Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymborska-Sutton: Internet ograniczy formalności składania deklaracji PIT

Agata Szymborska-Sutton
Agata  Szymborska-Sutton: Decyzja o rozliczeniu się z fiskusem przez internet z pewnością pozwoli ograniczyć do minimum formalności związane ze składaniem deklaracji w okienku
Agata Szymborska-Sutton: Decyzja o rozliczeniu się z fiskusem przez internet z pewnością pozwoli ograniczyć do minimum formalności związane ze składaniem deklaracji w okienku mat. prasowe
Decyzja o rozliczeniu się z fiskusem przez internet z pewnością pozwoli ograniczyć do minimum formalności związane ze składaniem deklaracji w okienku. Rozmowa z Agatą Szymborską-Sutton, ekspertem w firmie Tax Care

Redakcja "Dziennika Zachodniego" od lat organizuje akcję "Fiskus podpowiada", w ramach której wyjaśniamy Czytelnikom, jak bezbłędnie wypełnić PIT. Choć termin na rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego za 2013 rok mija dopiero 30 kwietnia, wiele osób już to planuje. Na co wszyscy podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim warto zawczasu zadbać o informacje niezbędne przy składaniu rocznych deklaracji.
Do końca lutego każdemu zatrudnionemu pracownikowi (na etacie czy zleceniu) pracodawca był zobowiązany dostarczyć PIT-11, czyli informację o uzyskanych w danym roku zarobkach, zapłaconych składkach ubezpieczeniowych i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Formularz może dotrzeć do nas jednak dopiero teraz, ponieważ pracodawca dotrzymuje terminu nawet wtedy, jeśli wysłał PIT-11 ostatniego dnia lutego.

Dlaczego ta informacja jest taka ważna dla podatników? I co robić, gdy do tej pory nie otrzymaliśmy jeszcze od pracodawcy poprawnie wypełnionego formularza PIT-11?
Ponieważ informacje z zebranych formularzy PIT-11 - ze wszystkich stosunków pracy, jakie podatnik wykonywał w ciągu roku - posłużą do wypełnienia rocznej deklaracji PIT-37 lub PIT-36, jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową. Jeśli zatem PIT-11 nie dotrze do nas w najbliższym czasie, warto sprawdzić, dlaczego tak się stało i zadbać o to, by trafił do nas jak najszybciej.

Czy ta rada dotyczy wszystkich podatników, czy tylko tych pracujących na etacie?
Nie, inaczej jest w przypadku przedsiębiorców. Informacje dotyczące osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów, wysokości miesięcznych dochodów czy odprowadzanych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, a także płaconych zaliczek na podatek dochodowy znajdują się w księdze przychodów i rozchodów firmy. Wypełniając zeznanie roczne - formularz PIT-36 - w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, lub PIT-36L - w przypadku 19-procentowej stawki liniowej - przedsiębiorcy muszą pamiętać, by mieć przygotowane kwoty zaliczek na podatek należnych w poszczególnych miesiącach 2013 r. Każdą z nich trzeba wpisać odrębnie w PIT (etatowcy nie muszą tego robić - wpisują ogólną kwotę podatku zapłaconego w ich imieniu przez pracodawcę). Jeśli natomiast przedsiębiorca korzysta z pomocy księgowej, ale planuje rozliczyć się z fiskusem z całego roku samodzielnie, informację z kwotami przychodu, kosztów uzyskania, dochodu, składek na ubezpieczenia społeczne (jeśli wcześniej nie zostały zaliczone w koszty firmy) i zdrowotne oraz właśnie należnych zaliczek na podatek w podziale na poszczególne miesiące, może otrzymać od biura rachunkowego.

Urzędy skarbowe województwa śląskiego uruchomiły nową usługę online. Osoby, które złożyły zeznanie podatkowe, mogą na stronach internetowych urzędów skarbowych uzyskać informację na temat statusu zwrotu podatku wykazanego w zeznaniach za 2013 rok. Czy samodzielne rozliczenie przez internet też jest szybsze, łatwe i wygodniejsze niż wypełnianie papierowego PIT-a?
Decyzja o rozliczeniu się z fiskusem przez internet z pewnością pozwoli ograniczyć do minimum formalności związane ze składaniem deklaracji w okienku. Wystarczy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów aplikację e-Deklaracje i mieć zainstalowany program Adobe Reader do otwarcia Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Nie trzeba nawet posiadać podpisu elektronicznego - za potwierdzenie służy podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzedniej deklaracji podatkowej. Poza nią należy podać identyfikator podatkowy (PESEL - w przypadku zwykłych osób fizycznych lub NIP - w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą), imię i nazwisko oraz datę urodzenia. UPO jest traktowane na równi z potwierdzeniem zeznania złożonego w urzędzie lub potwierdzeniem nadania listu poleconego na poczcie.

Rozmawiał: Mariusz Urbanke

***

Redakcja "Dziennika Zachodniego" - przy współpracy Loży Katowickiej Business Centre Club i Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach - organizuje akcję "Fiskus podpowiada", w ramach której podpowiadamy Czytelnikom, jak bezbłędnie wypełnić PIT. Zapraszamy też do konkursu z cennymi nagrodami. Wystarczy uważnie czytać teksty ekspertów, które ułatwią odpowiedź na nasze pytania konkursowe. Dziś kolejny odcinek tego cyklu, natomiast drugi odcinek porad ekspertów UKS w Katowicach wraz z kuponem opublikujemy w "Dzienniku Zachodnim" we wtorek, 11 marca, na stronie Nasze sprawy.
Zapraszamy też na naszą stronę internetową: dziennikzachodni.pl

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera