wiślanie zaczęli jąkać się po Polsku! I tu kolejne pytanie? W jakim języku przemawiał wiking Dagome do swojej szpetnej baby zwanej Dobrawą - gdy ją chędożył? A może wtedy - podczas Mieszkowego "bruszenia" Dobrawy - powstało to słynne zdanie: "Day ut ia pobrusa, a ti poziwai"?
   Wróćmy jednak do narodu Śląskiego. W XIX wieku:
   - Jan Gajda - malarz i poeta ludowy, który opublikował na łamach polskojęzycznego "Dziennika Górnośląskiego" artykuł, w którym posunął się do wizji Śląska jako odrębnego narodu oświeconego. Co więcej, nawoływał do powstania tak zwanej "Ligi Śląskiej", której głównym celem ideowym miało być popieranie i dążenie do narodowości śląskiej.
   - ksiądz Józef Szafranek, na wiecach którego wyborcy bardzo żywiołowo skandowali "Niech żyje narodowość śląska"
   XX wiek:
   - Tomasz i Jan Reginkowie założyli w 1919 roku, a działającą do 1924 roku, wraz z Ewaldem Lataczem pochodzącym z Katowic, organizację dążącą do uznania Śląska jako organu państwowego niezależnego od wpływów polskich, czy niemieckich. Już na starcie organizacja ta miała około 10 000 członków.
   - Carl Ulitzka założył Zjednoczony Związek Górnoślązaków Wiernych Ojczyźnie. Członkowie mieli dwie wizję Śląska. Podstawową jako część Rzeszy, ale na wypadek sprzeciwu, Śląsk miał być, według członków "ZZGOW", niepodległościowym państwem. Wystosowali nawet pismo do gliwickiego zarządu "Geschaftstelle Glewitz" w którym pisali "Gdyby zgodnie z wolą konferencji pokojowej, Górny Śląsk nie miał pozostać przy Rzeszy Niemieckiej, to powinien stać się samodzielnym wolnym państwem!
   - Franciszek Merik z Opola założyciel Związku Dawniejszych Powstańców na rzecz Górnośląskiej Niepodległości. Wśród powstańców, niezadowolonych z powodu zbyt silnych wpływów "elementu napływowego m.in z Wielkopolski" na życie społeczne Górnego Śląska, budził się "śląski patriotyzm". Franciszek Merik domagał się od Korfantego proklamacji "suwerennego państwa śląskiego"!
   - Anzelm Strok - założyciel Jedności Górnośląskiej. Organizacja ta zrzeszała ludzi sprzeciwiających się dzieleniu plebiscytowego Górnego Śląska. Była to bardzo wyrazista organizacja, której głównym celem było stworzenie "neutralnej Republiki Górnośląskiej, pod opieką Ligi narodów". Ich działalność opierała się na budzeniu "śląskiego ducha narodowego". Nawoływali do usunięcia z wysokich szczebli Śląska "elementu napływowego". Wysłali pismo do Ligi narodów, w którym domagali się utworzenia "Wolnego państwa Górny Śląsk", a argumentowali ten list tym, że gdyby Ślązakom dano możliwość w plebiscycie głosować za wolnym państwem, 98% wyborców wybrałoby właśnie tę opcje.

   Petycja "Wydziału Górnośląskiego" wystosowana do Komisji Międzysojuszniczej w Opolu:

   "My, rodowici Górnoślązacy nie jesteśmy Prusakami, ale również nie jesteśmy Polakami [...] Jesteśmy odrębną masą narodową, narodem z własnymi, narodowymi obyczajami, zwyczajami i własnym językiem ojczystym [...] Społeczność Górnośląska składa się z ponad 2 milionów rodowitych, dwujęzycznych Górnoślązaków, oraz zaledwie około 100 000 Niemców, i 50 000 Poznańskich Polaków.
   /Zicherkaaa/

   Jeszcze raz powraca pytanie, po jakiemu szeptał miłosne farmazony przy "bruszeniu" - czeskiej babie Dobrawie - wiking Dagome?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomniał wół jak Wikingiem był

   just (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Karlus tak trzymaj, biedni ci co nie znają historii. Niech umrzą w nieświadomości. Ale to "sobiepaństwo" myślą, że wszystkie rozumy pozjadali. Pyrsk

