Zawisza Bydgoszcz - Górnik Zabrze 3:1 [RELACJA + ZDJĘCIA + OPINIE]

W meczu 25. kolejki ekstraklasy Zawisza Bydgoszcz pokonał Górnik Zabrze 3:1. Bramki strzelili: dla Zawiszy - Wahan Geworgian (51), Sebastian Dudek (63, 68); dla Górnika – Bartosz Iwan (20). Zabrzanie od 67. minuty grali w „10” po czerwonej kartce dla Tomasz Wełnickiego. ZOBACZ ZDJĘCIA i CZYTAJ RELACJĘ

Najzagorzalsi kibice Zawiszy są skonfliktowani z właścicielem klubu, dlatego bojkotują mecze swych piłkarzy. W geście solidarności do Bydgoszczy nie przyjechali fani Górnika, choć mieli do dyspozycji 1.600 biletów. Meczu nie zbojkotował … selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka, który pojawił się na trybunach.

Gospodarze przystąpili do meczu z Górnikiem po dwóch porażkach, ale na początku wiosny Zawisza pokonał na wyjeździe Cracovię. Natomiast zabrzanie ostatni raz wygrali w 19. kolejce, 3 grudnia z Widzewem. Przed meczem z Zawiszą podopieczni trenera Ryszarda Wieczorka wiosną zdobyli tylko punkt, remisując u siebie z Koroną Kielce 0:0.

W piątek piłkarze Górnik pierwszy raz zagrali w koszulkach z logo nowego sponsora. To firma Stabill z Tarnobrzega, działająca w branży budowlanej.

Pierwszą bramkę w tym roku dla Górnika strzelił Bartosz Iwan, który zaczął akcję, a następnie wykorzystał świetną centrę Przemysława Oziębały. „Ajwen” nie przejmował się asystą obrońców, nabiegł idealnie na piłkę i strzelił tak głową, że była nie do obrony. Po tej bramce piłkarze gości zaprezentowali tzw. kołyskę.

- To dla Przemka Oziębały. W czasie obozu urodziło mu się dziecko, ale wcześniej nie było okazji ­– wytłumaczył Iwan.

Trzynaście minut później mogło być 1:1, ale Bernardo Vasconcelos przegrał pojedynek z bramkarzem Górnika Grzegorzem Kasprzikiem.

Na początku drugiej połowy zabrzanie podarowali gola Zawiszy, bo Antoni Łukasiewicz w niegroźnie wyglądającej sytuacji dał sobie odebrać piłkę Vasconcelosowi, a ten podał do Wahana Geworgiana, który huknął z woleja.
Gospodarze poszli za ciosem, co przyniosło efekt w postaci bramki Sebastiana Dudka, po strzale po ziemi, tuż przy słupku. Szybko było 3:1, kiedy sędzia podyktował rzut wolny za faul Tomasza Wełnickiego na Vasconcelosie, na dodatek wyrzucając zabrzanina z boiska. Z wolnego pięknie przymierzył Dudek.

Zdaniem trenerów

Ryszard Wieczorek (Górnik)

Pierwsza połowa nie wskazywała na to, że możemy ten mecz przegrać. Byliśmy dobrze zorganizowani, strzeliliśmy jako pierwsi bramkę. W ogóle byliśmy dobrze nastawieni do meczu pod względem mentalnym.

Po przerwie straciliśmy bramkę w "naszym stylu". Wydaje mi się, że był to kluczowy moment spotkania. Po czerwonej kartce i bramce na 3:1 było nam już bardzo ciężko.

Wracamy do domu bez punktów. Nie jest to miłe, wręcz przeciwnie, to bardzo irytujące. Nie wiem, czy prześladuje nas pech, czy brak umiejętności, ale lawina niesprzyjających działań spowodowała, że przegraliśmy kolejny mecz.

Ryszard Tarasiewicz (Zawisza)

Rozegraliśmy dobre spotkanie. Zdobyte punkty dodają piłkarzom wiary w sukces. We wcześniejszych meczach graliśmy na tyle, na ile mogliśmy. Na szczęście nie spuściliśmy głowy po niewykorzystanych sytuacjach. Dziś udało nam się skonkretyzować kilka okazji strzeleckich, stąd wynik 3:1 na naszą korzyść.