Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matka Teresa - apostołka Zagłębia [NAJWYBITNIEJSZY ZAGŁĘBIAK W HISTORII]

Tomasz Szymczyk
Matka Teresa Kierocińska na archiwalnej fotografii z 1944 roku
Matka Teresa Kierocińska na archiwalnej fotografii z 1944 roku archiwum matki Teresy Kierocińskiej
Zakończył się plebiscyt na Najwybitniejszego Zagłębiaka w Historii. Kto wygrał? Nie, ani Jan Kiepura, ani Edward Gierek, a Matka Teresa Kierocińska. Dziś przypominamy tę ważną dla historii regionu postać

Najwięcej głosów naszych Czytelników uzyskała Matka Teresa Kierocińska. Matka Zagłębia wyprzedziła kolejno: Włodzimierza Wójcika, Zbigniewa Oleśnickie-go, Henryka Dietla, Jana Kiepurę i Włodzimierza Mazura.

Matko robotników i apostołko Zagłębia - to jedno z pierwszych wezwań modlitwy do Matki Teresy Kierocińskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, osoby, która zajmuje bardzo ważne miejsce w XX-wiecznej historii Sosnowca. Dwadzieścia pięć lat jej pracy w stolicy Zagłębia to okres trudny - najpierw kryzys i bieda lat trzydziestych, potem okres II wojny światowej.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Matka Teresa Kierocińska Najwybitniejszym Zagłębiakiem [WYNIKI PLEBISCYTU]

Wieluń, Kraków, Sosnowiec

Janina Kierocińska - w zgromadzeniu Matka Teresa od św. Józefa - urodziła się w 1885 roku w Wieluniu. Już w wieku dziesięciu lat zaczęła odczuwać pragnienie poświęcenia się Bogu. Po ukończeniu progimnazjum trafiła do Krakowa, gdzie pracowała w pracowni hafciarskiej, ale też - mówiąc dzisiejszym językiem - w hospicjum prowadzonym przez albertynki. Poznała też ojca Anzelma Gądka, karmelitę, który na wiele lat został jej ojcem duchowym, a później stał się założycielem kierowanego przez nią zgromadzenia. - Już wówczas siostry zauważyły, że Janina potrafi zjednywać sobie ludzi swą dobrocią - mówi siostra Bogdana, karmelitanka z klasztoru w Sosnowcu.

Do tego miasta matka Teresa trafiła w 1921 roku. Przy kościele kolejowym działało wówczas prowadzone przez ks. Franciszka Raczyńskiego Towarzystwo Dobroczynności, które potrzebowało rąk do pracy. Kierocińska wraz z siostrą Wandą Karyłowską oraz czterema kandydatkami rozpoczęła pracę w ramach Towarzystwa, jednak już po pół roku zgromadzenie rozpoczęło własną pracę charytatywną. - Matka Teresa miała propozycje przeniesienia się na Śląsk, do Wielunia czy Krakowa, ale nie zdecydowała się na wyjazd. Zawsze mówiła, że to w Zagłębiu znalazła swoją misję do spełnienia. Czuła, że to tutaj jest posłana przez Boga - opowiada siostra Bogdana. Przez kilka pierwszych lat siostry wędrowały po Sosnowcu. W 1925 roku nabyły dom przy ul. Wiejskiej (dzisiaj ul. Matki Teresy Kierocińskiej), w którym klasztor mieści się obecnie. - Matka Teresa przechodziła ulicą Wiejską, wówczas bez bruku i z kałużami, i zobaczyła domek z ogródkiem, który byłby dobrą siedzibą dla sióstr. Po wielu perypetiach udało się go nabyć - mówi siostra Bogdana.

Żydzi i partyzanci

Jeszcze przed wojną karmelitanki prowadziły w tym miejscu ochronkę i przedszkole, sierociniec czy kursy haftu i szycia. Dodatkową działalność Matka Teresa prowadziła w czasie wojny. W klasztorze ukrywali się Żydzi - już pośmiertnie uhonorowano ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - oraz żołnierze Armii Krajowej. Siostry prowadziły również kuchnię dla biednych, wysyłały też paczki do obozu w Oświęcimiu czy dla osób, które wywiezione zostały na roboty do Niemiec.

Matka Teresa Kierocińska zmarła w 1946 r. w opinii świętości. Kondukt pogrzebowy z dzisiejszej katedry na cmentarz przy al. Mireckiego rozciągał się na przestrzeni kilometra. Już wówczas bp Stanisław Czajka powiedział, że Matka Teresa powinna być w gronie kandydatów do beatyfikacji. Po latach jeden z kolejnych biskupów częstochowskich Stefan Bareła bez wahania zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego matki Zagłębia. Bp Bareła wspominał, że kiedy był w seminarium, bp Czajka jadąc na pogrzeb w 1946 r. mówił klerykom, że jedzie na pogrzeb świętej.

Proces beatyfikacyjny już się zakończył. 3 maja 2013 r. w Watykanie promulgowano dekret o heroiczności cnót, podpisany przez papieża Franciszka. Odtąd przysługuje jej tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej. Każdego dwunastego dnia miesiąca w przyklasztornym kościele w Sosnowcu sprawowana jest msza święta w intencji beatyfikacji Matki Teresy Kierocińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matka Teresa - apostołka Zagłębia [NAJWYBITNIEJSZY ZAGŁĘBIAK W HISTORII] - Dziennik Zachodni