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   karlusie, żadnego brawa nie będzie!

   fan slonsokow, ale nie karlusa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Mieszko I nie założył państwa Wiślan, nasz luki w wiadomościach, ale za to się wytężasz.
   Wróc do Zaleszczyk !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo karlusie !

   człowiek bez prawa do swej narodowości ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

   I Polacy tą wielowiekową Śląską kulturę potrafili zniszczyć w ciągu pół wieku . Niemcy nie potrafili przez wiele wieków zgermanizować Śląsk , a Polacy w krótkim okresie spolonizowali go . Niemcy...rozwiń całość

   I Polacy tą wielowiekową Śląską kulturę potrafili zniszczyć w ciągu pół wieku . Niemcy nie potrafili przez wiele wieków zgermanizować Śląsk , a Polacy w krótkim okresie spolonizowali go . Niemcy germanizowali Śląsk po ludzku , Polacy polonizowali brutalnie , efekt musi być oczywisty .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do: człowiek bez prawa do swej narodowości ! (gość) • 06.03.14, 20:45:08

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Śląską kulturę, czyli jaką? Polacy ją zniszczyli, więc teraz nie ma kultury wśród Ślązaków?! Być może to prawda, na to wygłąda. Chwalebna szczerość.

   Zdjęcie autora komentarza
   Argumentacja mecenasa Foxa do mnie przemawia i zgadzam się z nią całkowicie.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 21

   Jest tylko jedna mała przeszkoda, która tę argumentację unieważnia. "Narodu śląskiego" nie ma i nigdy nie było. Subiektywne odczucia grupki krzykaczy, którzy inspirowani są nie wiadomo przez kogo...rozwiń całość

   Jest tylko jedna mała przeszkoda, która tę argumentację unieważnia. "Narodu śląskiego" nie ma i nigdy nie było. Subiektywne odczucia grupki krzykaczy, którzy inspirowani są nie wiadomo przez kogo nie zastąpią twardych faktów. Naród, który nie ma języka, nie ma historii, nie ma kultury, NIE ISTNIEJE. Po prostu nie ma takiego narodu. Chocbyście jeszcze bardziej wrzeszczeli, to i tak tego nie zmienicie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman ..... to

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   00000000000000000000000000 ( kupa zer) na NASZYM ŚLONSKU . Gorole take jak łon mogom se porzondzić u sia np - tam kaj "piździ" czyli na tzw szkieleczczyźnie , tj regjonie , kery kożdy hanys mo...rozwiń całość

   00000000000000000000000000 ( kupa zer) na NASZYM ŚLONSKU . Gorole take jak łon mogom se porzondzić u sia np - tam kaj "piździ" czyli na tzw szkieleczczyźnie , tj regjonie , kery kożdy hanys mo głymboko w rzici. Ale hanys mo honor i niy wpier...lo sie w niy swoje sprawy facet. Rozumisz to ? . Ty tego niy zrozumisz , boś gorol.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   jakie Polak Sandman ma prawo by to oceniać

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   przecież on chce żeby Ślązacy zostali Polakami wiec jest sędzią we własnej sprawie


   Zdjęcie autora komentarza
   Jestem Ślązakiem. Spolonizowany nieszczęśnik Gorzelik nie dorasta mi do pięt.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 18

   Jeżli ober mówi o mnie "Polak", to kim jest Gorzelik? Biedne indywiduum przymusowo polonizowane w dzieciństwie przez jego Rodziców Ślązaków. W Jerzym Gorzeliku przymusowo wykorzeniono wszyjskie...rozwiń całość

   Jeżli ober mówi o mnie "Polak", to kim jest Gorzelik? Biedne indywiduum przymusowo polonizowane w dzieciństwie przez jego Rodziców Ślązaków. W Jerzym Gorzeliku przymusowo wykorzeniono wszyjskie oznaki śląskości. Nawet gwarą naszą śląską ojczystą ten były zadymiarz Ligii Republikańskiej nie włada. Nawet kultury naszej śląskiej nie zna... Polak? Nie. To wielkie NIC!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biedny Sandmanie

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Podstawowa różnica między tobą a p. Gorzelikiem polega na tym, że on podpisuje się pod swoimi poglądami imieniem i nazwiskiem, a ciebie na to nie stać. Rozumiem też, że skoro pan doktor Jerzy...rozwiń całość

   Podstawowa różnica między tobą a p. Gorzelikiem polega na tym, że on podpisuje się pod swoimi poglądami imieniem i nazwiskiem, a ciebie na to nie stać. Rozumiem też, że skoro pan doktor Jerzy Gorzelik, pracownik naukowy UŚ nie dorasta ci do pięt, to ty jesteś co najmniej profesorem zwyczajnym. Na której uczelni? Może podasz parę tytułów swoich publikacji naukowych, piaskowy dziadku (pardon: sandmanie)?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   tyś naprowda jes psychiczny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman czarny

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Ciebie chopie żodyn do pjętof niy dorosto,no i w nojbliszszym czasie niy widać na choryzoncie wjększego CIULAKA!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman

   MECHTALOK O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Sandman ty juz som niewiesz kim ty zes jest roz polokiem,roz slonzokiem,volksdojczym niemieckim ty sie wkoncu zdecyduj na cos a moze tys jest ZYDYM co??????


   Zdjęcie autora komentarza
   Ślonzok to Polok. Nie ma w tym sprzeczności.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 17

   moi Przodkowie walczyli z takimi niymieckimi zaprzańcami jak ty o powrót Śląska do Macierzy. Walczyli o to, żebym mógł swobodnie mówić kim jestem. A jestem Ślązakiem czyli Polakiem ( a ściśle...rozwiń całość

   moi Przodkowie walczyli z takimi niymieckimi zaprzańcami jak ty o powrót Śląska do Macierzy. Walczyli o to, żebym mógł swobodnie mówić kim jestem. A jestem Ślązakiem czyli Polakiem ( a ściśle Polokiym). A jak mi kto podskoczy to tak mu z laczka zasadzę, że go mocno zaboli...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Sandman

   Stanik z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sandman zamiast dać laczka mam propozycje nie lepiej w domu zastrzelic , ziankiem otruc , albo poderznac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   twoi przodkowie walczyli hehehehehe w mundurach Klossa tys je głupi Boze ze po tej swietej ziemi chodza takie debile Broń nas Boze przed takimi jak on dyc do niego to se je ganba przyznac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman

   eme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Mozesz uzasadnic slowo powrot do macierzy??Przeciez polska dla slaska jest macocha a nie macierza.

   Zdjęcie autora komentarza
   każdy normalny człowiek walczy o lepszy los

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   ale polskość to nienormalność

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman

   MECHTALOK O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   No to mosz tyn twoj polski slask za brynicam zoston sie tym polskim slonzakiem posrancu a od prawdziwych slonzokow finge weg,i od RAS i od autonomi mieszej sie tam wsrod swoich slaskich...rozwiń całość

   No to mosz tyn twoj polski slask za brynicam zoston sie tym polskim slonzakiem posrancu a od prawdziwych slonzokow finge weg,i od RAS i od autonomi mieszej sie tam wsrod swoich slaskich sprzedawczykow lod korfantego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandman

   ty polski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   kubdlu poszczekej trocha hau hau hau tak wajnie szczekosz jak polsko suka no ron hau hau hau.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandaliczne pomylenie(?) tematów !!

   rokoko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   No i przede wszystkim: ten "sad" wcale nie mial sie zajmowac blablaniem o autonomii, bo o to wcale nie chodzilo ! To chyba najbardziej pokazuje, jaki ten sad dyletanck albo nacjonalistyczny albo...rozwiń całość

   No i przede wszystkim: ten "sad" wcale nie mial sie zajmowac blablaniem o autonomii, bo o to wcale nie chodzilo ! To chyba najbardziej pokazuje, jaki ten sad dyletanck albo nacjonalistyczny albo zlosliwy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co im "narodowość śląska"...juz pisali list do Putina...

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 14

   teraz niech czekaja na rosyjskie paszporty i jada do Rosji ,do swojego protektora...!
   i to ma byc "wiarygodny naród"...kim oni sa?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To pisala

   ta narodowosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   slaska za Brynicy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo, braaaawo !

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   We shall overcome, go on Silesia, go on !!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama